fbpx

Gestalt psychoterapia najbliższa memu sercu

Co znajduje się w artykule?

Gestalt psychoterapia – najbliższa memu sercu…..

Zacznę od początku od psychoterapii – tak radził Steven Pinker, w swojej książce  -„Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI wieku”) – Chcę uniknąć i chronić Ciebie i siebie Drogi Czytelniku, przed „klątwą wiedzy”, napuszonych frazesów, zawiłych porównań i defleksyjnych  teorii.

Psychoterapia to dziedzina nauki, która nie jest tożsama z psychologią czy psychiatrią. Stąd podział na psychoterapeutę, psychologa i psychiatrę. więcej informacji znajdziesz tutaj

Dziedzina nauki jaką jest psychoterapia dzieli się na rodzaje i nurty.  –nurtów jest wiele, mają one różne założenia teoretyczne. (Chcesz pogłębić wiedzę kliknij)

Gestalt psychoterapia, którą się zajmuje to jeden z nurtów współczesnej rodziny psychoterapeutycznej, który ma swoich zwolenników i przeciwników.

Ja należę do jej zwolenników. Dlaczego ?

Ponieważ Gestalt psychoterapia jest czymś więcej niż metodą „leczenia”, ona proponuje nowy pogląd na świat i na relacje. Proponuje harmonijny rozwój osobistych zasobów, otwarty, twórczy i współdziałający styl życia, nową sztukę życia we wzbogaconym kontakcie.[ref]

 
Jak to robi ?
Poprzez relacje

Poprzez kontakt

Co to jest kontakt ?

Po prostu : siedzimy często na przeciwko siebie i rozmawiamy. Czasem coś wspólnie zrobimy. ( możesz tak rozmawiać z przyjacielem, przyjaciółką czy bliską osobą, wtedy nie płacisz. Za rozmowę z psychoterapeutą płacisz)

Poprzez dialog
Czym  różni się, taki dialog od rozmowy z przyjacielem ? 

Twój przyjaciel czy przyjaciółka wie, że ” Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem istnieją tylko dwie możliwości;  albo nie wiemy, co robić?, albo wiemy i robimy to.”[ref] A zatem w rozmowie z przyjacielem/przyjaciółką zostaniesz obłaskawiony tysiącem rad i rozwiązań. Usłyszysz jak Twój przyjaciel/ przyjaciółka to robią, jak jej siostra czy brat to robią, a nawet jak to robi Królowa Elżbieta obecnie panująca.  I w związku z tym jak Ty powinnaś/powinieneś to robić, żeby sobie poradzić. ” Psychoterapeuta zna jeszcze trzecią możliwość – gdy ktoś wie, co powinien zrobić i jednocześnie jest do tego niezdolny. To jest właśnie przyczyna, dla której tak wiele w psychoterapii poświęca się poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego pacjent nie może uczynić tego, co uważa za słuszne”.[ref]

Gestalt szuka przyczyn

Dlaczego nie możesz czegoś robić, pomimo, że wiesz jak to zrobić ?

Nie chudniesz ( choć znasz diety począwszy od kapuścianej kończywszy na Dukanie)

Z jakiego powodu, czujesz się się źle, cierpisz, odczuwasz lęki, masz ataki niekontrolowanej złości (choć wszystko jest w najlepszym porządku)?

Czujesz się osamotniony,  choć 7,5 miliarda ludzi obok Ciebie, dostępnych ?

Pozostajesz w krzywdzących relacjach, nie potrafisz przestać myśleć o partnerce/partnerze, nie potrafisz zadbać o swoje granice ( choć jesteś przedsiębiorcza/y i zazwyczaj wiesz, czego chcesz)?

Nie idziesz po podwyżkę, i nie upominasz się o swoje prawa?

Gdzie Twoja kreatywność? odeszła wraz z wiekiem dorastania ?

Czujesz swoją kreatywność, oceniasz ją nawet na 10, ale tylko w głowie, ponieważ jak masz ją przekuć na życie spada z prędkościom światła do -10 ?

A może nie zabierasz głosu kiedy jest więcej niż jedna osoba w Twoim otoczeniu ? itd..

itd..

Dlatego
Gestalt kierunkuje na działanie

Doświadczasz, eksperymentujesz na sesjach, ale przede wszystkim poza nimi. W relacjach

Kierunkuje na odczuwanie tu i teraz (uwrażliwianie)
Odpowiada na pytanie kim jesteś ?
Jakie są jej podstawy, filozofia.

Filozofia psychoterapii Gestalt jest bardzo prosta, zakłada, że każdy człowiek Ty i Ja mamy w sobie naturalną tendencję do samoregulacji. Czyli, że nasz organizm w naturalny sposób dąży do równowagi.

Jednak w trakcie wychowywania (socjalizacji) wyrobiliśmy w sobie różnorakie mechanizmy unikania kontaktu z naszymi potrzebami.

Gestalt psychoterapia kieruje swoje propozycje do osób z trudnościami – chorych lub neurotycznych (lękowych, fobijnych, obsesyjnych, depresyjnych, mających myśli samobójcze, histerycznych itd.) nawet do poważniej chorych umysłowo (zaburzenia borderline ), ale okazuje się też szeroko przydatnych dla osób dobrze funkcjonujących, stających wobec zwyczajnych problemów egzystencji takich jak rozstanie, żałoba, konflikt, bezrobocie, zmęczenie, niepokój czy roztargnienie, emigracja, samotność, kryzys duchowy itp.

Wbrew obiegowej krytyce i zarzutom jakie kierowane są pod adresem tego systemu psychoterapeutycznego, że Gestalt to system psychoterapii, który sprzyja postawie narcystycznej i egocentrycznej.

Chcę przypomnieć, że ” interesuje się każdym człowiekiem w kontekście jego otoczenia, zwracając jednocześnie uwagę no to, by go sztucznie nie izolować (jest wszak częścią „pola”), ale też by go nie „wtopić” w ogólną sytuację (on jest bytem szczególnym)

I tak na koniec Gestalt psychoterapia to terapia kreatywna. Duże znaczenie w niej ma twórcze przystosowanie, a zatem bądźmy kreatywni. Elastyczni i otwarci na drugiego człowieka, na inny nurt, inne podejście.

Gestalt psychoterapia najbliższa memu sercu

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *