Życie w micie Wojciech Eichelberger

Co znajduje się w artykule?

Zapraszamy w podróż „Życie w micie”

Książkę „Życie w micie” Wojciech Eichelberger zaczyna tymi słowy, trudno o lepsze zaproszenie.

Zapraszamy w podróż

„Wyobraź sobie, Drogi Czytelniku, że ta książka to pokład statku kosmicznego, a Ty jesteś wyjątkowym podróżnikiem. Gdy uruchomisz silnik, wyruszysz w drogę, by wytyczyć nowy gwiezdny szlak i odnaleźć skarb, którego każdy z nas poszukuje.

Aby wykonać to zadanie, musisz przemierzyć galaktyki poglądów, które tylko pozornie wydają się przyjazne, minąć gwiazdozbiory przekonań, które wabią udawaną ludzką twarzą.

Nie wolno Ci się zwieść rojom meteorów, które mamią obietnicą wskazania prawidłowego kursu. Do celu dotrzesz, jeśli zignorujesz fałszywe drogowskazy – gwiazdy świecące odbitym blaskiem – a będziesz się kierował tymi prawdziwymi!  

Nie wszystko, co napotkasz w tej podróży, będzie takie, jakie się wydaje. Nie wolno dać się oszukać i zboczyć ze szlaku! W podróży, którą są kartki tej książki, napotkasz wiele niebezpieczeństw. Pomożemy Ci rozpoznać i ominąć czternaście fałszywych gwiazd, planet i rojów meteorów, które mogą zaprowadzić na kosmiczne pokuszenie, na kosmiczne manowce.

Nazwaliśmy je mitami współczesnej kultury, bo to właśnie mity od zawsze tłumaczyły ludziom świat i rzeczywistość, wskazywały, co w życiu ważne i podpowiadały, jak to zdobyć.

(….)

Życie w micie
Życie w micie

Dziś jednak tę naszą skłonność do nadawania sensu życiu i szukania najlepszej drogi wykorzystują specjaliści od marketingu, public relations, politycy i ekonomiści, a nawet naukowcy i kapłani.

Dzięki ich staraniom żyjemy z głową wypełnioną medialnym szumem i łatwo wmówić nam, że wystarczy kupować i konsumować podsuwane przez nich produkty i idee, by trafić do krainy wiecznej szczęśliwości, do Konsumpcyjnego Raju. Dzięki ich staraniom odczuwamy coraz to nowe, sztuczne potrzeby, a nowe produkty ( jak na przykład dezodorant, który uwodzi anioły) czy idee ( wiara w nieomylnego boga wolnego rynku) trafiają w porządek mitów i są przedstawiane jako odwieczne.”


Wymowne tytuły rozdziałów

  • Żebrak i maszyna czyli mit niezależności za pieniądze
  • Targowisko niewolnic czyli mit emancypacji kobiet
  • Cicha przystań dla serca czyli mit modnej pasji
  • Problem Kopciuszka czyli mit szczęścia na wyciągnięcie ręki

i wiele innych…

Sprawdź Biblioterapię psychoterapeutyczną

Dodaj komentarz