Jak zostać psychoterapeutą ? Wymagania jakie stawiane są przed kandydatami

Co znajduje się w artykule?

Żeby zostać psychoterapeutą w Polsce, od czego zacząć? 

 

Od jakiegoś czasu wspieram osoby, ludzi, psychoterapeutów w szkoleniu, którzy chcą zostać psychoterapeutami. W Ośrodku Psychoterapii Livart rozpoczął się staż. W czerwcu rusza kolejna rekrutacja tym razem mamy zamiar otworzyć nasze skromne progi dla kolejnych sześciu psychoterapeutów w szkoleniu. Niniejszym zapraszam wszystkich zainteresowanych wysyłajcie CV i listy na praca@livart.pl.

 

Wspieram ludzi, którzy chcą zostać psychoterapeutami i pierwsze pytanie, jakie najczęściej mi zadają, to jak zostać psychoterapeutą? Od czego zacząć? Zacznij od artykułu, w którym omawiam cztery akty prawne obowiązujące w Polsce. Pewnie najłatwiej byłoby opowiedzieć własną historię i powiedzieć o swoim doświadczeniu, o swoim procesie certyfikacji. Będę to robić oczywiście. Jednak zacznę od zasad, które obowiązują ogólnopolskie. Bardziej skupiam się w tym wpisie, abyście otrzymali pełen obraz obowiązujących wymagań w szkołach i towarzystwach psychoterapii. Na blogu znajdziecie również artykuł jaki nurt psychoterapii wybrać dla siebie ?

Zacznę od tego, aby każdy zainteresowany pytaniami jaki zostać psychoterapeutą ?, jak zostać psychologiem klinicznym? albo pytaniem jak zostać psychiatrą w Polsce? rozpoczął od zapoznania się z tym jak wygląda opieka psychiatryczna w Polsce, co pomoże stworzyć kontekst i zdobyć wiedzę, która ułatwi Wam decyzję, ale z pewnością skróci drogę do wymarzonego zawodu.

 

 

Jak zostać psychoterapeutą; podzieliłam odpowiedź na dwa rodzaje wymagań

 

Wymagania formalne

 

I mam tutaj na myśli; kierunek studiów, szkolenia, certyfikacje.

Odpowiadając na pytanie, które bardzo często pada na blogu ; jak zostać terapeutą bez studiów? Nie da się, studia są konieczne.

 

Studia wyższe magisterskie, ale jaki kierunek?

 

Warunkiem we wszystkich szkołach psychoterapii jest bycie magistrem. Preferowane kierunki to psychologia, socjologia, resocjalizacja, pedagogika lub pokrewne albo zawody medyczne. Tak mówi ustawa.

 

Jaka jest najlepsza baza, aby zostać psychoterapeutą w Polsce? Czy trzeba być psychologiem, żeby być psychoterapeutą ?

 

W Polsce przyjęło się, że taką najlepszą bazą dla zawodu psychoterapeuty są studia psychologii. Jednak to nie jest tak, że to jest jedyna słuszna droga i jedyny słuszny kierunek. Na świecie wygląda to nieco inaczej i w praktyce również wygląda to inaczej. Z zaciekawieniem przyjrzałam się innym krajom i opiniom, na ten temat.

 

Jaka jest najlepsza baza, aby zostać psychoterapeutą w innych krajach?

 

W USA na przykład jest tak, że najlepszymi psychoterapeutami, czy najlepszą bazą, aby zostać psychoterapeutą, jest psychiatria. W Austrii medycyna i lekarze są uważani za najlepszych psychoterapeutów, czyli ta baza jest lekarska. W Niemczech u naszych sąsiadów psycholog i psychoterapeuta to już dwa zupełnie oddzielne kierunki studiów, albo kształcisz się na psychologa albo psychoterapeutę.

 

Nasz współczesny guru psychoterapeutyczny, psychoanalityczka, profesor Nancy McWilliams, jedna z najbardziej uznawanych i cenionych psychoterapeutek naszych czasów mówi, że najlepszą bazą do tego zawodu są studia humanistyczne. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi.

 

Doświadczenie w obszarze pomagania

 

Drugi warunek, który stawia część szkół psychoterapeutycznych, to doświadczenie w obszarze pomagania. Czyli dobrze jak masz jakiekolwiek doświadczenie, w sferze pomagania innym ( niestety nie jest do określone dokładnie przez szkołę). Może to być na przykład; wolontariat w jakiejś placówce, zajmującej się wspieraniem, pomaganiem, która w jakiś sposób pokaże ci, na czym polega ten zawód i co to znaczy wspierać ludzi, co to znaczy dawać im rady, co to znaczy być z cierpiącymi w kontakcie. Tutaj możesz sprawdzić przykład takiego wolontariatu w Telefonie Zaufania.

 

Doświadczenie w obszarze pomagania
Doświadczenie w obszarze pomagania

 

Czas

 

Trzeci warunek, o którym chcę wspomnieć, który jest, myślę jednym z bardzo ważnych, warunków i tematów, trochę tabu, trochę pomijanych to czas, który poświęcasz na dojazdy, treningi, superwizje, warsztaty rozwojowe. Ten czas to cztery lata szkoły, kolejne dwa superwizji co 3-4 tygodni.

 

Pieniądze

 

Bierzesz pod uwagę i wyliczasz nie tylko czesne, bo czubek góry lodowej. Weź pod uwagę i dolicz do tego:

 

  • Dojazdy jeśli szkoła jest w innym mieście, albo kraju
  • Noclegi
  • Treningi psychoterapeutyczne
  • Treningi interpersonalne
  • Warsztaty rozwojowe
  • Staż kliniczny, który czasem jest płatny
  • Superwizja po zakończonym szkoleniu
  • Psychoterapię własną od 100 do 250 h

 

Często spotykam się w psychoterapii szkoleniowej z takimi osobami, które są w szkoleniu psychoterapeutycznym, zaczęły szkolenie, a zatem zgodnie z programem mają wymóg rozpoczęcia psychoterapii indywidualnej. I to jest źródłem dużej frustracji. Bo nie przewidzieli tego, w swoich grafikach, emocjach i portfelach.

 

Osobiście bardzo wspieram ten wymóg, z wielu powodów, ale takie dwa najistotniejsze to większa empatia wobec klienta, a nie ma lepszego nauczyciela niż własne doświadczenie, więc doświadcz jak jest być klientem psychoterapii. Dwa to ścieżka do rozwoju własnego, przepracowania swoich doświadczeń i traum. Twój warsztat pracy staje się o stokroć bogatszy. Myślę, że jest to też ścieżka do weryfikacji wymagań nieformalnych.

 

Ścieżka formalna - wykształcenie
Ścieżka formalna – wykształcenie

 

Wymagania nieformalna; Predyspozycje osobowościowe

 

Jeżeli chodzi o predyspozycje osobowościowe, to powiem tak: kiedyś usłyszałam, czy przeczytałam od wspaniałej autorki Simone de Beauvoir takie słowa, które zapamiętałam i noszę w sercu, że kobietą się nie rodzisz, kobietą się stajesz. Myślę, że z psychoterapeutą jest podobnie. Psychoterapeutą się po prostu stajesz w trakcie procesu szkolenia, ale i pracy nad sobą.

 

Jeżeli chodzi o podpowiedzi, czy rady (których zazwyczaj unikam jak ognia, ale mogę zrobić dla Was wyjątek) to jeżeli czujesz gdzieś podskórnie, że jest to zawód Twojego życia, że jest to Twoja pasja, to spróbuj, idź za swoim wewnętrznym głosem. Posprawdzaj też ten pomysł z otoczeniem.

 

W jaki sposób możesz sprawdzić swoje predyspozycje? 2 sposoby

 

Możesz to sprawdzić na dwa sposoby. Albo iść na psychoterapię, albo zapisać się do szkoły, w której jest tzw. kurs podstawowy, albo tak zwany rok zerowy.

 

W mojej szkole psychoterapii, w programie był właśnie, taki rok zerowy, kończący się egzaminem i przez ten rok prowadzący obserwowali, kto z osób, które się zgłosiły do szkoły, osobowościowo uniesie ten trudny, choć wspaniały zawód.

 

Po zdaniu egzaminu dopiero dostawałeś się do szkoły, więc w sumie jeżeli się nie nadawałeś osobowościowo i coś tam nie zagrało, no to ten rok był taką pracą interpersonalną, rozwojową, świadomościową. I na tym się kończyło.

 

Jeśli zdałeś egzamin po roku stażowym przechodziłeś dalej, na kolejny etap szkolenia, które trwało trzy lata. I wtedy dopiero stawałeś się psychoterapeutą.

 

Dlaczego stawałeś się ? Kiedyś przeczytałam u wspaniałej autorki Simone de Beauvoir takie słowa, że kobietą się stajesz. Myślę, że z psychoterapeutą jest podobnie. Psychoterapeutą się po prostu stajesz w trakcie procesu szkolenia, rozwoju i psychoterapii. Ważny jest też Twój wkład w rozwój osobisty, szeroko pojęty. W tym procesie bardzo pomagają książki, czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Szukaj tytułów, które wspierają i wspomagają. Zachęcam do przejrzenia całej biblioterapii, gdzie znajdziesz książki podzielone tematycznie,

 

Z czym zmaga się początkujący psychoterapeuta?
Z czym zmaga się początkujący psychoterapeuta?

 

Ogólne ramy i zawartość szkolenia w szkołach psychoterapii

 

W tym artykule znajdziesz ogólne ramy i wytyczne, jakie obowiązują w szkołach psychoterapeutycznych. Jeśli jesteś zainteresowany głębiej tematem. Na blogu znajdziesz e-booka w którym zebraliśmy i opisaliśmy materiał na temat 28 szkół psychoterapii jakie szkolą psychoterapeutów w Polsce. Spis jest z podziałem na 12 nurtów psychoterapeutycznych, z dokładnymi warunkami, jakie kandydat ma spełniać, aby dostać się do wymarzonej szkoły psychoterapii. oraz programem szkoleń i dokładnym zestawieniem kosztów do każdej z nich.

 

Praktyczne i teoretyczne zajęcia

 

W program szkolenia w zależności od szkoły i nurtu, wchodzi od 700 h do 1600 h praktycznych i teoretycznych zajęć, warsztatów, treningów interpersonalnych, treningów psychoterapeutycznych, wykładów. Zajęć wyjazdowych, zajęć kreatywnych, testów, autodiagnoz. Prezentacji, wspólnych projektów etc.

 

Własna psychoterapia indywidualna od 150-250h

 

Wcześniej pisałam jaki mam do tego stosunek. Można psychoterapię indywidualną spokojnie włączyć jako praktyki zawodowe :)))). Najczęściej raz w tygodniu średnio wypada to trzy lata pracy. W zależności od motywacji i częstotliwości odbywanych sesji.

 

Praktyki zawodowe, czyli staż kliniczny

 

Możesz przygotować się na to, że szkoła psychoterapii nie zapewni tobie praktyk zawodowych. To robisz we własnym zakresie. Nie załatwi za ciebie stażu klinicznego. W mojej szkole dostałam rekomendacje, że jestem psychoterapeutą w szkoleniu i rekomendują mnie jako osobę szkolącą się w psychoterapii na stażystę do kliniki. Osobiście odbywałam staż w Szpitalu Klinicznym imieniem Karola Jonshera Uniwersytety Medycznego w Poznaniu.

 

Zazwyczaj szkoły nie mają podpisanych jakichś umów z klinikami. W zależności od miasta, w zależności od regionu w Polsce, są albo były problemy ze stażami dla psychoterapeutów. Obecnie sytuacja uległa zmianie i bardzo się to poprawiło.

 

Wiem, z rozmów z koleżankami i kolegami po fachu, że czasami za te staże psychoterapeuci płacili. Żeby odbyć staż, musieli zapłacić. Więc też przygotuj się na to, że ten staż kliniczny może po pierwsze: nie przyjdzie tak łatwo, trzeba się wykazać jednak przedsiębiorczością i pomysłowością, no i może być tak, że też będzie płatny.

 

Superwizja w trakcie szkolenia

 

W trakcie szkolenia szkoła zakłada, a czasem wymaga. Prowadzenia przez Ciebie procesów indywidualnych. Jest to tak pomyślane, że w trakcie szkoły, będziesz prowadzić klientów, w związku z czym zatrudniani są superwizorzy, którzy prowadzą Ciebie na początku niemalże za rączkę, a Ty się czujesz jak dziecko we mgle. Przynajmniej ja tak się na początku czułam.

 

Na superwizji wnosisz materiał do pracy, i wspólnie opracowujecie plan i strategię prowadzenia klienta. Co jeśli nie masz klientów? a gabinet świeci pustkami? z superwizji korzystasz i się przypatrujesz pracy innych, uczestniczysz aktywnie bądź słuchasz. Czasem możesz wnieść swoje osobiste wątki do superwizora i pracujecie bardziej psychoterapeutycznie, co nie zdarza się rzadko.

 

Superwizja po zakończonym szkoleniu

 

Jeśli zdobyłeś certyfikat wypełniłeś wszystkie wymogi to na finishu, po skończeniu szkoły ( i znów w niektórych szkołach) masz obowiązek jeszcze dwa lata superwizować, swoją pracę psychoterapeutyczną przynajmniej raz w miesiącu. Rozumiem to tak, że szkoły, czy instytucje, które ciebie szkolą, lub szczęśliwie szkoliły, jeszcze przez dwa lata chcą, w jakiś sposób opiekować się tobą i procesami, które zacząłeś prowadzić.

 

Ale to już naprawdę koniec, po tych dwóch latach jesteś pełnoprawnym certyfikowanym psychoterapeutą. Czego Tobie z całego mojego serca życzę !

 

Lista szkół psychoterapii w Polsce; nie wiesz jak zostać psychoterapeutą w Polsce ? Gdzie możesz się szkolić?

 

Zebrałam i przygotowałam dla Ciebie zestawienie na blogu znajdziesz , :

 

  • strukturę towarzystw w Polsce i Europie kliknij ściągnij za darmo
  • 9 podejść psychoterapeutycznych, ich główną charakterystykę
  • adresy i namiary na 12 Towarzystw Psychoterapeutycznych
  • w każdym z podejść listę ośrodków szkolących psychoterapeutów, zgodnie z paradygmatem (adresy, kontakty, namiary)
  • warunki uczestnictwa i dostania się do szkoły
  • wymagania, które musisz spełnić w każdej z tych szkół
  • koszt całościowego szkolenia

 

Podsumowanie: jak zostać psychoterapeutą ?

 

Jak zostać psychoterapeutą? W 4 krokach, ale kto powiedział, że prostych?

 

  1. Posiadasz wyższe studia magisterskie (kierunki podane wyżej)
  2. Badasz predyspozycje osobowościowe własne oraz motywację
  3. Robisz miejsce w kalendarzu przez 4 lata na intensywną pracę intelektualną i emocjonalną ( weekendy masz zajęte) 
  4. Rezerwujesz środki na dobry samochód (a może ktoś by zrobił taką kalkulację, chętnie ją opublikuje na blogu)
  5. A jeśli jesteś zdecydowany na tę ścieżkę i zawód, ale nie wiesz jaki nurt wybrać dla siebie zapraszam do dalszej lektury

 

A dalej to początki działalności, pierwsze sesje, pierwsi klienci, ale to już w następnym odcinku.

Jeśli Cię zainteresowałam – zachęcam do lektury mojego ebooka „Szkoły psychoterapii w Polsce”. Warto też zapoznać się z opieką psychiatryczną w Polsce, aby umieć pomóc klientom i w razie potrzeby odpowiednio ich pokierować.

 

Ten post ma 31 komentarzy

  1. MG

    Co za ciekawy artykuł! tylko umocnił mnie w tym, że chcę pracować jako nauczyciel terapeuta. Kończę własnie studia na WSKZ z diagnozy, rewlaidacji i terapii pedagogicznej 🙂 już zacieram ręcę, żeby otrzymać dyplom i rozpocząć wymarzoną pracę 🙂

    1. Karina Szczęsna

      Trzymam kciuki za rozpoczęcie wymarzonej pracy. Dziękuje za komentarz i podzielenie się opinią na temat artykułu, będzie ich więcej, zapraszam do czytania.

  2. Renata

    Jestem pod wrażeniem całego Pani bloga. Bardzo wartościowe i merytoryczne treści. Poważnie myślę o szkole psychoterapeutycznej pomimo dojrzałego wieku. Pani wpisy bardzo mi pomagają i tylko utwierdzają w tym, że to moja droga.

    1. Karina Szczęsna

      Pani Renato, bardzo mnie cieszy fakt, że Pani tu zagląda, a jeszcze bardziej, że mogłam pomóc i utwierdzić w przekonaniu, że to jest dobra dla Pani droga. Wspaniale, świat potrzebuje psychoterapeutów !!
      Powodzenia i oczywiście zapraszam do mojego internetowego domu

      1. Marta

        Dzień dobry,
        Bardzo wartościowy artykuł, zawierający istotne informacje.
        Chciałabym zapytać o psychoterapię własną, którą trzeba odbyć, aby zostać psychoterapeutą – czy psychoterapia własna musi rozpocząć się w trakcie szkolenia w szkole psychoterapii? Czy np. psychoterapia własna rozpoczęta i ukończona przed rozpoczęciem szkoły psychoterapii jest traktowana tak samo? Innymi słowy, czy (oczywiście przy spełnieniu wymaganej liczby godzin) terapia własna ukończona kilka lat przed rozpoczęciem szkoły psychoterapii jest powszechnie uwzględniana w szkołach psychoterapii?

        1. Karina Szczęsna

          Dzień dobry,
          bardzo dziękuje za pytanie i kontakt.
          Odpowiadając na Pani pytanie; to zależy od szkoły, oczywiście. Jednak w większości szkół, wymóg odbywania psychoterapii własnej jest w trakcie szkolenia. Rozumiem to w ten sposób, że wymóg ma dwa cele;
          1/ poszerzanie samoświadomości i rozwój własny uczestnika szkolenia
          2/ zabezpieczenie go i dbanie o jego komfort psychiczny, na szkole narażeni jesteśmy jednak na różne emocjonalne przeżycia, a pracujemy głównie na sobie, w związku z czym dobrze jest mieć wsparcie psychoterapeuty, aby sobie wszystko pięknie poukładać i poradzić z różnymi naszymi ograniczeniami.

  3. Tymon

    „Warunkiem we wszystkich szkołach psychoterapii jest bycie magistrem. Preferowane kierunki to psychologia, socjologia, resocjalizacja, pedagogika lub pokrewne albo zawody medyczne. Tak mówi ustawa.”
    Moje pytanie jest takie – o jakiej ustawie mowa…? <_<

    1. U S T AWA
      z dnia 8 czerwca 2001 r. ” O zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów”
      U S T AWA
      z dnia 19 sierpnia 1994 r. „o ochronie zdrowia psychicznego”
      Czekamy na nowelizacje 🙂

  4. Klaudia

    Czy po pedagogice przedszkolnej też można iść do szkoły psychoterapii?

  5. Katarzyna

    Wspaniały artykuł.

  6. Jacek

    A jeżeli żona skończyła marketing na AGH a wcześniej położnictwo w szkole pomaturalnej to rozumiem, że nie ma szansy zostać psychoterapeutą bez skończenie 5 letnich studiów na kierunkach wymaganych przez szkoły prowadzące kursy psychoterapeutyczne ?

    1. Jeśli żona ma tytuł magistra, to niektóre szkoły psychoterapii przyjmują takich kandydatów. Proszę sprawdzać w wymaganiach szkół.
      Na blogu przygotowałam takiego e-booka ze szkołami psychoterapii w Polsce i ich wymaganiami.

  7. Agata

    Wspanialy artykuł i na pewno zaraz bede kupowac audiobooka z opisami szkol <3 ale najpierw jeszcze dluga droga przede mnia i mam pytanie czy z licencjatem zagranicznym filmowym (ktory posiadam na razie) zaladajac ze sie dostane i magistrem z doradztwa filozoficznego i couchingu moglabym dostac sie do szkoly psychoterapi? lub np po filozofii albo kognitywistyce? Baardzo proszę o odpowiedź 🙂

    1. Karina Szczęsna

      Dziękuje za komentarz 🙂 Tak, z magistrem filozofii albo kognitywistyki może dostać się Pani do szkoły psychoterapii.

  8. Agata

    Czy dyplom PŁ wyklucza bycie psychoterapeutą? Czuję, że to moje powołanie…Artykuł bardzo wartościowy, jestem pod dużym wrażeniem

      1. Lars

        PŁ??? Taka Pani uczona, a nie wie, że to skrót od Politechnika Łódzka? ;))))

        1. Melania

          Dzień dobry, jestem po licencjacie studiów ekonomicznych. Co było kompletną porażką. Czuje, że moje powołanie jest inne. Zastanawiam się jaką drogę musiałabym przejść aby zostac psychoterapeutą. Czy lepiej iść na psychologię od nowa, potem do jednej ze szkół psychoterapii, czy po prostu pójść np na socjologię na magistra i następnie do szkoły psychoterapii? Co zrobić, żeby było najlepiej?

          1. Karina Szczęsna

            Rekomenduje socjologię mogistra, potem szkoła psychoterapii. To będzie dobra droga 🙂 Pozdrawiam

  9. O.

    A ja mam pytanie: Czy w wieku 55 lat można zostać psychoterapeutą? Studia psychologiczne zaoczne ukończyłam w 2012 roku. Przez całą swoją karierę zawodową pracowałam w marketingu. Teraz w wieku 50 lat rozważam powrót do pomysłu aby pracować zgodnie ze swoją pasją i zainteresowaniami. Wiem że będzie to ode mnie wymagało ukończenia szkoły – ale czy praktycznie i teoretycznie jest to możliwe, że będę potem mogła być zatrudniona jako psychoterapeuta?

    1. Karina Szczęsna

      Tak, oczywiście, zawód psychoterapeuty, jest jednym z niewielu, gdzie im człowiek starszy, tym wzbudza większe zaufanie. Przemawia również doświadczenie życiowe. Więc tak jak najbardziej, Pani wiek jest Pani atutem, a nie przeszkodą

  10. Patrycja

    Dziękuję za artykuł. Mam pytanie odnośnie wymogów formalnych dotyczących zawodu terapeuty uzależnień i współuzależnienia. Mam ukończone prawo, a więc humanistyczny kierunek magisterski oraz dietetykę na wydziale medycznym, w stopniu licencjata. Żaden z tych kierunków nie znajduje się w tzw. preferowanych. Czy wobec tego mam zamkniętą drogę do zawodu psychoterapeuty lub terapeuty uzależnień? Czy muszę robić dodatkowe mgr z kierunku preferowanego, żeby w ogóle zapisać się na szkolenie?

    1. Karina Szczęsna

      Pani Patrycjo, dziękuje za komentarz, nie ma Pani zamkniętej drogi do zawodu psychoterapeuty. Absolutnie nie, już w lutym pojawi się cały artykuł na blogu dotyczący ścieżki i formalnych wymogów. Zapraszam już wkrótce, wszystko wyjaśnię.
      Pozdrawiam ciepło

  11. Anna

    Dzień dobry. Czy po studiach z teologii (wraz ze ścieżką pedagogiczną) ale jednak nie konkretnie kierunek pedagogika, można startować do 4 letniego studium psychoterapii?

    1. Karina Szczęsna

      Jak najbardziej tak, w tym tygodniu artykuł na blogu z 4 aktami prawnymi, które umożliwiają taką ścieżkę

  12. Jan

    Skończyłem studia licencjackie na informatyce i uzupełniające magisterskie z finansów i bankowości.

    Artykuł nie jest dla mnie jednoznaczny – czy jedynie po wymienionych w nim kierunkach można zostać psychoterapeutą, czy też w przypadku niektórych szkół istotny jest jedynie tytuł magistra?

    Zmianę zawodu na psychoterapeutę rekomendowały mi (między innymi) dwie psychoterapeutki, psycholożka… i mój syn.

    1. Karina Szczęsna

      Panie Janie, w tym tygodniu pojawi się na blogu artykuł, gdzie odpowiedź moja będzie poparta rozporządzeniami, i projektami ustaw. Proszę zaglądać. Odpowiadając na pytanie; może Pan rozpocząć czteroletnią szkołę psychoterapii, i zostać psychoterapeutą, w tym kraju jak najbardziej. Trzymam kciuki !!!

  13. Wioleta

    Witam mam skończone studia magisterskie W Wyższej Szkole Policji: bezpieczeństwo wewnętrzne, czy jest możliwość zostania psychoterapeutą? Jeśli tak to proszę podać chociaż jedną uczelnie godną uwagi. Jestem w wieku 35 lat, ale chcę się przebranżowić. Pozdrawiam

    1. Karina odpowiedziała Pani w wiadomości prywatnej na Instagramie, ale tutaj powtórzę: są w Polsce szkoły psychoterapii, które przyjmą Panią na pierwszy rok stażowy (rozwojowy), aby Pani mogła zobaczyć i sprawdzić, czy chce podążać tą drogą i czy emocjonalnie uniesie ten zawód. Każda ze szkół psychoterapii określa to w wymaganiach, jakie stawia przed kandydatami.

Dodaj komentarz