KSIĄŻKI O ROZWOJU

KSIĄŻKI O ROZWOJU

13 rzeczy, których nie robią silnie psychiczni ludzie

13 rzeczy, których nie robią silnie psychiczni ludzie

Amy Morin

„Rewolucyjne działania dla każdego: gospodyń domowych i żołnierzy, nauczycieli i dyrektorów. Książka łączy fascynujące anegdoty z informacjami opartymi na badaniach, aby nauczyć czytelników, jak prowadzić szczęśliwszy, zdrowszy styl życia.

Z tej książki dowiesz się m.in., jak: nie tracić czasu na użalanie się nad sobą, nie pozbywać się swojej władzy (na rzecz innych), akceptować zmianę, nie skupiać się na rzeczach, na które nie masz wpływu, nie starać się zadowolić wszystkich, podejmować ryzyko, nie rozpamiętywać przeszłości”.

Jak przestać się martwić i zacząć żyć

Jak przestać się martwić i zacząć żyć?

Dale Carnegie

„Według autora, zamartwianie się to też nałóg, taki jak palenie papierosów. Można się więc z niego wyleczyć… Nie jest to łatwe, ale udało się już milionom ludzi na całym świecie. Książka zawiera praktyczne wskazówki, jak pozbyć się obaw i lęków, jak znosić krytykę i wyciągać z niej wnioski, jak unikać zmęczenia i wyglądać młodo, jak wydłużyć dzień o godzinę czyli po prostu jak odnaleźć sens życia i jego smak”.

Twój psychologiczny autoportret

Twój psychologiczny autoportret

DAVID A. Clark, aARON t. bECK

„Jest to jedna z najwartościowszych i najbardziej pomocnych książek psychologicznych, pozwalająca na sporządzenie własnego psychologicznego autoportretu, uchwycenie unikalnego profilu swoich cech, skłonności i nawyków. Osoba, która zgłębi zawarte w niej wiadomości i samodzielnie lub z pomocą specjalisty podejmie dostosowany do siebie program treningu, osiągnie sukces w miłości i w pracy, a jeśli ma problemy, znajdzie klucz do ich rozwiązania. Tym kluczem jest zrozumienie własnego charakteru i schematów myślenia, a także uczuć i postępowania innych ludzi, co umożliwi twórcze dostosowanie się do nich z uwzględnieniem stylu swojej osobowości”.

Sekret szczęścia

Sekret szczęścia 7 fundamentów życiowej radości

Marci Shimoff

„Jeśli jesteś pozytywnie nastawiony do życia, dowiesz się, jak zintensyfikować to uczucie. Jeżeli natomiast czujesz się nieszczęśliwy, dzięki tej książce nauczysz się pozbywać złych emocji, a także znajdować w życiu prawdziwą radość i sens. Opierając się na najnowszych odkryciach specjalistów z dziedziny psychologii pozytywnej i neurofizjologii, autorka proponuje prosty i skuteczny program. Jego wdrożenie podniesie Twój poziom endorfin – tych wspaniałych hormonów szczęścia”.

Esencjalista

Esencjalista

Greg McKeown

„W byciu esencjalistą nie chodzi o to, żeby robić więcej w krótszym czasie, lecz o to, żeby robić tylko właściwe rzeczy. Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że rozmieniasz się na drobne? Czy czujesz się przepracowany i jednocześnie mało użyteczny? Czy często jesteś zajęty, ale nie produktywny?Czy czujesz się tak, jakby inni ludzie nieustannie kradli twój czas?

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z powyższych pytań, do wolności doprowadzi cię droga esencjalizmu. Esencjalizm to coś więcej niż strategia zarządzania czasem albo technika zwiększania produktywności. Polega na systematycznym i metodycznym rozpoznawaniu rzeczy, które są dla nas najważniejsze, oraz na eliminowaniu wszystkiego innego, abyśmy mogli jak najlepiej zająć się sprawami najistotniejszymi”.

Dary niedoskonałości

Dary niedoskonałości

B. Brown

„To poradnik psychologiczny dla wszystkich tych, którzy mają problemy z perfekcjonizmem, a wskutek tego z zaniżoną samooceną. Aby wyzwolić się z kręgu fałszywych przekonań, że zawsze musimy być idealni i nie możemy popełniać błędów, autorka proponuje, by zaakceptować swoje braki i przywary jako część ludzkiej natury. Wtedy to przekonamy się, jakimi darami obdarzy nas niedoskonałość — odwagą, by pewniej i bez lęku podejmować ważne decyzje, współczuciem, by traktować lepiej siebie i innych, a także silniejszymi więzami z bliskimi, dzięki zrozumieniu, że każdy może się mylić. Niedoskonałość sprawi jednak przede wszystkim, że zaczniemy żyć autentycznie — pełni radości i satysfakcji z tego, kim jesteśmy, i z tego, co nam się przytrafia”.

Jak być nieszczęśliwym

Jak być nieszczęśliwym

Paul Watzlawick

„Bestseller autorstwa psychologa i filozofa Paula Watzlawicka, w którym autor dochodzi do wniosku, że cierpienie musi być niesamowicie piękne. W przeciwieństwie do typowych poradników tytułowanych zwykle „Jak być szczęśliwym”, przepełnionymi radami, co zrobić, by znaleźć szczęście, poradnik Watzlawicka ukazuje nam, co robimy codziennie, by uniknąć szczęścia, i jak to zmienić”.
Uchwycić żywioł

Uchwycić żywioł

Ken Robinson

„Uchwycić żywioł O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko to przełomowa książka o talencie, pasji i osobistym sukcesie autorstwa jednego z czołowych światowych myślicieli oraz mówców w dziedzinach kreatywności i innowacji. Żywioł to miejsce, w którym naturalny talent spotyka się z osobistą pasją. Kiedy ludzie odkrywają swój Żywioł, czują się najpełniej sobą, są w najwyższym stopniu zainspirowani i dokonują osiągnięć na najwyższym poziomie”. „W swojej już kolejnej książce opisuje nam dosyć ogólnie jak wygląda system edukacji na całym świecie i co się dzieję z ludźmi, kiedy wszystko się sprowadza do standaryzacji. Mamy tutaj historię ludzi, którzy nie za bardzo lubili szkołę i edukację a pomimo tego osiągnęli niesamowity sukces”.
Zaczynaj od dlaczego

Zaczynaj od "dlaczego"

SIMOM SINEK

„Kiedy budujemy strategiczny plan zmian, to pojawia się w nim wizja stanu docelowego oraz powody, dla jakich podejmujemy zmiany. Simon Sinek w swojej książce „Zaczynaj od dlaczego” stawia tezę, że zanim określimy CO chcemy robić, warto zastanowić się DLACZEGO.

Książka Sineka jest pełna opowieści, przykładów i anegdot, co sprawia, że dobrze się ją czyta. Dociekliwi znajdą w niej też ponad 200 przypisów i będą mogli sięgnąć do źródeł przytaczanych treści. Najważniejsza w książce jest jednak myśl dotycząca DLACZEGO. Nawiązuje ona do jednej z najważniejszych przyczyn naszej motywacji – poczucia sensu”.

8 nawyków

8. Nawyk

STEPHEN R. COVEY

„St. R. Covey jest autorem swego rodzaju fenomenu na światową skalę nawyków skutecznego działania. Dzięki tym sprawdzonym zasadom dziesiątki milionów ludzi udoskonaliły swoje życie i funkcjonowanie swych organizacji.Jednak znaczące zmiany, jakie zachodzą w naszej rzeczywistości, wymagają nowego podejścia i nowych metod. Covey proponuje zatem kolejny, równie skuteczny jak poprzednie 8. nawyk. Pozwala on wykroczyć poza zwykłą efektywność działania, odnaleźć prawdziwy sens naszej pracy i związków z ludźmi, a dzięki temu osiągnąć pełną życiową satysfakcję”.

40 zasad miłości

40 zasad miłości

ELIF SHAFAK

„Siedem etapów Ścieżki do Prawdy – siedem maquamat, przez które musi przejść ego, jeśli ma osiągnąć jedność.

Jeśli dana osoba uprzytomnisobie poniżającą sytuację swojego ego, może dzięki rozpoczęciu pracy nadprzejść do następnego etapu, który w pewnym sensie stanowi przeciwieństwopoprzedniego. Ktoś, kto osiąga ten etap, przestaje ciągle obwiniać  innych ludzi i uznaje własną odpowiedzialność, korząc się i usuwając w cień. Ego staje się zatem Oskarżycielskim Nafs, przezco wyrusza w podróż ku wewnętrznemu oczyszczeniu.

Radujące Nafs, sprawia, że człowiek staje się światłem przewodnim dla ludzi i emanuje energią, przekazując ją każdemu, kto o nią poprosi, nauczając i oświecają jak prawdziwy mistrz”.

Co będzie miarą Twojego życia

Co będzie miarą Twojego życia?

JAMES ALLWORTH, KAREN DILLON

„Jeśli jesteś studentem zarządzania i nauk pokrewnych, ekonomistą, biznesmenem lub teoretykiem biznesu, ta książka pozwoli ci spojrzeć z innej strony na bezduszna wiedzę i teorie. Przeczytaj uważnie to, co jeden z największych specjalistów w branży ma do powiedzenia i przekonaj się, że na życie też trzeba mieć strategię”.

Wy wszyscy moi ja

Wy wszyscy moi ja

Miłosz brzeziński

„Jak wprowadzać zmiany w życiu bez udziału silnej woli (albo z minimalnym jej udziałem)?

Większość z nas żyje w przekonaniu, że sami podejmujemy decyzje, działamy i myślimy niezależnie od świata wokół. Co zaś za tym idzie, możemy być, kim chcemy, możemy od siebie wymagać, ile chcemy, i za pomocą silnej woli przenosić góry. Motywacja zaś jest czymś, co trzeba po prostu w sobie znaleźć. Książka, którą trzymasz w ręku, w przyjemny, ale konsekwentny sposób pokazuje, jak bardzo przekonania te są mylne. Jesteśmy częścią otoczenia, w którym żyjemy. Jesteśmy częścią otoczenia tak bardzo, że przez ciągłe wpływanie na nas, staje się ono częścią naszej osoby”.

Ludzie przeciwko ludziom

Ludzie przeciwko ludziom

Jacek santorski

„Świetna pozycja dla tych, którzy chcą nad sobą pracować, a mają już dość tandetnych poradników amerykańskich „ekspertów”. Tekst dobrze się czyta, nie ma w nim „lania wody”. Największą zaletą książki, jest jej dopasowanie do polskich realiów, przez co czytelnik bez trudu może odnieść dane przykłady do własnych doświadczeń”.

Błądzą wszyscy

Błądzą wszyscy

Carol Tavris, eLLIOT aRONSON

„W tej niezwykle wnikliwej i zajmującej książce znani psychologowie społeczni, Carol Tavris i Elliot Aronson, przyglądają się mechanizmom i obwodom mózgowym odpowiedzialnym za samousprawiedliwianie. Kiedy popełniamy błąd, musimy złagodzić dysonans poznawczy, który zagraża naszemu poczuciu własnej wartości. Dlatego tworzymy fikcje, które uwalniają nas od odpowiedzialności, przywracają nam przekonanie o własnej inteligencji, moralności i słuszności – przekonanie, które często każe nam brnąć coraz głębiej w działania głupie, niemoralne i błędne”.

Filozofia Kaizen

Filozofia Kaizen

DR ROBERT MaurEr

„Treściwie opisana filozofia Kaizen. Dość dosadnie jest wyjaśnione jak umysł broni się przed zmianami (zwłaszcza tymi dużymi) oraz co z tym zrobić. Rozwiązaniem jest wprowadzenie do swojego życia działań na tyle małych, że umysł nie będzie się przed nimi buntować”. 

Siła nawyku

Siła nawyku

Charles Duhigg

Autor udowadnia, że odpowiednie pokierowanie wyrobieniem nowych lub zmianą dotychczasowych nawyków może diametralnie odmienić czyjeś życie, ale także funkcjonowanie społeczeństw, przedsiębiorstw, grup zawodowych, państw… Autor na sprawdzonych przykładach dowodzi, że świadomość, zrozumienie i zmiana nawyków pomagają osiągać wymarzone cele.

Jak jeden człowiek od reklamy namówił Amerykanów do codziennego mycia zębów i dlaczego pasta Pepsodent stała się najpopularniejszą pastą do zębów na świecie?
Jak Lisa, przez wiele lat uzależniona od papierosów i alkoholu, otyła, zadłużona i niezdolna do utrzymania stałej pracy, zmieniła się w wolną od nałogów, zgrabną kobietę sukcesu?

Człowiek w poszukiwaniu sensu

Człowiek w poszukiwaniu sensu

Viktor e. frankl

Trzymając jej okładkę w dłoniach, lepiej się czuję i uśmiecham do siebie. Historia życia i doświadczeń to “otchłań holokaustu”, a jednak optymistyczna, jak to zrobił ? Nie wiem… Wiem, że Victor E. Frankl stworzył nowy nurt psychoterapii zwany logoterapią, uważa za fundamentalne zagadnienia wolność człowieka, godność oraz poszukiwanie sensu życia.

Książka z pewnością porusza serce, łapie za gardło i uruchamia neuroprzekaźniki.

Jesteś cudem

Jesteś cudem

Regina Brett

Trzymając jej okładkę w dłoniach, lepiej się czuję i uśmiecham do siebie. Historia życia i doświadczeń to “otchłań holokaustu”, a jednak optymistyczna, jak to zrobił ? Nie wiem… Wiem, że Victor E. Frankl stworzył nowy nurt psychoterapii zwany logoterapią, uważa za fundamentalne zagadnienia wolność człowieka, godność oraz poszukiwanie sensu życia.

Książka z pewnością porusza serce, łapie za gardło i uruchamia neuroprzekaźniki.

Bóg nigdy nie mruga

Bóg nigdy nie mruga

Regina brett

Czytając tę książkę poznajemy autorkę, która jest doświadczona przez życie. Nie miała cudownego dzieciństwa. W wieku 31 lat skończyła studia. Osiemnaście lat wychowywała samotnie córkę. W wieku 40 lat wyszła szczęśliwie za mąż.
 Niestety w wieku 41 lat zdiagnozowano u niej raka. Regina Brett postanawia przelać swoje myśli i refleksje na papier. Powstało 45 lekcji, a Regina w wieku 50 lat dopisała kolejne 5. W ten sposób powstał zbiór 50 lekcji na najtrudniejsze chwile w życiu. 
Jest to bardzo wartościowa, wzruszająca i pouczająca książka. 
Ta książka podnosi na duchu i motywuje. Regina daje nam dobre rady i daje do myślenia. 

Droga rzadziej przemierzana

Droga rzadziej przemierzana

M.Scott Peck

„“Droga rzadziej przemierzana” to książka, która oswaja rzeczywistość. Życie jest pełne bólu. Prawda ta jest istotna dlatego, że tylko kiedy ją rzeczywiście zrozumiemy, będziemy mogli iść dalej i rozwiązywać nasze problemy. Amerykański psychiatra, Morgan Scott Peck, proponuje drogę rozwoju osobistego i poszerzania świadomości osób pracujących nad sobą. Autor stawia znak równości między rozwojem duchowym i psychicznym i stwierdza, że psychologia i religia uzupełniają się w procesie dążenia ku pełni człowieczeństwa. Opowiada o prawdziwych wartościach, o przyjęciu odpowiedzialności za swoje życie, o samodyscyplinie, o życiu w prawdzie, o wierności sobie i swoim wartościom i o tym, czym jest prawdziwa miłość. Zdaniem autora, w naszym życiu najważniejsza jest miłość. Także w relacji pacjent – terapeuta. Peck obala mit miłości romantycznej i przedstawia to uczucie jako zdolność do działania i poświęcenia – bo miłość to nie błogie lenistwo, lecz ciężka harówa i ten rodzaj wysiłku, uwagi i zaangażowania, który pomaga ludziom rozwijać się i lepiej żyć. Miłość to nasza decyzja i odpowiedzialność…”

Droga rzadziej wędrowana

Droga rzadziej wędrowana

M.Scott Peck

Stawiając znak równości między rozwojem duchowym psychicznym człowieka, dr Peck psychiatra, myśliciel terapeuta stwierdza, że psychologia religia uzupełniają się procesie dążenia ku pełni człowieczeństwa. Autor przedstawia takie metody radzenia sobie trudnościami codziennego dnia, dzięki którym można je skutecznie pokonywać, zarazem osiągać coraz wyższe poziomy świadomości.”Wspaniała książka samopomocy… Kocham ją, jest moim duchowym schronieniem jestem pewien, że każdy znajdzie jej lekturze inspirację do duchowego przełomu”.

zycie-w-micie

Życie w micie

Wojciech Eichelberger, Beata pawłowicz

„Nieświadomie funkcjonujemy w kapitalistycznym świecie mitów i wierzymy, że żyjąc zgodnie z nimi zapewnimy sobie spokój i szczęśliwe życie. Niestety ślepe podążanie za nimi może przynieść szereg negatywnych skutków. Dla wielu osób będzie to książka trudna. Mówi ona o przykrych konsekwencjach modnego i propagowanego współcześnie życia człowieka sukcesu, pracującego w korporacji i rozwijającego swoją karierę, posiadającego prestiżową lub nietuzinkową pasję, wspaniały dom (na kredyt) patrzącego tylko pozytywnie na świat (nawet gdy wewnątrz siebie czuje, że coś jest nie tak). Poruszone zostają bardzo ważne problemy dotykające współczesnego człowieka i przedstawione bez najmniejszego upiększenia, a przytoczone pod koniec każdego rozdziału historie ukazują skrajności wynikające z przedstawionych kwestii. To wszystko skłania czytelnika do bardzo głębokiej refleksji”.

FAQ

Frequently Asked Questions - Najczęściej zadawane pytania. Zobacz najczęściej zadawane pytania, być może tam znajduje się Twoja odpowiedź.

Blog psychoterapeutyczny

W wolnych chwilach piszę bloga psychoterapeutycznego, na którym znajdziecie wiele inspirujących porad, które pozwolą Wam rozwinąć skrzydła i efektywniej korzystać z życia.