Gestalt Sztuka kontaktu Serge Ginger

Co znajduje się w artykule?

Gestalt Sztuka kontaktu

Gestalt Sztuka kontaktu – optymistyczne podejście do relacji międzyludzkich, to pozycja, której nie może zabraknąć  w Czytelni Gestalt tego bloga.

Nie znalazłam lepszych słów na opis tej książki niż słowa, które znajdują się na jej okładce do wydania polskiego z roku 2004.

(…) Po co kaleczyć sobie, palce, nieustannie rozgrzebując ziemię naszego ogrodu i próbować wyciągnąć z niej wszystkie kamienie?

W każdym razie wyczerpie nas to bez reszty; im bardziej drążymy, tym więcej ich znajdujemy! Mimo całego wysiłku w mojej glebie zawsze pozostaną kamienie!


Jakie problemy porusza książka „Gestalt Sztuka kontaktu”?

A gdybym tak zachował siły, żeby podlewać moje kwiaty? Albo żeby je posadzić… choćby na kamienisku!

Każdy wie, że łatwiej rozwinąć to, co już się ma (zdolności muzyczne, sportowe, łatwość nawiązywania kontaktów i tym podobne) niż daremnie walczyć ze swoimi „negatywnymi” rysami (przestać palić, mnie się lenić, być mniej zarozumiałym i tak dalej).

Na pewno żadna terapia nie obejdzie się bez łez i lęku. Czy jednak koniecznie trzeba kontemplować trudne momenty ze swojej przeszłości, skoro też można równolegle pielęgnować swoją teraźniejszość i uczynić siebie jak najszczęśliwszym?

„Z perspektywy mojego ponad dwudziestoletniego doświadczenia w nauczaniu, jak i praktycznym stosowaniu terapii Gestalt, polecam tę książkę zarówno uczniom i absolwentom Instytutu Terapii Gestalt w Krakowie, jak i osobom szkolącym się w nowo powstałych placówkach gestaltowskich. Myślę, że przydatna będzie również dla psychoterapeutów innych orientacji.” 

Gestalt Sztuka kontaktu
Gestalt Sztuka kontaktu

Jak książka może pomóc osobom potrzebującym pomocy psychoterapeutycznej?

„Osobom szukającym pomocy psychoterapeutycznej przybliży ona i pokaże drogę do uwalniania się od swoich problemów przez branie odpowiedzialności za własne działania, pogłębianie świadomości siebie i tego, co się dzieje wokół, a także docieranie do swoich zasobów – początkowo z pomocą terapeuty, a później samodzielnie w oparciu o własne nowo-odkrywane możliwości.” 

Magdalena Zaleska-Stolzman

Czy polecam „Gestalt Sztuka kontaktu”?

Od siebie mogę dodać pokornie…. Warto!

Każde słowo, każde zdanie, każdy rozdział prowadzi do głębszego zrozumienia siebie, poznania własnych słabości i ich akceptacji przy jednoczesnym odkrywaniu swojej siły, witalności i kreatywności, a wszystko w gestaltowskim kontakcie.

Gestalt sztuka kontaktu i optymistycznego podejścia do relacji. Uwielbiam!

Jeżeli jesteś zainteresowany podejściem Gestalt zajrzyj sprawdź „Praktyczny przewodnik młodego psychoterapeuty”.

Dodaj komentarz