TOP 10 najlepszych filmów psychologicznych

Co znajduje się w artykule?

Coraz więcej wolności, ale izolacja i kwarantanna trwa dalej. Zastanawiacie się, co tu ciekawego obejrzeć, żeby lepiej zrozumieć życie, umilić sobie czas, a przede wszystkim przybliżyć problemy, z którymi się borykamy na codzień? Przygotowałam taką listę przebojów z filmami, gdzie głównym bohaterem jest psychika ludzka oraz problemy z nią związane.

Pierwsze TOP 10 najlepszych filmów psychologicznych, przedstawiam poniżej, kolejne 10 umieściłam w następnym wpisie. Mamy pierwszych 20. Mam w planach zamieszczać kolejne, może przy Waszej pomocy uda mi się dojść do 100? zobaczymy.

Pierwsza 10 najlepszych filmów (moja subiektywna ocena) powstaje podczas pandemii, a dodatkowo przed nami długi weekend majowy. Idealny czas na to, żeby obejrzeć coś mądrego. Każdy z tych filmów dotyczy innego problemu psychicznego, dlatego jeśli szukacie konkretnej choroby, tutaj znajdziecie adekwatny do niej film.

1. Lot nad kukułczym gniazdem

Choroby psychiczna, sposoby funkcjonowania; każdy może zostać uznany za chorego

Rok produkcji: 1975
Reżyser: Miloš Forman
Aktorzy: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Sydney Lassick, Brad Dourif

Głowna postać filmu, jaką jest McMurphy, to złodziejaszek, chuligan, szuler, chce on za wszelką cenę uniknąć więzienia, wpada więc na genialny pomysł, że będzie udawać osobę chorą psychicznie. W związku, z tym zamiast do więzienia, trafia do szpitala psychiatrycznego.

Z czasem przekonuje się, że szpital psychiatryczny wcale nie jest bezpiecznym miejscem, gdzie można spędzić miło czas. Szpitalem psychiatrycznym rządzi despotyczna siostra Ratched. Nie unika ona ataków i znęcania się psychicznego i fizycznego na pacjentach. Stosuje bardzo bolesne i okrutne metody, których celem jest zaprowadzenie spokoju. Kiedy McMurphy widzi jak wszyscy jego współtowarzysze, się boją, zaczyna się buntować. Niestety jego podejście przynosi niespodziewane i drastyczne skutki dla wszystkich; zarówno dla niego samego, jak i innych pacjentów.

Film, nie tylko obnaża rzeczywistość szpitali psychiatrycznych oraz systemu służby zdrowia dla osób chorych w tamtym czasie. Jest również jest dla niektórych krytyką, rządów autorytarnych; obnażeniem ich modelu funkcjonowania,

Źródło

2. Piękny umysł

Zmagania z chorobą schizofrenii

Rok produkcji: 2001
Reżyser: Ron Howard I
Aktorzy: Russell Crowe, Jeniffer Connelly, Ed Harris, Paul Bettany

John Nash – geniusz matematyczny za wszelką cenę chce opanować teorię, która pozwoli mu zostać światowej sławy cenionym naukowcem. Z czasem jego zdrowie zaczyna szwankować i przeszkodą staje się stopniowo rozwijająca się choroba schizofrenii właśnie.

Niezwykle piękny, poruszający obraz, który z subtelnością i wrażliwością, pokazuje historię choroby osoby dotkniętej schizofrenią. Przy jednocześnie dobitnym i szczerym do bólu, ukazywaniem degradacji człowieka przez tę chorobę.

top 10 najlepszych filmów psychologicznych
http://www.abeautifulmind.com/

3. Aviator

Zmagania osoby chorej na nerwicę natręctw. Jeśli jesteś zainteresowany zapraszam dalej.

Rok produkcji: 2004
Reżyser: Martin Scorsese
Aktorzy: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Kate Beckinsale, John C. Reilly

Leonardo di Caprio wcielający się w multimilionera Howard Hughes, cierpiącego na nerwicę natręctw jest genialny.

Reżyser i aktor w spektakularny sposób pokazują, objaw choroby, z jaką boryka się główny bohater, w dorosłym życiu. Wydaje się, że ważniejsza jest, możliwość poznania źródła tej choroby, a żródło kryje się w przeszłości. Reżyser co jakiś czas, przenosi widza do dzieciństwa Howarda i jego traumatycznych wspomnień z tego okresu.

Dla mnie osobiście w tle jest historia zaprojektowania i promowania nowego samolotu, rozwój firmy. Głównym wątkiem, na którym się skupiam, to do żywego dotykające problemy osobiste i psychiczne.

Czy warto tak żyć ? Czy chciałabym zamienić się miejscami ? To odpowiedź osobista, dla każdego z nas indywidualnie. Ja nie.

Obawiasz się, że cierpisz na nerwicę natręctw? Spróbuj wykonać darmowy test z natychmiastowym wynikiem, który dostępny jest TUTAJ.

https://www.justwatch.com/de/Film/Aviator

4. Mr. Jones

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe

Rok produkcji: 1993
Reżyser: Mike Figgis
Aktorzy: Lena Olin, Delroy Lindo, Bruce Altman, Lauren Tom

Historia miłości mężczyzny, tytułowego Mr. Jones’a chorego na depresję maniakalną i psychiatry. Rodzi to ciekawy i dramatyczny wątek.

Choroba głównego bohatera, wciąga i fascynuje, pozwala widzowi wczuć się i zobaczyć świat, jego oczami. Być może pozwoli Tobie, wczuć się w klimat, bardziej zrozumieć i poszerzyć rozumienie choroby.

© foto: Rastar Productions

5. Przerwana lekcja muzyki

Zaburzenia osobowości borderline graniczne (z pogranicza psychozy i nerwicy)

Rok produkcji: 1999
Reżyser: James Mangold
Aktorzy: Winona Ryder, Angelina Jolie, Clea DuVall, Brittany Murphy

Akcja filmu dzieje się w latach sześćdziesiątych. Odtwórczynią głównej roli jest Winona Ryder, która wciela się w postać zagubionej siedemnastolatki. Wrażliwość Susan nie pozwala jej odnaleźć się w otaczającej ją rzeczywistości. Rodzice dziewczyny postanawiają wysłać córkę do lekarza, który zaleca pobyt w szpitalu psychiatrycznym.

Szpital psychiatryczny rządzi się zgoła innymi zasadami i normami, do jakich przywykła główna bohaterka. Dzięki niej i jej dziennikowi poznajemy wiele ciekawych wątków i postaci. Film może być studium przypadków chorób i objawów. Sprawny psychoterapeuta, czy psycholog zdiagnozuje i zobaczy charakterystyczne etapy różnych zaburzeń.

https://www.pinterest.de/pin/480688960207963867/

6. Podzięmny krąg

Zaburzenia dysocjacyjne

Rok produkcji: 1999
Reżyser: David Fincher
Aktorzy: Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter, Meat Loaf

Młody yuppie, wbity w narzucony przez „wyścig szczurów” styl życia, cierpi na bezsenność. Za namową lekarza trafia na spotkania terapeutyczne ludzi ciężko i śmiertelnie chorych. Paradoksalnie odnajduje – w spotkaniach pełnych bólu i cierpienia – spokój. Wkrótce spotyka na swej drodze przewrotnego anarchistę Tylera Durdena, który imponuje mu swym nieskrępowaniem i wyzwoleniem. Obaj szybko stają się swoim wzajemnym dopełnieniem. Organizują zamknięte walki – Podziemnego Kręgu, który przeradza się w paramilitarną organizację anarchistyczną.

7. Czarny Łabędź

Osobowość anankastyczna, schizofrenia, skłonności masochistyczne, bulimia, anoreksja

Rok produkcji: 2010
Reżyser: Darren Aronofsky
Aktorzy: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel, Barbara Hershey

Balet to całe życie Niny, główna bohaterka, jest gotowa wiele dla niego poświęcić. Jej marzeniem jest grać w jak najlepszych spektaklach. Jej ambicje są podsycane przez matkę, Erikę, nieustannie kontrolującą życie córki.

Wkrótce Ninie trafia się niesamowita okazja. Dyrekor teatru, Thomas, decyduje się zastąpić kimś nowym primabalerinę Beth MacIntyre, która występowała w „Jeziorze Łabędzim”. Jako pierwsza przychodzi mu na myśl Nina, jednak baletnica ma konkurencję – nową, bardzo zdolną tancerkę Lily. Rola księżniczki Odetty jest bardzo trudna do zagrania. Baletnica musi sobie poradzić zarówno z rolą Białego Łabędzia, symbolizującego niewinność i grację oraz z rolą zmysłowego i uwodzicielskiego Czarnego Łabędzia. Nina doskonale pasuje do roli Białego Łabędzia, natomiast Lily do jej przeciwieństwa – Czarnego. Pomiędzy kobietami rodzi się rywalizacja.

Wewnętrzne życie Niny, jest głównym wątkiem filmu. Towarzyszymy, jej na spektaklach, na próbach i w toalecie. Dzięki Natalie Portman, możemy nieco poczuć ten ciężki klimat. Oczekiwań, dążenia do perfekcji, sztywności. Rosnącej frustracji i gniewu, jaki kumuluje się w tej delikatnej kobiecie. Zachowania autodestrukcyjne, przemęczenie, prowadzą do powolnego”morderstwo” własnego ciała oraz pragnień.

https://pieknoumyslu.com/czarny-labedz-taniec-z-psychoza/

8. Aż do kości

Zaburzenia odżywiania anoreksja

Rok produkcji: 2017
Reżyser: Marti Noxon
Aktorzy: Lily Collins, Keanu Reeves, Carrie Preston, Lily Taylor

Sam tytuł jest sugestywny i symboliczny, ten film, nie tylko pokaże kości, on zaboli, aż do kości. Ellen jest anorektyczką, która wraca do domu, po ukończeniu standardowej terapii, nie przynoszącej efektów. Wkrótce jej macocha, Susan umawia ją na wizytę z ekscentrycznym doktorem Williamem Beckhamem (Keanu Reeves), który okazuje się ekspertem i oddanym sprawie nastolatków pasjonatem.

Dwudziestolatka, okazuje się gwiazdą on-linowego świata, dla wielu młodych osób, z kliniki jest autorytetem w dziedzinie wiedzy o anoreksji. Jest jej trudno pogodzić się przeszłością, która skrywa pewną tajemnicę, coś co więzi myśli i uczucia Ellen. Bardzo ciekawa pozycja

10 psychologicznych filmów
Lily Collins w filmie „Aż do kości” /Netflix /materiały prasowe

9. Eksperyment

Eksperyment więzienny Philipa Zimbardo z 1971 roku

Rok produkcji: 2017
Reżyser: Paul Scheuring
Aktorzy: Adrien Brody, Forest Whitaker, Cam Gigandet, Clifton Collins Jr.

Dwudziestu sześciu mężczyzn bierze udział w eksperymencie; część z nich odgrywa role więźniów, pozostali strażników. Po kilku dniach przedsięwzięcie wymyka się spod kontroli, zazwyczaj jesteśmy pewni siebie i swoich reakcji. Eksperyment Philipa Zimbardo udowodnia boleśnie, że „punkt myślenie, zależy od punktu siedzenia”

10 psychologicznych filmów
https://www.justwatch.com/pl/film/eksperyment

10. Zaginiona dziewczyna

Toksyczna relacja małżeńska, uzależnienie się od siebie nawzajem, gra pozorów, kłamstwa i fasada

Rok produkcji: 2014
Reżyser: David Fincher
Aktorzy: Ben Affleck, Rosamund Picke, Neil Patrick Harris, Tyler Perry

Po utracie pracy Nick Dunne przeprowadza się wraz z żoną, Amy, z Nowego Jorku do rodzinnej miejscowości w stanie Missouri. Tam otwiera bar, korzystając z oszczędności małżonki. Pomimo dobrze prosperującego interesu oboje zaczynają coraz bardziej się od siebie oddalać. Gdy w rocznicę ślubu Amy przepada bez śladu, Nick staje się głównym podejrzanym.

Toksyczna relacja małżeńska? Problemy w związku? Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić, klikając tutaj.

10 psychologicznych filmów

TOP 10 najlepszych filmów psychologicznych

To jest moje TOP 10 najlepszych filmów psychologicznych. Na pewno znajdzie się mnóstwo innych dobrych ekranizacji. Czy oglądaliście któryś z tych filmów? Jaki przypadł Wam do gustu i dlaczego? A może sami dodacie coś do listy? Może macie swój TOP 10 najlepszych filmów psychologicznych?

Nie znalazłeś nic dla siebie? Nic nie szkodzi. Stworzyłam 2 listę top 10 najlepszych filmów psychologicznych. Kliknij tutaj i sprawdź.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Weronika

    Oglądałam „Aż do kości” i polecam z całego serca a szczególnie młodym dziewczynom 🙁

  2. OnlineFilm

    Zaginiona dziewczyna to najlepszy film z tej listy moim zdaniem!

Dodaj komentarz