fbpx

Skuteczność psychoterapii, czy to nie bullshit ?

Co znajduje się w artykule?

 

 

Na początku „krótka” dygresja:

 

Europa i świat, a przynajmniej ich zdecydowana większość od dawna żyje w przekonaniu, że istnieje dostatecznie dużo badań naukowych (jakościowych i ilościowych) dotyczących skuteczności psychoterapii i nie ma już potrzeby, by dalej udowadniać́, że przynosi ona wymierne korzyści. Obecnie badacze poszukują̨ odpowiedzi na pytanie jakie czynniki wywołują̨ działanie w psychoterapii. To jest w centrum zainteresowań badaczy.

 

Tymczasem u nas w kraju:

 

– Empiria! Chochsztaplerzy! Szarlatani! Naciągacze! – grzmi głos w czarnej koszuli – badania naukowe potrzebne! Zastanawiam się czy to ignorancja, czy brak badań nad badaniami badacza?

 

 

Rozpocznę od laureata nagrody Nobla Erica E Kandela, który udowodnił światu, że zachodzą zmiany w czynności i strukturze mózgu pod wpływem czynników psychologicznych. Dodam nieśmiało, że manifest Kandela był opublikowany w 1998 roku, nagrodę Nobla (nie Oskara wszakże) otrzymał w 2000, a zatem 15 lat temu.

 

Przywołuję dziesięciolecia publikacji i badań światowych naukowców takich jak : J. Norcross, M. Lambert, M. Seligman i wielu wielu innych, rezolucję Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (http://www.psychoterapia-polska.org/rezolucja-apa-o-skutecznosci-psychoterapii), jak również naszych rodzimych naukowców, chociażby Czesława Czabały, Siwiaka, Bryły Zielińskiej, w badaniach i osiągnięciach których możesz zagłębić się tutaj: http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=734

 

Każde z tych badań potwierdza skuteczność psychoterapii.

 

A zatem spór czy psychoterapia jest skuteczna, czy pomaga, czy leczy, jest dawno już zamknięty, zakończony, inaczej mówiąc rozstrzygnięty. Około 75–80% pacjentów, którzy podejmują psychoterapię, doświadcza poprawy. Ustalenia te da się zgeneralizować na szerokie spektrum zaburzeń i różnorodne formy terapii, w tym terapię indywidualną, par, rodzinną i grupową[1]

 

Jako, że jestem psychoterapeutą i zaczynam od siebie to jedynie mogę ubolewać, że tak mało „my psychoterapeuci” wiemy na temat badań i naukowych dowodów, które w natłoku informacji, miliona codziennych doniesień tracą swą ważność, swą moc. I zachęcają do „niedorzecznych, jałowych dyskusji”, bo jak udowodnić, że „białe jest białe?

 

Dodam zatem zupełnie od siebie, że gdyby nawet na próbie 1000 badanych, tylko u jednego stwierdzono poprawę, chciałabym się tym zajmować, choć z naukowego punktu widzenia nie miałoby to żadnego sensu.

 

Co działa w psychoterapii ? Oto jest pytanie….

 

W wynikach badań powtarzają się następujące czynniki leczące: [2]

 • pozytywne nastawienie,

 • relacja terapeutyczna,

 • efekt Hawthorne’a,

 

Efekt Hawthorne’a wiązał się z badaniami nad wydajnością pracy w zakładach przemysłowych (w Hawthorne Works Western Electric Company w Chicago na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku), gdzie stwierdzono, że już sama szczególna uwaga, którą obdarzono badanych, wpływa na wzrost wydajności ich pracy . Gdy wyobrazimy sobie, że pacjent przychodzi na sesję i przez prawie godzinę otrzymuje wyjątkowe zainteresowanie i uwagę ze strony wszechstronnie wykształconego specjalisty, psychoterapeuty (u którego na ścianie wiszą liczne dyplomy potwierdzające jego kompetencje i o którym mówi się, że jest wyjątkowo skuteczny), to sama ta sytuacja aktywuje w pacjencie niespecyficzne czynniki leczące. [3]

 

 

 • warunki terapii,
 • zbiór założeń,
 • koncepcja i rytuał terapeutyczny,
 • budzący aprobate terapeuta,
 • możliwość odreagowania,
 • uczenie się i praktykowanie nowych zachowań,
 • eksploracja „wewnętrznego świata” klienta,
 • sugestie i uczenie się od innych,

 

Podsumowując jednym zdaniem:

Psychoterapia leczy, skuteczność w 75 do 80% przypadków, udowodnione w trakcie badań naukowych.

 

 

 

 

 

 

[1] Evidence-Based Therapy Relationships pod redakcją Johna C. Norcrossa
[2] Wprowadzenie do psychoterapii Rafał Antkowiak www. psychiatria.med.pl
[3] Wprowadzenie do psychoterapii Rafał Antkowiak www. psychiatria.med.pl

		

3 Komentarze

Emisariusz · 1 lipca 2020 o 07:22

Jeżeli terapia jest skuteczna wobec 75-80% jej uczestników to nasuwa się pytanie w jaki sposób można zaklasyfikować pozostałe 25-20%? I co w przypadku, gdy pacjent jest pozytywnie nastawiony, relacja terapeutyczna wraz z efektem Hawthorne’a są zachowane, a mimo to efekty pracy są zerowe?

  Karina Szczęsna · 2 lipca 2020 o 11:42

  To bardzo ważne i interesujące pytania.

  25-20% psychoterapia nie dała oczekiwanych efektów. Klient/pacjent jest niezadowolony. Nie pomaga psychoterapia, nie pomaga farmakoterapia ( zależne od problemu, z którym klient przyszedł). Tak może być, czasem 🙁

  Co do drugiego pytania; poszukiwałabym jednak odpowiedzi na pytania o cel terapii? Problem, nad którym wspólnie pracują. Na co się klient i psychoterapeuta na początku umówili? Jakich efektów oczekiwał klient/pacjent, w jakim czasie, co można, a czego nie można w psychoterapii dostać, zrobić, zmienić.
  Być może na początku można było to ustalić?
  Kolejne pytanie; Co oznacza efekt zerowy pracy?
  Praca nad sobą w psychoterapii, to przede wszystkim. nauka samoobserwacji, czy to oznacza, że klient się niczego o sobie nowego w psychoterapii nie dowiedział? Nie poznał strategii, w których funkcjonuje ? Nie poznał sposobów, alternatywnych na rozwiązania swoich dylematów?

Aimon · 30 marca 2021 o 20:02

To Leki dają efekty a nie oni. Kończysz brać leki i wracasz do psychologa. Każdy kto siedzi w temaci wie że problemy psychiczne biorą się ż rozwalonego organizmu . A lęki, dołki to zachwiana równowagi hormonalnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *