Co to jest psychoterapia.

Co znajduje się w artykule?


„Życie nieświadome nie jest warte tego, by je przeżyć”

Sokrates

Najpierw, co to jest psychoterapia?

Co to właściwie jest ta psychoterapia? Definicji psychoterapii, tak jak jej nurtów jest wiele. Można odnieść wrażenie, że każdy z psychoterapeutów tworzy własną definicję.

Powtórzę za Jamsem O. Prochaska i Johnem C. Norcross’em, którzy w podręczniku będącym Transteoretyczną̨ Analizą różnych systemów psychoterapeutycznych przyjęli następującą definicję:

„Psychoterapia to świadome i zamierzone zastosowanie wywodzących się z uznanych zasad psychologii metod klinicznych i postaw interpersonalnych w celu pomagania ludziom w modyfikacji ich zachowań́, procesów poznawczych, emocji i/lub innych cech osobowych w kierunku, który korzystający z terapii uważają za pożądany”.

Innymi słowy, to rozmowa, psychoterapeuty z klientem, w której trakcie zostaje nawiązana specyficzna „relacja/więź terapeutyczna”, która umożliwia spotkania na głębszym poziomie oraz otwartość i szczerość z dwóch stron.

Spotkania odbywają się cyklicznie, a celem ich jest odkrycie (uświadomienie sobie) dotychczasowego wzorca zachowań i jego zmiana. Jeżeli szukasz psychoterapii na NFZ kliknij tutaj i sprawdź możliwości.

Jako Ośrodek Psychoterapii ruszyliśmy również z programem psychoterapii niskopłatnej prowadzonej przez psychoterapeutów w trakcie szkolenia – z myślą o osobach z ograniczonych budżetem. Przeczytać więcej i umówić się na pierwszą wizytę możesz tutaj

Ważne i potrzebne jest, aby wiedzieć, że psychoterapia to proces zmiany. A proces „zazwyczaj” wymaga czasu i zaangażowania obu stron.

Co to jest psychoterapia?
Wyjście z Matrixa

Odkrywanie i uświadamianie sobie to jakby wyjście z Matrixa. Jest taka scena, kiedy Neo’mu- głównemu bohaterowi -odłączają kolejne kable, odłączają od nieświadomego.

Na sesjach u nas to właśnie się dzieje, odłączamy kolejne kable Matrixa – czasem to boli, jest trudne, czasem świetnie się bawimy. Rzeczywistość, poza Matrixem daleka jest od wizji Edenu, to nie jest kraina szczęścia. Jednak jest wolnością, realnością i Twoim wolnym wyborem.

W finale doprowadza do poczucia spokoju, spełnienia i misji. Neo przeżył miłość, odkrył swój potencjał, siłę i sprawczość poza Matrixem.

Jakie efekty daje psychoterapia?

Zmiany zachowań i postaw. Jak to najprościej wytłumaczyć?

Do tej pory żyjesz i funkcjonujesz zgodnie ze swoimi mapami/ schematami, w jakie wyposażyli Ciebie rodzice, szkoła i doświadczenie życiowe.
Twoja stara mapa mówi, że jak skręcisz w prawo, to będzie duży budynek, a jak w lewo to wściekły pies, a jak prosto to jeszcze coś innego.

Przychodzisz na terapię i pokazujesz tą starą mapą, według której usiłujesz poruszać się po świecie. Tylko coś zaczyna nie grać, budynek w prawo się rozwalił, a na lewo wściekły pies okazał się kotem.

Nie zauważyłeś, że część mapy się zdezaktualizowała. Szlaki i drogi, dzięki, którym przetrwałeś mając 5,10 czy 15 lat, już nie działają. A Ty się dziwisz i uparcie trzymasz wydeptanych ścieżek.

Świat przyśpieszył, poszedł do przodu, zglobalizował się, potrzebujesz zmienić, zaktualizować system, bo stare wzory zachowań blokują, zamykają, często doprowadzają do niepotrzebnego cierpienia, lęku przed wściekłym psem, którego już nie ma.

Dla chcących poszerzyć swoje horyzonty na temat psychoterapii, dowiedzieć się co to jest psychoterapia, przygotowałam listę książek o psychoterapii. Wszystkie są sprawdzone. Do każdej z nich znajdziesz opis.

W czym Ci pomoże, co możesz zmienić, dzięki psychoterapii?

  • poziom samokontroli
  • radzenie sobie z lękami
  • podnieść samoocenę
  • poprawić zdolności tworzenia więzi
  • zdolność współpracy i komunikowania się z otoczeniem
  • poprawić poziom własnej motywacji do działania

Psychoterapia może być dla Ciebie przygodą życia, nowym ożywczym doświadczeniem. Odkrywaniem swojego potencjału, swojej twórczej natury, spontaniczności. Radości, przekraczanie swoich lęków, obaw, oporów. Nie obejdzie się bez trudnych, smutnych i pełnych cierpienia spotkań, jednak na tym to polega, na dotykaniu i przeżywaniu pełnego wachlarza emocji bez wypierania bólu, trudu, smutku i śmierci. To jest rzeczywistość.

Jestem przekonana, że „rozmowa” może zmienić sposób myślenia, co z kolei może wpłynąć na postępowanie, i zmiany zachowań. Kliknij i umów się.

Moje zmiany zachowań, mogą wpłynąć na innych, a inni, jeszcze na innych. A jeśli zmienię się ja i Ty, a potem Pani w ZUS-ie, to może uda się zmienić instytucję, a jeśli uda się zmienić jedną instytucję, to może zmienimy system, a jak zmienimy system, to może zmienimy Państwo, a na końcu świat. 🙂

Eh… poniosło mnie delikatnie. Pozdrawiam optymistka, wciąż wierzę, że małe zmiany mogą zmienić świat.

A o to wspomniany wcześniej zwiastun filmu „Matrix”.

PS.: Jeśli interesuje Cię szczegółowy opis systemu pomocy psychiatrycznej w Polsce, zachęcam do zapoznania się z przygotowanym przeze mnie przewodnikiem

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do nas na newsletter i otrzymuj informacje o nowych artykułach, testach i poradach.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Bardzo fajnie i obrazowo zostało wytłumaczone, czym jest psychoterapia. Pamiętajmy, że mamy różne rodzaje terapii i psychoterapeuta najbardziej odpowiednią formę dla nas w obecnej sytuacji. Na naszym blogu opisaliśmy bliżej psychoterapię grupową, dla kogo jest i jakie są jej korzyści.

Dodaj komentarz