Książki o macierzyństwie

KSIĄŻKI O MACIERZYŃSTWIE

Praca na całe życie. O początkach macierzyństwa

Praca na całe życie

Rachel Cusk

“Na okładce tej książki czytamy o tym, że natychmiast po publikacji podzieliła krytyków i czytelników, a jeden z czołowych amerykańskich publicystów postulował odebranie autorce dzieci. Cusk udowadnia jednak, że trzeba być wyrodną matką, żeby zaprotestować przeciwko lukrowanemu wizerunkowi macierzyństwa. Ta szczera niemal bezlitosna książka odkrywa psychiczne rany świeżo upieczonej matki i rzuca wyzwanie milcząco przyjmowanych schematów. To niezwykła sonda zapuszczona w świat kobiet, kontrowersyjna w bezpośredniości i nowatorska w bezbrzeżnej uczciwości względem macierzyńskich odczuć” Polecam z serca!

“Macierzyństwo non-fiction, relacja z przewrotu domowego”

Macierzyństwo non-fiction

Joanna Woźniczko- Czeczott

Jest lekturą, która łączy mądrość i zabawne historie w jedno. Może wnieść trochę światła i lekkość w ciężar dnia codziennego. Autorka używa przewrotnych, ale bardzo trafnych metafor, buntuje się przeciw utartym mitom oraz starym funkcjonującym schematom.

Lektura jest bogata w szybkie i trafne “diagnozy” dotyczące zmieniającej się w mgnienia oku, roli kobiety na przykład.

“Matka w połogu z kobiety, która dba o siebie i o którą dbają, przemienia się w jedną wielką zaspokajaczkę potrzeb. Nie jest to bynajmniej rola narzucona z zewnątrz. Dla mnie była to wewnętrzna przemiana, którą przechodzi się w trybie ekspresowym w czasie porodu”. Szczerze polecam.

5 książek o początkach macierzyństwa

Jak pokochać centra handlowe

Natalia Fiedorczuk

Kiedy zostajesz matką, tracisz coś bardzo ważnego. Nieograniczoną wolność, przedciążowe ciało, ale również czas, który staje się towarem luksusowym. Przygniata Cię nagle lawina odpowiedzialności. Można uciekać w perfekcjonizm i wyśrubowane standardy matki z okładek pism parentingowych. Można też w obliczu tej zmiany, coraz głębiej zapadać się w sobie”.

Do bólu prawdziwa, ale i do bólu smutna, bo macierzyństwo to nie tylko radość i różowe zdjęcia. Polecam.

Korzystam z ich metod i narzędzi w swojej pracy psychoterapeutycznej polecam każdemu.

Lista 5 książek o początkach macierzyństwa

Nocne czuwanie

Sarah Moss

Tutaj znajdziesz połączenie nie tylko doświadczenia macierzyństwa, ale również, albo przede wszystkim próbę pogodzenia obowiązków matczynych z obowiązkami zawodowymi. Autorka pokazuje nam to rozdarcie między matką a pracownicą. Między potrzebą bycia z dziećmi a realizacją swoich planów i ambicji zawodowych.
W to wszystko wkręcony jest wątek śledztwa, które prowadzi młoda matka. Jest pewna tajemnica, którą stara się rozwiązać.

Udało się tutaj połączyć wątek, kryminalny z wewnętrznymi potrzebami i rozterkami młodej matki, do tego dochodzą wątpliwości na temat związku i wspólnego życia rodziców. Pełen wachlarz, przedstawiony w dobry, wciągający sposób. 

czarne-mleko

Czarne mleko

Elif Safak

W związku z tym, że Elif Safak jest feministką, to główne rozważania książki dotyczą właśnie rozdarcia pomiędzy byciem matką a potrzebą (przymusem wewnętrznym) bycia pisarką i realizowania swoich ambicji zawodowych.

“Opisuje swoją drogę: od zbuntowanej feministki, która postanawia żyć w celibacie, do kobiety zakochanej, żony i matki. Dokumentuje pieczołowicie swe wewnętrzne spory i rozdzierające duszę wątpliwości.”

Elif Safak piszę tak, że chcesz wiedzieć więcej. Wplata na strony książki, historie innych kobiet, feministek, piosenkarek, tekstów piosenek, robi to z lekkością pióra, bez ciężaru. Po tej lekturze nie tylko czujesz się lepiej, ale chcesz wiedzieć więcej i zdecydowanie czujesz się bardziej zrozumiana. Ale może i bardziej rozumiesz siebie. Osobiście miałam poczucie, że należę do jakiegoś kręgu kobiet, które w magiczny sposób, ale jednak dają wsparcie i są gdzieś obok w każdej z nas.

Matki, które nie potrafią kochać.

Matki, które nie potrafią kochać

Dr Susan Forward, Donna Frazier-Glynn

Doktor Susan Forward w swej książce obala mit miłości macierzyńskiej, bezwzględnie pokazując nam matkom i kobietom “manipulacje” i gierki, które uprawiamy z lubościom, choć często bez świadomości.

Można by rzec, że święta Matki nie wypada psuć, takimi “tytułami”

A ja, nie chce go psuć, lecz chce ten dzień wzbogacić. Wzbogacić o jeszcze jeden prezent, jaki możemy “my kobiety” sobie sprawić. Poradnik ten, moim zdaniem, nie jest tylko dla dorosłych córek, które próbują się  leczyć z toksycznej więzi z matką, ale przede wszystkim dla  kobiet-matek, które teraz właśnie mierzą się z trudem, bądź szczęściem wychowania córki.

Zła dobra matka

Zła, dobra matka

Ayelet Waldman

„Głównym zadaniem dobrej matki jest bezgraniczne oddanie dzieciom- przewijanie, gotowanie obiadków, wspólne zabawy i spełnianie wszelkich zachcianek pociech. Musi być ona zawsze pogodna i uśmiechnięta i zdolna zrezygnować ze wszelkich przyjemności na rzecz swoich potomków.Poza tym nie może zapomnieć o mężu ,o którego musi dbać – przygotowywać jego ulubione dania, prasować koszule i zaspokajać jego erotyczne potrzeby. A po tym całym natłoku obowiązków nie może narzekać na zmęczenie tylko z pogodą ducha zaczynać wykonywanie zadań od początku, z krótką przerwą na sen.Tak większość naszego społeczeństwa widzi przeciętną, „dobrą” matkę””.

FAQ

Frequently Asked Questions - Najczęściej zadawane pytania. Zobacz najczęściej zadawane pytania, być może tam znajduje się Twoja odpowiedź.

Blog psychoterapeutyczny

W wolnych chwilach piszę bloga psychoterapeutycznego, na którym znajdziecie wiele inspirujących porad, które pozwolą Wam rozwinąć skrzydła i efektywniej korzystać z życia.