KSIĄŻKI DLA PSYCHOTERAPEUTÓW
KSIĄŻKI DLA PSYCHOTERAPEUTÓW
Nieudana terapia
J. A. Kottler, J. Carlson
„Każdy psychoterapeuta doświadczył kiedyś niepowodzenia w pracy z pacjentem. Popełnił jakiś błąd, czegoś nie przewidział, coś zaniedbał. W podręcznikach psychoterapii zazwyczaj przytacza się opisy leczenia zakończonego sukcesem. O porażkach wspomina się niechętnie, choć to właśnie ich analiza może mieć istotne walory dydaktyczne. Autorzy tej książki – Jeffrey A. Kottler i Jon Carlson – poprosili dwudziestu wybitnych terapeutów o podzielenie się wspomnieniami dotyczącymi nieudanej pracy z własnym pacjentem. Zebrali niepowtarzalny materiał szkoleniowy dla praktyków, który z pewnością zainteresuje też szersze grono czytelników”.
Sztuka wyboru
Carlos G. VALLES SJ
„Książka mówiąca o tym, że „Wybory stwarzają człowieka. Kształtują jego osobowość, określają jego charakter i decydują o jego życiu”.
Napisana w prostym języku, dająca do zrozumienia, że postrzeganie życia jako całości jest istotną podstawą właściwego wyboru. Zwraca uwagę na przeanalizowanie problemu, wyboru, oraz dostrzeżenie jego skutków w przyszłości.
Bardzo dobitnie podkreśla, że nie ma takich samych sytuacji w życiu. Że na każdym kroku stajemy przed dokonywaniem wyborów i że należy być ich świadomym. Wtedy będziemy w stanie dostrzec piękno każdego dnia oraz jego inny odcień, odradzający się na nowo z każdym wschodem słońca”.
Jak żyć żeby nie zwariować
Jacek Santorski
„Ta książka pomaga objąć uwagą to, co ważne i uniwersalne w naszych związkach i w życiu społecznym. Bez narzucania rozwiązań co do Twojej Drogi, autor dzieli się tu uczciwie swoim życiowym doświadczeniem. Jeśli zdecydujesz się żyć twórczo, odpowiedzialnie i uczciwie, w trosce o innych nie zapominając o sobie, jeśli poczucie szczęścia i sensu życia są dla Ciebie miarą życiowego sukcesu – zajrzyj do tej książki”.
Przebudzenie
Anthony de Mello
„Żeby przybliżyć trochę o co chodzi z tym przebudzeniem – autor przekonuje, że zostaliśmy zaprogramowani przez społeczeństwo, które nauczyło i uzależniło nas od wielu emocji, które są nam kompletnie zbędne. Uzależniamy swoje szczęście od kogoś bądź od czegoś. Uzależniamy nasz smutek, żal, wstyd od kogoś lub od czegoś. Zostaliśmy zaprogramowani, uzależnieni od ludzi. Nasze emocje jakie odczuwamy i nawet kiedy odczuwamy są nam sztucznie przypisane. Jedynym sposobem na uwolnienie się od tego jest 'śmierć’ naszego sztucznie wykreowanego 'mnie’ i 'ponowne narodzenie’ w naszym 'ja’, które nie jest zaprogramowane i wolne”.
Dar terapii
Irvin D. Yalom
„W otwartym liście do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów Irvin Yalom z głęboką mądrością, empatią i wnikliwością opowiada o darze jakim jest psychoterapia. Darze polegającym na spotkaniu, kontakcie, próbie poznania i zrozumienia subiektywnego świata klienta oraz tego, co dzieje się w relacji między dwojgiem ważnych dla siebie osób, zaangażowanych w proces terapeutyczny. Z pokorą wielkiego mistrza dzieli się swoim doświadczeniem i pokazuje na czym tak naprawdę polega istota pomagania drugiemu człowiekowi”.
Mama i sens życia
Irvin D. Yalom
Istoty ulotne
Irvin D. Yalom
„Pierwsza od wielu lat książka, która w sposób przystępny przedstawia psychoanalityczną teorię osobowości i jej implikacje praktyczne. Ta obszernie wyjaśniająca wszystkie zagadnienia praca jest źródłem wiedzy zarówno dla profesjonalistów, jak i studentów. Dla czytelników zorientowanych psychodynamicznie stanowi znakomite wprowadzenie do diagnozy psychoanalitycznej.
• Bogata kliniczna i teoretyczną historia poszczególnych zaburzeń opisanych w DSM-IV.
• Rzetelna wiedza dotycząca teorii i praktyki psychodynamicznej.
• Specjalistyczna wiedza psychoanalityczna na temat uznanych wzorców charakteru.
• Pomoc w kształtowaniu uwagi terapeuty i tworzeniu stylu interwencji terapeutycznej”.
Diagnoza psychoanalityczna
Nancy Mc Willams
„W swojej najnowszej książce „Istoty ulotne” psychoterapeuta Irvin D. Yalom pozwala czytelnikowi zajrzeć za zamknięte drzwi swojego gabinetu psychoterapeutycznego. Jako czytelnicy, jesteśmy świadkami 10-ciu bardzo zróżnicowanych rozmów Irvina ze swoimi pacjentami. Różnią się oni od siebie wszystkim! Charakterem, temperamentem, doświadczeniami. Mają jednak wspólną cechę – oprócz tego, że większość z nich jest już w podeszłym wieku, to wszyscy zmagają się z lękiem przed śmiercią, przemijaniem, a także utratą bliskich im osób. Wspominają swoje życie, utracone miłości, niespełnione pragnienia czy osoby, których już przy nich nie ma. Yalom poprzez bardzo autentycznie prowadzone rozmowy konfrontuje ich z głęboko ukrytymi lękami, przeżywając każdą z tych rozmów osobiście”.
Systemy psychoterapeutyczne
James O. Porchaska, John C. Norcross
„Czytelnik znajdzie tu systematyczną prezentację i analizę 16 wiodących oraz krótsze charakterystyki ponad 30 innych systemów psychoterapii, uważanych za znaczące.
Autorzy z powodzeniem podjęli trud przedstawienia każdej z wiodących szkół, posługując się wspólną dla wszystkich prezentacji strukturą treści. Stworzyło to niepowtarzalną okazję poznania tego, jak w obrębie każdego podejścia przedstawia się i rozwiązuje uniwersalne w psychoterapii zagadnienia i problemy. Dzięki temu możemy poznawać zarówno to, co jest najbardziej istotne i specyficzne dla danego podejścia, jak i porównywać podobieństwa i różnice między poszczególnymi sposobami myślenia o psychoterapii.
Dodatkowym wzbogaceniem tego przeglądu są prezentacje przypadku tej samej klientki, obejmujące różnorodne interpretacje jej problemów oraz zarysy strategii postępowania psychoterapeutycznego, które każde z podejść mogłoby zaoferować”.
Psychoterapia Teoria podręcznik akademicki
Lidia Grzesiuk
„Pierwszy tom podręcznika akademickiego omawia główne nurty teoretyczne psychoterapii (psychoanaliza, podejście poznawczo-behawioralne, humanistyczno-egzystencjalne, systemowe) i znaczące szkoły (m.in. NLP, podejście ericksonowskie, bioenergetyka, psychologia transpersonalna i zorientowana na proces).
Przybliża proces psychoterapii, ważniejsze zjawiska występujące w psychoterapii oraz techniki głównych nurtów i inne techniki terapeutyczne (muzykoterapia, psychodrama, wizualizacje, analiza marzeń sennych)”.
Psychoterapia Gestalt w praktyce klinicznej
GIANNI FRANCESETTI, MICHAELA GECELE, JAN ROUBAL
„Podręcznik składa się z czterech części: I. „Podstawowe zasady psychoterapii Gestalt w praktyce klinicznej”, II. „Konteksty i przybliżenia” (m.in. kontekst społeczny, polityczny, rozwojowy), III. „Wybrane sytuacje życiowe” (jak trauma, samobójstwa czy strata i żałoba), IV. „Wybrane problemy kliniczne” (m.in. demencja, depresja, lęk, ataki paniki, borderline, narcyzm). W 33 rozdziałach każdy czytelnik znajdzie coś, co interesuje go szczególnie – pacjenta, którego prowadzi, problem, z którym się zmaga, mechanizm, którego poszukuje, motyw, którego dotąd nie widział. Każdy znajdzie też coś dla siebie nowego, czego dotąd nie wiedział, z czego nie zdawał sobie sprawy, co widział inaczej, czego nie doceniał”.
Teoria i praktyka terapii Gestalt
JERZY MELLIBRUDA
„Terapia Gestalt opiera się na procesie eksperymentowania uczestnika z samym sobą, odkrywania własnych możliwości, rozszerzania świadomości własnego doświadczenia, podejmowania wyborów, decyzji i ryzyka dotyczących wzorów zachowania. Zadaniem terapeuty jest proponowanie różnorodnych procedur i sytuacji, które mają być pomocne w efektywnym przebiegu tego procesu.
Terapia zmierza do takiego stanu, w którym uczestnik stanie się samowystarczalny i będzie gotowy do samodzielnego kontynuowania pracy nad sobą, nad własnym rozwojem”.
Praktyczny przewodnik psychoterapeuty
Serge I Anne Ginger
„W Praktycznym przewodniku psychoterapeuty poruszają tematy bliskie zarówno początkującym psychoterapeutom jak i doświadczonym praktykom. Omawiają w niej podstawowe zagadnienia dotyczące rozpoczynania praktyki psychoterapeutycznej, typowe problemy i pytania , jakie pojawiają się na początku drogi zawodowej każdego psychoterapeuty pracującego w podejściu humanistycznym. Książka zawiera też zbiór zagadnień, których przypomnienie i uporządkowanie może być pomocne nawet doświadczonym praktykom psychoterapii. Język przekazu jest prosty i zrozumiały dla każdego adepta psychoterapii humanistycznej, mimo że autorzy identyfikują się z podejściem Gestalt. Liczne przykłady pozwalają na odniesienie propozycji Gingerów do własnej praktyki”.
Psychoterapia Gestalt
Victor chlu
„Mimo niewielkiej objętości książeczka Victora Chu obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z tą szkoła terapii, analizując jej korzenie, ale przedstawiając także zjawiska i mechanizmy na których ona bazuje, fazy prawidłowo przebiegającego procesu terapii, same techniki terapeutyczne oraz wiele innych kwestii”.
Gestalt Sztuka kontaktu
Serge Ginger
„Co rewolucyjnego wnosi terapia Gestalt? Dlaczego ta metoda, tak szybko rozprzestrzenia się i porusza coraz to nowe środowiska? W jaki sposób Gestalt uzupełnia psychoanalizę, jak wyzwala wolność konstruowania, demaskuje fałszywe założenia, przyczynia się do odnowy wartości – lansując „tu i teraz?”.
Pomoc psychologiczna w ujęciu Gestalt
Sue Fish, Phil Lapworth
„Autorzy w przystępny sposób prezentują filozofię oraz techniki terapii Gestalt. Korzystać z tej książki mogą zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani terapeuci. Omówiono w niej podstawowe założenia teoretyczne podejścia Gestalt, główne pojęcia, metody terapii i diagnozowania, zagadnienia związane ze szkoleniem i superwizją terapeutów. W każdym rozdziale uwzględniono liczne przykłady, a także propozycje ćwiczeń służących rozwojowi osobistemu i zawodowemu terapeutów”.
Pozwól, że ci opowiem
Jorge Bucay
“Pozwól, że Ci opowiem…..bajki, które nauczyły mnie jak żyć” to zbiór historii, przypowieści, bajek i anegdot pochodzących z różnych stron świata i odmiennych tradycji, hinduskiej, żydowskiej, buddyjskiej oraz chrześcijańskiej. Historie te pozwalają lepiej poznać i zrozumieć siebie, relacje z innymi, nasze lęki, dążenia i pragnienia. Dają także nadzieję na to, że można wierzyć w innych ludzi , że świat nie jest zły. Wszystko, zależy bowiem od nas; od tego, jak pokierujemy naszym życiem.
FAQ
Frequently Asked Questions - Najczęściej zadawane pytania. Zobacz najczęściej zadawane pytania, być może tam znajduje się Twoja odpowiedź.
Blog psychoterapeutyczny
W wolnych chwilach piszę bloga psychoterapeutycznego, na którym znajdziecie wiele inspirujących porad, które pozwolą Wam rozwinąć skrzydła i efektywniej korzystać z życia.