Twój psychologiczny autoportret i 14 typów osobowości

Co znajduje się w artykule?

Twój psychologiczny autoportret, dlaczego czujesz, kochasz, myślisz, postępujesz właśnie tak


Zamieściłam książkę „Twój psychologiczny autoportret” autorstwa John M.Oldhama i Lois B. Morrisa, którą przełożyła Agata Bielik. Wydawnictwo Czarna Owca Warszawa 2018, wydanie wznowione w kategorii bilblioterapii/książki o rozwoju ponieważ, jest ona dla mnie szczególnie istotna i ważna.


Lubię czytać i polecać książki. Na blogu znajdziesz tylko, takie pozycje, które uważam za wartościowe, które pomogły mi i zmieniły moje myślenie, rozwinęły albo zburzyły jakieś stare, sztywne schematy, obaliły stereotypy. Książki, które dotknęły emocji odkryły przede mną “nowe ścieżki myślenia”, w nadziei, że w Tobie Drogi Czytelniku również otworzą nowe drogi myślenia o sobie samym, ludziach i świecie.


Pozycja, którą Tobie Drogi Czytelniku dziś przedstawiam i z całego serca polecam, pomoże Ci nazwać i zrozumieć, niektóre Twoje zachowania. Pomoże zejść z poczucia winy. Albo zrozumieć, dlaczego w niektórych sytuacjach życiowych postępujesz właśnie tak. Dlaczego Twoje myśli wędrują w określonej sytuacji w tym, a nie innym kierunku.


Zaliczam ją absolutnie do kategorii „zmieniaczy”. “Zmieniacz” czyli pozycja, która może pomóc zmienić Tobie sposób myślenia, odkryć stare schematy i wypracować nowe zachowani i strategie działania. Często odwołuję się do niej w artykułach i wpisach. Ale przyznam, że często jest częścią psychoterapii indywidualnej, którą prowadzę. Niektórzy z moich klientów otrzymali właśnie takie zadanie domowe, stworzyć swój własny portret psychologiczny na podstawie tej książki i zgodnie z jej instrukcjami, potem omawialiśmy wyniki i jak to wpływa na ich życie.


I tutaj jest jeszcze we mnie żywe wspomnienie wrażeń po lekturze, klientki, która po wykonaniu testu, oświadczyła:

Jejku jaka to ulga, zobaczyć, że jestem wrażliwą osobą , i te wszystkie  sytuacje, w których byłam nieśmiała, są spowodowane moimi predyspozycjami. A ja miesiącami wyrzucałam sobie to, dlaczego nie poszłaś, dlaczego nie zrobiłaś, zachowujesz się jak idiotka, w taki sposób nigdy do niczego nie dojdziesz, jesteś głupia i leniwa. W Twoim wieku nikt się tak nie zachowuje etc. a teraz już wiem, dlaczego i jakoś zrobiło mi się żal samej siebie”



Test, jaki wykonujesz


Pomyślałam sobie, że dobrze byłoby, gdybyś i Ty drogi Czytelniku miał szansę poznać książkę i mógł skorzystać z testu osobowości, który jest w niej zawarty. W książce wygląda to tak: Na początku masz dokładną instrukcję; Jak zabrać się do testu. Autorzy krok, po kroku objaśniają jak wypełnić kwestionariusz. Jakie są dobre praktyki, jak się przygotować, jak go uzupełniać. Następnie przechodzisz do kwestionariusza.



Kwestionariusz, który wypełniasz


Zawiera 107 pytań, zajmuję 7 stron książki. Same pytania są bardzo ciekawe, a udzielenie odpowiedzi na wszystkie, może dać Tobie już jakiś pogląd i wiedzę na temat siebie i swoich zachowań. Żeby zobrazować, jak taki kwestionariusz wygląda, zamieszczam zdjęcie z książki:)


Pytania


Arkusz


Dalej Drogi Czytelniku, pracujesz na arkuszu wyników, wygląda magicznie i skomplikowanie, ale wcześniejsza instrukcja rozjaśnia w głowie i daje jasne odpowiedzi jak to zrobić. Zamieszczam też zdjęcie arkusza, żebyś nie był zaskoczony 🙂



Jak już przebrniesz przez kwestionariusz i naniesiesz wyniki na arkusz, przechodzisz do ostatniego zadania, tworzysz swój własny wykres psychologicznego autoportretu.



Przykładowy wykres wyniku 

Wykres psychologiczny
Wykres psychologiczny

Uwaga! Zdjęcie nie jest wynikiem mojego testu osobowości, niestety dawno go robiłam, i nie znalazłam. Jest to przykładowy, test, narysowany na potrzeby tego wpisu, ale jeśli odnajdę go to zamieszczę go tutaj!


Jak już Twój wykres jest gotowy, znajdziesz cały dział poświęcony, temu jak interpretować wykres, czego szukać, jakie jest znaczenie punktacji, co znaczy jeśli osiągniesz najwyższą punktację, co oznacza jeśli osiągniesz najniższą punktację w którymś typie. W jaki sposób te typy się mieszają. I jak interpretować wykres w ogóle. Jak Twoje predyspozycje osobowości wpływają na Twoje zachowania, emocje i uczucia. W jakich zajęciach i sytuacjach czujesz się komfortowo, a jakich unikasz. W jakich zawodach możesz się sprawdzić, jakie masz predyspozycje i talenty. Naprawdę dużo z tej książki możesz skorzystać. Książka, papierowa, to jedna opcja, ale….



Gdzie znajdziesz test w sieci


Oczywiście zadaliśmy sobie to pytanie, czy ten test można znaleźć w sieci? Czy koniecznie trzeba kupować książkę? Oczywiście, że nie, test znajdziesz tutaj. Ale bez kontekstu, treści itp. to jednak trochę traci na wartości.



Jak wykorzystać książkę w czasie wolnym


Test był bohaterem naszego wspólnego rodzinnego grilla. Wszyscy bez wyjątku, młode i stare pokolenie rozwiązywało test, aby dowiedzieć się, która osobowość jest wiodącą w ich charakterze i stylu bycia. Młodzież ochoczo zabrała się za wydrukowanie i wypełnianie testów.


Za podsumowania i liczenie wyników zabrał się mąż i brat. Każdy na swój sposób był zaskoczony wynikami testów, a osoby, obok mówiły, ale „tak” to prawda, tak się czasem zachowujesz. To cała „Ty” cały „Ty”.


Potraktowaliśmy to wszyscy jak świetną zabawę, ale oczywiście nie lekceważąc znaczenia poszerzania samoświadomości i informacji o sobie samym! Ile w głowie zostało z tego popołudnia? U mnie wiele, nie tylko wspomnień, ale i świadomości zachowań.



Recenzje z okładki „Twój psychologiczny autoportret” wydania 2018



Dlaczego przywołuję ją tutaj? Ponieważ podpisuję się słowo w słowo z zawartej rekomendacji Jacka Santorskiego, która brzmi:



Twój psychologiczny autoportret to jedna z najwartościowszych i najbardziej pomocnych książek psychologicznych, z jakimi kiedykolwiek się zetknąłem.

Osoba, która zgłębi zawarte w niej wiadomości i samodzielnie lub z pomocą specjalisty podejmie dostosowany do siebie program treningu, osiągnie sukces w miłości i w pracy, a jeśli ma problemy, znajdzie klucz do ich rozwiązania.

Tym kluczem jest zrozumienie własnego charakteru i schematów myślenia, a także uczuć i postępowania innych ludzi, co umożliwia twórcze dostosowanie się do nich z uwzględnieniem stylu swojej osobowości.

Otwierający książkę precyzyjny test, pozwalający na sporządzenie własnego psychologicznego autoportretu, jest punktem wyjścia do uchwycenia unikalnego profilu swoich cech, skłonności i nawyków, zaś przekazane w dalszej części wiadomości uzmysławiają czytelnikowi, co może w sobie zmienić, a co powinien po prostu poznać, zaakceptować i nauczyć się z tym żyć.”

Koniec cytatu

Twój psychologiczny autoportret
Jacek Santorski


Sprawdź inne recenzje książek psychologicznych oraz darmowe materiały



Układ książki “Twój psychologiczny autoportret”


Książka składa się dziewiętnastu rozdziałów. Wstępu, Wprowadzenia i Bibliografii razem 448 stron.Czternaście rozdziałów o typach osobowości, każdy rozpisany, scharakteryzowany z atencją i uważnością.


Najciekawsze jednak dla mnie były podrozdziały, w których znajdziesz oprócz charakterystyki i wiodących cech swojej osobowości, wskazówki jak na przykład poradzić sobie z szefem, który wykazuje charakterystyczne cechy dla osobowości samotniczej, albo wygodnej?


Albo „Jak postępować w życiu, jeśli kochasz osobę, która jest np. zmienna, albo obsesyjno-kompulsywna?”


Jest też przy każdym rozdziale podrozdział POMOC!, który wydaje się wartościowy i cenny, szczególnie dla osób, zajmujących się zawodowo psychologią, psychoterapią czy ogólnie pracą z ludźmi. Z pewnością każdy profesjonalista znajdzie w nim wiele informacji. Na przykład jak udzielać poszczególnym typom osobowości pomocy, na co szczególnie zwrócić uwagę, co odpuścić. Spodoba się też „profesjonaliście”, to, że zamieszczony jest kontekst i historia powstania określonego zaburzenia. Taka charakterystyka przez stulecia, kiedy pierwsze wzmianki, kiedy zamieszczona w DSMie. Jest też zamieszczone bardzo przydatne takie”kontinuum typ osobowości, a zaburzenie. Z jakiego typu osobowości blisko do jakiego zaburzenia, niesamowita sprawa. Zamieszczam infografikę, która moim zdaniem jest genialna.



Twój psychologiczny autoportret
Zaburzenia osobowości


Podrozdziały i wskazówki


Wzmocnij swoje atuty

Ćwiczenia na wzmocnienie siebie i swoich mocnych stron

Wskazówki w jaki sposób oprócz wzmacniana swoich talentów, unikać sytuacji zagrażających.

Związki, Uwodzenie, rozpalanie namiętności 🙂 choć w tę część tak ostrożnie wierzę :), ale ……



Strategia zmiany w książce „Twój psychologiczny autoportret”


Psychologiczny autoportret jest bogaty w konkretne przykłady, realne historie z życia wzięte, ale też wiedza w nim zawarta poparta jest znaną nam i przebadaną wiedzą diagnostyczną i psychiatryczną. Polecam ją każdemu, zainteresowanym sobą i swoimi procesami wewnętrznymi.


Polecam specjalistom od psychoterapii, psychologii, pedagogiki czy psychiatrii. Polecam rodzinom na grilla do wspólnej zabawy i partnerom w odkrywaniu siebie nawzajem.


Sprawdź także: Jak samoobserwacja pomaga zaakceptować siebie?

Sprawdź także: Siła kobiecości

Dodaj komentarz