KSIĄŻKI O DEPRESJI

KSIĄŻKI O DEPRESJI I ZAŁOBIE

Odrobina depresji nie zaszkodzi

Odrobina depresji nie zaszkodzi

Valerio Albisetti

„System nerwowy i psychika nie są odseparowane od ciała, lecz stanowią jego integralną część. Jeśli ciało musi stawić czoła silnemu stresowi, cierpi na tym cały system nerwowy. Prawdziwe zdrowie nie charakteryzuje się więc jedynie brakiem symptomów choroby, lecz przede wszystkim dobrym samopoczuciem, harmonią, zdolnością przystosowywania się do zmian. Człowiek, chcąc osiągnąć taki wewnętrzny spokój, powinien dogłębnie poznać samego siebie. Staje się wówczas mniej nerwowy i nadaje sens własnej osobie, własnemu życiu, w którym niepokój i depresja mogą być czymś naturalnym i potrzebnym”.

Kraina Prozaca

Kraina prozaca

Elizabeth Wurtzel

„Wstrząsająca autobiograficzna opowieść o dramatycznych zmaganiach dziewczyny cierpiącej na depresję – tak rozpowszechnioną dolegliwością psychiczną w świecie. Chroniczny brak miłości i akceptacji oraz bezwzględny system wartości społecznych okaleczają wrażliwe jednostki. Powodują, że coraz więcej jest ludzi samotnych, zagubionych w poczuciu własnej bezwartościowości i pozbawionych woli. Dla wielu z nich, tak jak dla bohaterki książki, prozac okazuje się ratunkiem”.

Twarze depresji

Twarze depresji

ANNA MORAWSKA

„Lektura dość bolesna, ale obowiązkowa dla osób mających w otoczeniu kogoś chorego na depresję. Choć właściwie – przecież nie tylko dla nich. Pewnych rzeczy warto być świadomym. Zwłaszcza, że depresja jest tak powszechna, że zapewne macie wśród swoich znajomych więcej chorujących, niż przypuszczacie.

Nietypowa forma (większą część książki stanowią rozmowy autorki z chorującymi) może się w pierwszej chwili wydać zaskakująca, okazuje się jednak, że ten oryginalny pomysł dość dobrze przybliża nam depresję niejako od wewnątrz – nie poprzez teoretyczne wywody, lecz poprzez zetknięcie z czyimś doświadczeniem. W pewnych kwestiach rozmówcy autorki wygłaszają opinie całkowicie przeciwstawne (np. odnośnie psychoterapii i farmakoterapii), co pokazuje, jak wiele twarzy ma depresja”.

Świadomą drogą przez depresję

Świadomą drogą przez depresję

M.Willams, J. Teasdale, Z. Segal, J. Kabat-Zinn

„Książka, pomyślana przede wszystkim jako poradnik samopomocy dla osób o skłonnościach do depresji lub pogrążania się w dręczących myślach na własny temat. Proponuje konkretne ćwiczenia i jest ilustrowana wieloma przykładami z życia. Przeprowadza czytelnika, krok po kroku, od uświadomienia sobie destrukcyjnych wzorców, poprzez naukę podstaw praktyki uważności, po systematyczny program jej stosowania na co dzień, pozwalający przełamać stare nawyki i wypracować zdrowszy sposób obchodzenia się z samym sobą”.

To co musimy utracić

To, co musimy utracić

Judith Viorst

„J. Viorst pokazuje, w jaki sposób nieuniknione i konieczne straty w naszym życiu pomagają nam wzrastać i przemieniać się. Przekonuje, że utrata bezpieczeństwa, jakie zapewnia matka, wyzbycie się niemożliwych do realizacji oczekiwań, jakie wnosimy w relacje z innymi ludźmi, strata naszego dawnego młodszego „ja” oraz utrata na skutek śmierci czy rozłąki tych, których kochaliśmy, rodzą w nas prawdziwą dojrzałość, mądrość i pełniejszą wiedzę o życiu”.

Śmiertelni nieśmiertelni

Śmiertelni nieśmiertelni

Ken Wilber

Dotknąć jej nie mogłam, stała tak uparcie, była taka obecna, nieustępliwa i tak zerkała ciągle z tej półki, ponieważ temat bardzo trudny – śmiertelna choroba.  Rak, choroba, która przypomina wszystkim, o tym jacy jesteśmy mali, że śmierć jest obok, w każdej naszej komórce, tak jak życie.

Że wobec śmierci jesteśmy bezsilni, tak niewiele rozumiemy, tak nie wiele jeszcze wiemy.

Raka ma każdy, ale z jakiegoś powodu u jednych się uaktywnia, u drugich nie. Wciąż pozostaje tajemnicą dlaczego tak jest?

Ken Wilber obalił w mojej głowie pomysł na teorię, że w pełni jesteśmy odpowiedzialni za choroby, które nas spotykają.

FAQ

Frequently Asked Questions - Najczęściej zadawane pytania. Zobacz najczęściej zadawane pytania, być może tam znajduje się Twoja odpowiedź.

Blog psychoterapeutyczny

W wolnych chwilach piszę bloga psychoterapeutycznego, na którym znajdziecie wiele inspirujących porad, które pozwolą Wam rozwinąć skrzydła i efektywniej korzystać z życia.