KARTA PRAW PACJENTA PSYCHOTERAPII w POLSCE

Co znajduje się w artykule?

Jestem ciekawa, czy jeśli korzystasz z psychoterapii, albo jeśli wykonujesz zawód psychoterapeuty, czy znasz dokument o nazwie ” Karta praw pacjenta” ?

KARTA PRAW PACJENTA PSYCHOTERAPII W POLSCE

1.Prawo do godności i szacunku

Niezależnie od wymagań i stanu psychicznego, osoba w trakcie psychoterapii ma prawo do szacunku, godności i integralności strony fizycznej i mentalnej swojej osobowości, bez dyskryminowania żadnej z nich

2. Prawo do wolnego wyboru

Osoba w trakcie psychoterapii ma prawo wyboru metody oraz psychoterapeuty oraz prawa zmiany decyzji w tej sprawie, jeśli uzna to za konieczne

3. Prawo do informacji

Osoba w trakcie psychoterapii ma prawo poznać metodę (metody) stosowaną (stosowane) przez psychoterapeutę, jak również jego kwalifikację, wykształcenie i przynależność do organizacji zawodowej.

4. Warunki psychoterapii

Warunki terapii muszą być jasno określone przed jej podjęciem; metody (werbalne, emocjonalne, cielesne), długość i częstotliwość sesji, przewidziany czas terapii, warunki jej przedłużenia lub przerwania, koszty (honoraria, ewentualne zawieszenie płatności, warunki ubezpieczenia, uregulowania dotyczące opuszczonych sesji).

5. Prawo do zachowania tajemnicy

Psychoterapeuta wobec osoby w trakcie psychoterapii zobowiązuje się do absolutnej tajemnicy zawodowej. Dotyczy ona wszystkiego, co usłyszy w trakcie terapii.

Poufność jest warunkiem niezbędnym w relacji terapeutycznej, a jej zakres jest ograniczony obowiązującymi przepisami prawa.

6 Zobowiązania deontologiczne

Psychoterapeuta jest zobowiązany do respektowania kodeksu deontologicznego swojej organizacji zawodowej. Kodeks jest dostępny na każde żądanie.

Psychoterapeuta jest zobowiązany do odpowiedzialności: nie może wykorzystywać zaufania osoby w trakcie psychoterapii w celu manipulacji politycznej, sekciarskiej lub osobistej (zależność emocjonalna, interesy ekonomiczne, relacje seksualne).

7. Skargi i zażalenia

W wypadku skargi lub reklamacji osoba w trakcie psychoterapii może zwrócić się do organizacji zawodowej lub do wymiaru sprawiedliwości.

Ten post ma 3 komentarzy

 1. Darek

  Dzień Dobry
  Trafiłem ną tą kartę przypadkowo, ale skoro już tu jestem chciałbym o coś zapytać.
  Jestem w długoterminowej terapii analitycznej sesje 2/tydzień. Zaczynają sie o godz 8.30. Przychodze zazwyczaj o godz 8.20-8.25.
  Dziś , po wielu miesiącach terapeutka stwierdziła że przychodząc wcześniej przekraczam jej granice ?.
  Byłem zszokowany, potem przykrość, złość, poczucie winy, rozczarowanie. Utrata zaufanie myśl o zakończeniu terapii. Wg mnie nigdy takich granic nie wyznaczono a przybycie kilka minut wcześniej jest w mojej ocenie czymś zwyczajnym ( muszę dojechać ok pól godziny w dużym mieście – czy mam czekać pod drzwiami do 8.29 ) głównie starałem się pilnować by się nie spóźnić. Gabinet ma oczywiście korytarz tj poczekalnie ( jest to trzypokojowa mieszkanie z korytarzem. gdzie sa krzesła dla pacjentów. Zaznaczam ze bardzo pilnowałem i nigdy nie przybywałem wcześniej niż 8.20 pod domofonem. Bo jeszcze muszę wyjść na 3cie piętro. Jeśli mi Pani odpisze będzie miło

  1. Proszę rozmawiać z psychoterapeutą o Pana emocjach i uczuciach. O złości, przykrości, poczuciu winy, utracie zaufania, to może być piękny materiał do pracy i rozwoju. Trzymam kciuki

Dodaj komentarz