Książki o zaburzeniu borderline

KSIĄŻKI O ZABURZENIU BORDERLINE

Uratuj mnie

Uratuj mnie

Rachel Reiland

” – Przetrwałaś, bo starałaś się wykorzystać wszystko, w czym była choćby odrobina miłości… Dorastając, szukałaś miłości w wszystkich, którzy mogli ją dać – czy to była nauczycielka, trener, przyjaciółka czy jej rodzice. Szukałaś tego uczucia i karmiłaś się nim. Dzięki temu przetrwałaś.

Było to dla mnie coś zupełnie nowego. Przestałam szlochać i po prostu słuchałam.

– Przez wszystkie te lata myślałaś, że ci się udaje, bo jesteś taka twarda, by stawić czoło znęcaniu się, nienawiści i ciosom, których nie szczędziło ci życie. Ale tak naprawdę przetrwałaś, bo miłość, jest tak potężna, że nawet niewielka jej ilość pozwala znosić najgorsze.  (….)

W rzeczywistości pomogło ci to, że nigdy nie poddawałaś się w szukaniu miłości. Robiłaś wszystko, by trwała jak najdłużej i pomagała ci żyć. Dzięki temu przetrwałaś”.

Borderline

Bordeline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach?

Paul T. Mason, R. Kreger

„Książka bardzo dobrze opisuje sposób myślenia i funkcjonowania osoby z zaburzeniem borderline i jak sobie w kontaktach z taką osobą radzić.
Ta książka jest jednocześnie świetnym kompendium wiedzy jak stawiać granicę i rozwijać w sobie asertywne zachowania”.

Borderline. Autoterapia.

Borderline. Autoterapia

Anka Mrówczyńska

„Mrówczyńska reprezentuje „ja chore”, które cierpi na zaburzenia osobowości chwiejnej emocjonalnie (typu borderline). Pełno w jej wypowiedziach skrajności i ogromnego pesymizmu. Terapeutka jest „ja racjonalnym”, które ma dużo wiedzę z zakresu psychoterapii. Stara się bardziej realnie spojrzeć na problemy Mrówczyńskiej i pomóc jej w powrocie do zdrowia. Natomiast „autorka” prezentuje „ja zdystansowane”, które ironicznie nie przebierając w słowach komentuje wynurzenia Anki. Często zdarza mu się naprowadzać dwie pozostałe bohaterki na właściwy trop.

Autorce należą się brawa za odwagę, gdyż nie bała poruszyć spraw, które w polskim społeczeństwie dalej uchodzą za tabu. Osoby z zaburzeniami są wśród nas i oczekują zrozumienia, a często spotyka je pogarda i izolacja”.

Młody Bóg z pętlą na szyi

Psychiatryk

„Depresja, nadużywanie alkoholu i okaleczenia, niestabilność nastroju, zaburzenia tożsamości oraz poczucie niespełnienia i pustki oraz nasilające się myśli samobójcze i kolejne dwie próby sprawiają, że na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego trafia młoda kobieta – Anka. Podczas pobytu na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic, a następnie na oddziale szpitala psychiatrycznego zaczyna spisywać swoje życie wewnętrzne. Opisane tam przeżycia, emocje, a przede wszystkim bitwy z myślami są autentyczne. Anka zmaga się z wieloma przeciwnościami, ale największą przeszkodą staje się ona sama, dla siebie. Targana pragnieniami autodestrukcji, robi wszystko, żeby wyjść na prostą.

Prawdziwy dziennik opisujący pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Poznaj świat osoby z osobowością chwiejną emocjonalnie typu borderline. Huśtawki nastrojów, wybuchy złości i nieodpowiedzialne zachowania sprawiają, że osoby z zaburzeniem typu borderline są odbierane przez otoczenie jako uciążliwe”.

Nienawidzę Cię! Nie odchodź

Nienawidzę Cię! Nie odchodź!

J.J Kreisman, H. Straus

„Autorzy w przystępny sposób przybliżają czytelnikowi świat osoby z BPD, pomagając zrozumieć, w jaki sposób postrzega ona rzeczywistość oraz jakie uczucia i myśli kłębią się w jej głowie – co znacznie ułatwiają liczne przykłady i zrozumiałe porównania. Jednocześnie dokładnie omawiają wszystkie typowe objawy, możliwe przyczyny zaburzenia i sposoby terapii. Osobne rozdziały poświęcono także praktycznym wskazówkom dotyczącym rozwiązywania sytuacji kryzysowych i komunikacji z osobami z zaburzeniami borderline. To doskonałą lektura zarówno dla samych osób z objawami BPD, ich bliskich, jak i terapeutów”.

Terapia schematów Borderline

Terapia schematów Borderline

Arnoud Arntz, Hannie van Genderen

Zaburzenie osobowości typu borderline często uznaje się za nieuleczalne zaburzenie psychiczne. Jednakże najświeższe badania w przekonujący sposób wykazują, że pacjenci świetnie reagują na terapię schematów, która ma wysokie wskaźniki wyzdrowienia. Udowadniają to również w swojej codziennej pracy i na kartach niniejszej publikacji jej autorzy Arnoud Arntz i Hannie van Genderen. Omawiają model pojęciowy zaburzenia, metody jego leczenia, a także szereg praktycznych technik terapeutycznych. Poruszają zagadnienia związane z planowaniem terapii, budowaniem relacji terapeutycznej, wyborem i zastosowaniem technik poznawczych i
behawioralnych. Wspominają również o szczególnych strategiach terapeutycznych, przełamywaniu wzorców zachowań i wreszcie o zakończeniu procesu terapeutycznego. Wszystko bogato ilustrują przykładami i opisami przypadków, dzięki którym wiemy, jak stosować nowe metody w praktyce. W książce zawarty został również zestaw przydatnych materiałów dla pacjenta, takich jak spis doświadczeń z przeszłości czy pozytywny dziennik.

FAQ

Frequently Asked Questions - Najczęściej zadawane pytania. Zobacz najczęściej zadawane pytania, być może tam znajduje się Twoja odpowiedź.

Blog psychoterapeutyczny

W wolnych chwilach piszę bloga psychoterapeutycznego, na którym znajdziecie wiele inspirujących porad, które pozwolą Wam rozwinąć skrzydła i efektywniej korzystać z życia.