KSIĄŻKI O KOBIETACH

KSIĄŻKI O KOBIETACH

Z nienawiści do kobiet

Z nienawiści do kobiet

Justyna Kopińska

„Jest zbiór reportaży napisany przez Justynę Kopińską. Wszystkie odnoszą się do spraw, o których głośno w Polsce. Część z nich dotyczy kobiet. Ostatnie strony tej książki to wywiad z autorką na temat jej pracy przy tworzeniu tych reportaży.
Na samym początku poznajemy historię Violetty Villas. Opisane są szczegóły z życia prywatnego. Piosenkarka zrobiła światową karierę, a życie osobiste jednak nie było udane. W tamtym czasie powrót do Polski nie był dobrym pomysłem. Ze względu na nieprzychylne władze kariera nie rozwijała się tak dobrze jak w USA. Odpadła ja depresja i konflikty rodzinne. Wielka śpiewaczka, przez wielu nierozumiana, ostatnie lata spędziła w samotności.

Kolejne reportaże dotyczą:

– molestowania kobiet w wojsku i walki z wysoko postawionym wojskowym o dobre imię i godność kobiet, które traktowane były przedmiotowo,
– dyskryminacji niepełnosprawnej dziewczyny (wielokrotnie reprezentantki Polski), u której stwierdzono schizofrenię; Wieloletnia walka z chorobą i upór w dążeniu do celu doprowadzają ją z zdobycia medali w Mistrzostwach Europy w sumo;
– księdza pedofila, skazanego za kilkadziesiąt przestępstw seksualnych. Ze względu na chorobę psychiczną pokrzywdzonej i nie stawienie się jej na rozprawie, sprawca został łagodnie potraktowany;
– dyrektora zakładu karnego, który zamordował niepełnosprawnego więźnia, po stwierdzeniu przez biegłych choroby psychicznej sprawcy, został on wypuszczony na wolność i skierowany do leczenia psychiatrycznego we własnym zakresie”.

Supermenki

Supermenki

Debora L. Spar

„Świetnie napisana, osobista, ale osadzona w kontekście przemian społeczno-kulturowych w Ameryce historia o tym, jak kobiety wpadły w pułapkę feminizmu.

To opowieść o kobietach urodzonych w latach 60., 70., 80., 90. – pokoleniu po feminizmie, który – jak pisze Agnieszka Graff we wstępie – jest dziś postrzegany nie jako masowy ruch na rzecz równości i sprawiedliwości, ale „jako zestaw wymagań stawianych pojedynczym kobietom”. „Mamy się kształcić, robić kariery i być idealnymi matkami. Mamy korzystać z wolności seksualnej i budować stabilne związki. Mamy jeść zdrowo, uprawiać sport, udzielać się społecznie. Mamy być dynamiczne, kreatywne, pozbierane, spełnione. A jesteśmy? Przede wszystkim zmęczone i zawiedzione. Że nie dało rady. Stąd ogromna pokusa by rzucić to wszystko, cofnąć się w czasie”.

Druga płeć

Druga płeć

Simone de Beauvoir

„Druga płeć to traktat o sytuacji kobiety. Beauvoir swoje opus magnum – poświęca interpretacjom faktów i mitów narosłych wokół „kobiecości”. Bada kształtowanie się kobiety w kobiecie, żeńskość i dialogi płci. Dowodzi, iż świat został fałszywie zbudowany na prawach mężczyzn, a męski punkt widzenia funkcjonuje wciąż jako dominujący. Posługując się bogatym materiałem erudycyjnym, demaskuje uprzedzenia, usprawiedliwienia i ostatecznie wiedzie ku wyzwoleniu. Książka jest gruntowną analizą kobiecości, jednym z fundamentów „dyskursu feministycznego.

Biegnąca z wilkami

Biegnąca z wilkami

Clarissa Pinkola Estes

„”Biegnąca z wilkami” zawiera bogate intelektualnie mity, opowieści o kobiecie pełnej życiodajnej siły, wypełnionej dobrymi instynktami, pasją i kreatywnością. Jest ona dziką kobietą posiadającą naturę zdominowaną przez instynkt. Współczesnym kobietom Estés pomaga odnaleźć cechy, tworząc nowy leksykon opisujący kobiecą psychikę, a także pokazuje, jak wspaniale być kobietą. Światowy bestseller”.
Włącz się do gry

Włącz się do gry

Sheryl Sandberg

„Kierownicze stanowiska większości w instytucji rządowych oraz dużych zakładów przemysłowych wciąż zajmują głównie mężczyźni. To z kolei oznacza, że kobiety wciąż nie mają decyzyjności w sprawach, które bezpośrednio kształtują naszą rzeczywistość. Sheryl Sandberg, prezeska Facebooka i jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata, gorąco wierzy, że taki stan rzeczy można w prosty sposób zmienić. Opierając się na skrupulatnie zebranych danych oraz własnych doświadczeniach, próbuje przebić się przez gąszcz mitów i stereotypów, by pomóc pracującym kobietom podjąć mądre decyzje, które zaważą na ich życiu, karierze i rodzinie. Pokazuje jednocześnie, jak efektywnie połączyć rolę aktywnej bizneswoman z rolą żony i matki. Napisana z lekkością i humorem książka Sanberg to lektura obowiązkowa dla wszystkich aktywnych zawodowo kobiet:.

Mistyka kobiecości

Mistyka kobiecości

BETTY FRIEDAN

„Ameryka była z nich dumna. Mówiło się o szczególnej roli amerykańskiej pani domu, o jej osobistym szczęściu i historycznej misji. Tymczasem Friedan podsunęła tym rzekomo spełnionym kobietom lustro, w którym zobaczyły ogrom własnej frustracji, poczucie pustki, zagubienia, bezsensu i wstydu, że tak właśnie się czują. Dotarło do nich, że nie są same. Że jednak nie zwariowały, bo ich desperacja to doświadczenie milionów innych kobiet. W listach do autorki – a dostała ich całe stosy – pisały z egzaltacją, że ta książka zmieniła ich życie”.

Mężczyźni objaśniają mi świat

Mężczyźni objaśniają mi świat

Rebecca SOLNIT

„Zaczyna się niewinnie, od czegoś, co przy pewnej dozie dobrej woli można by uznać za towarzyską niezręczność. Podczas przyjęcia pan domu nie przyjmuje do wiadomości, że rozmawia z autorką książki, którą właśnie jest jej łaskaw objaśniać. Rebecca Solnit widzi jednak w tym zdarzeniu coś więcej, coś, z czym stykają się na co dzień miliony kobiet na świecie: przejaw symbolicznej przemocy ze strony mężczyzn, emanację patriarchalnego systemu, w którym funkcjonujemy. To jednak zaledwie czubek góry lodowej – autorka opowiada o innych zdarzeniach (często obficie relacjonowanych przez media), w których ujawnia się symboliczna lub nawet fizyczna przemoc wobec kobiet (w Stanach Zjednoczonych co 6 minut zgłaszany jest gwałt, a są to bardzo zaniżone statystyki). Jednocześnie Solnit wpisuje sytuację i prawa kobiet w szerszy geopolityczny i kulturowy kontekst. Przywołuje też dwie inne wybitne eseistki: Virginię Woolf i Susan Sontag, z którymi podejmuje dialog i polemizuje. Lekki styl i bystrość wywodu sprawiają, że od tekstów Solnit trudno się oderwać. Z pewnością powinny one dać do myślenia zarówno kobietom, jak i mężczyznom – są aktualne aż do bólu”.

Kobieta dość doskonała

Kobieta dość doskonała

Sylwia kubryńska

„Chcesz być doskonała? Musisz się bardziej postarać. Musisz zmienić kolor włosów, odchudzić się, zlikwidować cellulit, worki pod oczami, podnieść owal twarzy. Wykupić kurs angielskiego dla dzieci. Basen i rolki. Nauczyć się piec chleb i robić kolorowe kanapki dla dzieci niejadków. Wyprasować stos koszul. Odnieść sukces w pracy i koniecznie znaleźć czas dla przyjaciółki, którą rzucił mąż, chociaż tak się starała, zrzuciła pięć kilo, usunęła cellulit, zrobiła dermabrazję, wypełniła zmarszczki, skorygowała owal, prasowała koszule, robiła kolorowe kanapki dla dzieci niejadków, a z chleba istne salto mortale”.

Furia mać

Furia MAĆ

Sylwia kubryńska

„To książka o emocjach, przede wszystkim tych niewykrzyczanych. Kubryńska żongluje metaforami, by w burzliwy sposób opowiedzieć, co robić, żeby wyzbyć się bólu. Jak odnaleźć się w kraju podzielonym wzdłuż, wszerz i w poprzek, nie zabijając przy tym własnej matki. Tylko czy ucieczka od spraw świata, w którym liczy się tylko to, żeby innym było gorzej, jest w ogóle możliwa?”

Matka Polka feministka

Matka Polka feministka

Joanna Mielewczyk

„A gdybyście pewnego dnia dowiedzieli się, że nie macie szans na naturalne poczęcie? A gdybyście musieli zawalczyć o życie własnego dziecka? A gdybyście musieli nagle sami wychować trójkę dzieci…

To naprawdę się zdarzyło. Bohaterom Trójkowej audycji Joanny Mielewczyk – „Matka Polka Feministka”. Kiedyś opowiadali o tym na antenie, dziś mówią, co zmieniło się w ich życiu od radiowego spotkania.

18 bohaterów, 18 rozmów o rodzicielstwie. O samotności, o trudnych decyzjach, radości, nadziei. O wierze i o tym, co dzieje się, gdy wiary zaczyna brakować. O szczęśliwych zakończeniach. I długim oczekiwaniu na nie”.

Nałogowa miłość

Nałogowa miłość

Eugenia herzyk

„Rewelacyjna książka dla wszystkich zagubionych w miłości kobiet (bo własnie do nich jest kierowana), ale zapewne również i dla mężczyzn. Tak naprawdę nie zdajemy sobie czasami sprawy z tego jak cienka jest linia pomiędzy prawdziwą miłością, a tą chorą, uzależniającą, sprawiającą, że jesteśmy istotami „jednonogimi” potrzebujących partnera by przeżyć. Autorka prowadzi nas przez swoje przemyślenia i wskazuje na co wato zwrócić uwagę i nad czym się zastanowić zadając sobie pytanie: Czy jestem uzależniona od miłości?

Książka w sposób bardzo czytelny opisuje proces uzależnienia, wskazuje przyczyny, a mianowicie deficyty, które posiadamy mogące wpływać na nasze uzależnienie. W końcu pokazuje jak przyznać się samej przed sobą, że jest się chorą i podpowiada jak sobie pomóc.”

FAQ

Frequently Asked Questions - Najczęściej zadawane pytania. Zobacz najczęściej zadawane pytania, być może tam znajduje się Twoja odpowiedź.

Blog psychoterapeutyczny

W wolnych chwilach piszę bloga psychoterapeutycznego, na którym znajdziecie wiele inspirujących porad, które pozwolą Wam rozwinąć skrzydła i efektywniej korzystać z życia.