Kompulsywne objadanie się?

Potrzebujesz:

Psychoterapii

Umów się: 509 405 556

Pracy własnej

Dowiedz się więcej

PAMIĘTAJ, MOŻESZ SOBIE Z TYM PORADZIĆ


Objadanie się jest uznane za zaburzenie psychiczne od 1994 roku

Szacuje się że rozpowszechnienie objadania się w populacji ogólnej waha się w granicach od 0,7 do 4,3%. Zaburzenie to 1.5 razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn

Kompulsywne objadanie się jest zaburzeniem odżywiania, które może być próbą poradzenia sobie z trudnymi emocjami i sposobem na zredukowanie napięcia i lęku

Jeśli występuje długotrwale wpływa negatywnie na Twój nastrój, samopoczucie, poczucie wartości oraz masę ciała

Objawy kompulsywnego objadania się

Jeśli jesteś osobą z problemem kompulsywnego objadania się (beinge eating disorder) Twoje życie, to powtarzające się epizody kompulsywnego objadania. Nie przeplatasz ich z głodówkami, nadmiernymi ćwiczeniami fizycznymi czy stosowaniem środków farmakologicznych, aby zapobiec przyrostowi masy ciała.

Epizody kompulsywnego objadania się pogłębiają u Ciebie wstyd za brak silnej woli oraz wpychają w poczucie winy.
Twój wstyd prowadzi do ukrywania się przed bliskimi i oszukiwania ich, że nie jesz, albo nie dojadasz. Najczęściej zjadasz normalnie posiłki (np. razem z innymi członkami rodziny), a potem objadasz się w tajemnicy lub ukryciu (w nocy, lub wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu).

W trakcie napadu tracisz kontrolę nad tym, ile jesz i co jesz, masz w planach zjeść jedną porcję, a kończysz na opróżnieniu pięciu innych.

Nie ma znaczenia czy jesteś w dobrym nastroju, czy napięciu, czy może smutku, każde uczucie może prowadzić do kompulsywnego objadania się.

Test: Kompulsywne objadanie się

Test: Kompulsywne objadanie się

Do czego prowadzi kompulsywne objadanie się?

Patologiczne objadanie się prowadzi najczęściej do nadwagi i otyłości, ze wszystkimi ich konsekwencjami zdrowotnymi takimi jak:

  • zaburzenia tolerancji glukozy
  • cukrzyca
  • zespół metaboliczny
  • nadciśnienie
  • choroby serca

Jeśli emocje próbujesz regulować przez objadanie się, prawdopodobnie cierpisz z powodu zaniżonego poczucia własnej wartości, braku pewności siebie w kontaktach z ludźmi.

Objadanie się może być źródłem objawów depresyjnych albo na odwrót. Może w konsekwencji doprowadzić do depresji i izolacji.

Leczenie patologicznego objadania się

Leczeniem patologicznego objadania się zajmują się różni specjaliści, często ze sobą współpracując: psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, dietetyk itp. 

Najczęściej stosuje się leki przeciwdepresyjne, inne leki psychotropowe (np. leki przeciwpadaczkowe), oraz psychoterapię.

Z badań wynika, że osoby cierpiące na patologiczne objadania się, częściej i szybciej osiągają stan zadowolenia z siebie. Częściej i szybciej niż w przypadku innych zaburzeń odżywiania się da się im zapobiec i wyleczyć.

Remisję (czyli powrót) do starych zachowań i patologicznego objadania się osiąga 50% pacjentów,  poddanych leczeniu.

Gdy zauważysz u siebie objawy, to warto:

Poszukać wiedzy

Poznaj temat i dociekaj. Zadaj sobie parę pytań. Nie lekceważ problemu.

Zgłosić się do specjalisty

Wspólnie z Tobą przyjrzy się problemowi, pomoże znaleźć przyczyny oraz ustalić plan leczenia.