Jakie filmy psychologiczne warto obejrzeć, kolejna 10 ?
No i tak, jak obiecałam po pierwszej TOP 10 najlepszych filmów psychologicznych, kolej na następną 10. Tak jak pisałam wcześniej, to moja subiektywna lista, w której macie coraz większy udział. Podsyłacie mi pomysły i tytuły, za które serdecznie dziękuje, w planach następna 10. Czy uda się stworzyć 100 z Twoją pomocą z pewnością. Dzięki za Wasze reakcje i energię. Niektórych naprawdę nie znam i sama najpierw się z nimi po kolei zapoznaję.
11. Wstyd
Uzależnienie seksualne
Rok produkcji: 2011
Reżyser: Steve McQueen
Aktorzy: Michael Fassbender, Carey Mulligan, James Badge Dale, Nicole Beharie
Brandon, trzydziestolatek z Nowego Jorku, jest seksoholikiem. Zupełnie nie panuje nad swoim życiem erotycznym. Nie potrafi znaleźć prawdziwej miłości. Nie wierzy w monogamię i dziwi się zawieraniu małżeństw. Swoje życie wypełnia romansami na jedną noc i spotkaniami z prostytutkami, a jego najdłuższy związek trwał tylko cztery miesiące.
Brandon traktuje seks jak lekarstwo na stres, którego ostatecznie i tak się nie pozbywa. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy po usilnych próbach nawiązania kontaktu wprowadza się do niego siostra, która ma wahania nastrojów i irytuje go samą swoją obecnością.
12. Numer 23
Dysocjacyjne zaburzenie osobowości polegające na tym, że posiada się 23 różne osobowości
Rok produkcji: 2007
Reżyser: Joel Schumacher
Aktorzy: Jim Carrey, Virgina Madsen, Rhona Mitra, Danny Huston
Numer 23” to przejmująca opowieść o tym, jak daleko człowiek może dotrzeć, jeśli bezmyślnie zacznie zajmować się czymś, co dla jego życia nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Obraz ukazuje nam cienką granicą pomiędzy zainteresowaniem a manią. Jest dowodem na to, jak wiele problemów, lęków tworzymy sobie sami nadmiernie analizując rzeczywistość.
13. Szklany zamek
Sukces w życiu pomimo nieszczęśliwego dzieciństwa
Rok produkcji: 2017
Reżyser: Destin Daniel Cretton
Aktorzy: Brie Larson, Woody Harrelson, Naomi Watts, Ella Anderson
Wiodąca poukładane życie i odnosząca sukcesy nowojorska pisarka próbuje pogodzić się ze swoim trudnym dzieciństwem, które zgotował jej nieodpowiedzialny ojciec.
Jeannette wspomina swoje niekonwencjonalne wychowanie i koczowniczy styl życia. Zaręczona z nowojorskim finansistą ulega krytyce ze strony rodziców, którzy oskarżają ją o zdradę wartości.
Obawiasz się, że cierpisz na nerwicę natręctw? Spróbuj wykonać darmowy test z natychmiastowym wynikiem, który dostępny jest TUTAJ.
14. Poradnik pozytywnego myślenia
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe
Rok produkcji: 2012
Reżyser: David O. Russell
Aktorzy: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver
Film opowiada historię Pata Solitano, cierpiącego na cyklofrenię, który wraca do rodzinnego domu po ośmiu miesiącach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym. Aby odzyskać swoją żonę, Nikki, Pat stara się powrócić do dawnej formy, zarówno psychicznej, jak i fizycznej przez czytanie książek i uprawianie joggingu.
Niespodziewanie na jego drodze staje Tiffany, młoda kobieta pogrążona w depresji po śmierci męża. Obiecuje pomóc mu w powrocie do żony, w zamian Pat godzi się na bycie jej partnerem w konkursie tanecznym.
15. Droga do szczęścia
Depresja prowadząca do samobójstwa
Rok produkcji: 2008
Reżyser: Sam Mendes
Aktorzy: Kate Winslet, Leonardo DiCaprio, Kathy Bates
Film zrealizowany na podstawie książki Richarda Yatesa. April i Frank Wheeler to młode małżeństwo mieszkające z dwójką dzieci na przedmieściach Connecticut w połowie lat 50-tych. Oboje skutecznie maskują frustrację spowodowaną niemożnością spełnienia się zarówno w związku jak i karierze zawodowej.
Frank ugrzązł w dobrze płatnej, ale nudnej pracy biurowej. Gospodyni domowa, April, ciągle opłakuje stojącą kiedyś przed nią szansę na zrobienie kariery aktorskiej.
Nie mogąc znieść przeciętności, jaka ich otacza, decydują się wyjechać do Francji, gdzie będą w stanie rozwijać swoją wrażliwość artystyczną wolni od konsumpcyjnych wymagań kapitalistycznej Ameryki. Kiedy jednak ich związek zamienia się w nieskończone pasmo sprzeczek, zazdrości i wzajemnych oskarżeń, ich podróż oraz marzenia o samospełnieniu stają w obliczu zagrożenia.
16. Joker
Depresja
Rok produkcji: 2019
Reżyser: Todd Phillips
Aktorzy: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz, Frances Conroy
Arthur Fleck nie ma łatwego życia. Dorabia na ulicach Gotham w roli klauna, ale natyka się na przybierający na intensywności społeczny ostracyzm, wliczając w to przemoc fizyczną. Próbuje śmiać się ze swej mizernej doli na scenie, licząc na karierę komika stand-upowego, ale widzowie z jakiegoś powodu nie chcą się śmiać.
Gdy wraca do domu komunikacją miejską, często wpada w niekontrolowany śmiech, a siedzący obok pasażerowie nie rozumieją, że jest to przypadłość medyczna. Jedynie w mizernym mieszkaniu, które dzieli z ukochaną matką wierzącą, że jej dawny pracodawca, Thomas Wayne, wyciągnie ich z dołka, Arthur Fleck czuje się w pełni sobą.
Zwłaszcza gdy ogląda programy telewizyjne, na które może projektować swe skromne marzenia o byciu dowcipnym i docenianym człowiekiem sukcesu, wywołującym uśmiech u wszystkich dookoła.
Perfidny los podsunie biednemu Arthurowi okazję do spełnienia części swych fantazji, ale gdy do tego dojdzie, nikomu nie będzie do śmiechu. A przynajmniej nikomu racjonalnemu.
17. Split
Rozdwojenie jaźni
Rok produkcji: 2016
Reżyser: M. Night Shyamalan
Aktorzy: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Betty Buckley
Cierpiący na rozdwojenie jaźni Kevin, uczęszcza do psychiatry, dr Fletcher, która pomaga mu w walce z chorobą. Pacjent posiada 23 różne osobowości, które potrafi opanować, lecz kiedy pojawia się kolejna, dominująca, traci kontrole. Wkrótce porywa trzy nastolatki i więzi je w piwnicy.
Zdesperowane dziewczyny muszą odkryć, która osobowość może pomóc im w ucieczce, a która spróbuje je powstrzymać.
18. Mr. Nobody
Sens życia
Rok produkcji: 2009
Reżyser: Jaco Van Dormael
Aktorzy: Jared Leto, Juno Temple, Toby Regbo
Nemo Nobody wiedzie zwyczajne życie u boku swojej żony Elise i trójki dzieci aż do dnia, kiedy budzi się jako stary mężczyzna w roku 2092. Jako 118-latek jest najstarszym człowiekiem na świecie i jednocześnie ostatnim śmiertelnikiem pośród ludzi, którzy stali się nieśmiertelni na skutek medycznego postępu.
Co więcej nikt z obecnie żyjących nie interesuje się Nemo, ani nie zawraca sobie nim głowy. Aby wrócić do czasów obecnych, Mr. Nobody musi odnaleźć odpowiedzi na następujące pytania: Czy jego życie mu odpowiadało? Czy kochał właściwie swoją żonę i dzieci? Teraz jego celem staje się znalezienie prawidłowych odpowiedzi
19. Lepiej być nie może
Obsesje i kompulsje
Rok produkcji: 1997
Reżyser: James L. Brooks
Aktorzy: Jack Nicholson, Helen Hunt, Greg Kinnear
Nowojorczyk Melvin Udall jest człowiekiem o skomplikowanej osobowości, autorem popularnych powieści dotkniętym „zespołem obsesyjno-kompulsywnym”. Biedny ten, kto stanie mu na drodze: Melvin z upodobaniem obraża, rani i poniża innych.
Jego ofiarą padają przypadkowi przechodnie, wszyscy ci, którzy nieopatrznie weszli mu w drogę. Melvin robi wszystko byle tylko uniknąć jakiegokolwiek kontaktu z bliźnimi – w jego świecie nie ma miejsca dla nikogo poza nim samym.
Wszystkie rytuały, którym oddaje się każdego dnia służą tylko jednemu celowi – mają mu zapewnić pełną samotność i nietykalność osobistą…
Każdego dnia Melvin je śniadanie w ulubionej kafejce, do której swoim zwyczajem przynosi jednorazowe sztućce. Kelnerka Carol Connelly jest jedyną osobą, która wydaje się znosić dziwactwa Melvina. Carol mieszka z matką i samotnie wychowuje kilkuletniego syna ciężko chorego na astmę.
Jednym z sąsiadów Melvina jest malarz Simon Bishop, który nie kryje swych skłonności homoseksualnych. Pewnego dnia Simon trafia do szpitala ciężko pobity przez włamywaczy nasłanych przez jednego z jego modeli. Simon trafia do szpitala, a marchand Frank Sachs zmusza Melvina, by przejął opiekę nad jego psem, pokracznym czworonogiem o imieniu Verdell.
Nieoczekiwanie wydarzenie to stanie się punktem zwrotnym w życiu trójki bohaterów. Melvin odkryje, że zależy mu na kimś poza nim samym, zajmie się sprawami Simona, opłaci lekarza dla synka Carol. Kiedy Simon wyjdzie ze szpitala zrujnowany kosztami leczenia, zmuszony będzie prosić o pomoc rodziców, z którymi dawno temu zerwał wszelkie kontakty. Melvin, Carol i Simon wyruszą w podróż, która zmieni całe ich życie…
20. Enemy
Zakamarki ludzkiej poświadomości
Rok produkcji: 2013
Reżyser: Denis Villeneuve
Aktorzy: Jake Gyllenhaal, Melanie Laurent, Sarah Gadon
Sterylne mieszkanie, beznamiętny seks ze swoją dziewczyną, wyuczony na pamięć wykład z historii totalitaryzmu – tak wygląda życie Adama. Pełne rutyny, monotonne i nudne.
Pewnego dnia ogląda polecony mu przez znajomego film, w którym zauważa znajomą twarz. Swoją własną. Podobieństwo jest tak uderzające, że Adam postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o identycznie wyglądającym mężczyźnie.
Anthony, aktor z filmu, poza fizycznym podobieństwem, okazuje się być ucieleśnieniem wszystkich najgłębiej skrywanych pragnień Adama – jego lepszą wersją. Halucynacja? Wyrafinowana pułapka? Osobliwy zbieg okoliczności? A może alternatywny wariant losu?
Co dodasz do tej listy? Sprawdź inną dziesiątkę najlepszych filmów psychologicznych.