DSM 5 Zaburzenie osobowości obsesyjno-kompulsyjne

Zaburzenie osobowości obsesyjno - kompulsywne

Jeśli odczuwasz nieustanny stres oraz presję, jeśli wciąż się porównujesz i chcesz dorównać do wymyślonego ideału. Nie możesz się nigdzie spóźnić, ponieważ najdrobniejsze spóźnienie powoduje u Ciebie duży lęk czy dyskomfort. Dodatkowo często się niecierpliwisz, wybuchasz z “błahego” powodu, wstydzisz się własnych uczuć albo je ukrywasz nawet wobec najbliższych Ci osób. W konsekwencji, czego, często masz poczucie, że jesteś odcięty od świata i nikt Cię nie rozumie, nawet partner, przyjaciele, rodzice, dzieci. Twoje poczucie osamotnienia rośnie, natężenie i czas powracających nieprzyjemnych myśli i złego samopoczucia wciąż się wydłuża. Bliscy odchodzą, albo komunikują, że jest coraz gorzej z Tobą, może czas:

Jeśli często, odczuwasz wstyd lub/i upokorzenie w różnych sferach swojego życia, na przykład; w pracy, w związku, w przyjaźniach, często masz poczucie nieprzydatności, albo czujesz, że firma bez Ciebie się zawali. Masz poczucie pustki w środku, bezwartościowości. Masz zahamowania w pracy. Czujesz, że coś Cię powstrzymuje i nie pozwala iść do przodu i realizować własnych celów życiowych, albo zadań, jakie stawia przed Tobą pracodawca. Straciłeś pracę albo związek. Może czas:

Jeśli często czujesz się bezradny, słaby, pusty wewnętrznie i gorszy od innych. Jeśli ciągle czujesz lęk związany z tym, że osoba Ci bliska odejdzie lubstracisz, nie możesz znieść myśli o samotności. Masz problemy w podejmowaniu prostych, codziennych decyzji bez rady i pomocy innych. Masz problem z wyrażaniem odmiennego zdania, bo uważasz, że jeśli je wyrazisz, stracisz wsparcie i akceptację, a inicjatywa i samodzielność wywołuje w Tobie poczucie lęku. Nie wierzysz we własne siły i masz niskie poczucie wartości. Może czas:

Jeśli Twoje stany emocjonalne są zmienne, jeśli w ciągu jednego dnia pracy przechodzisz od “to jest najszczęśliwszy dzień w moim życiu” do postawy „nie mogę tego znieść, rzucam tę robotę”. Zalewają Cię emocje, nad którymi,  zupełnie nie panujesz. Jeśli masz skłonności do  wybuchów złości i gniewu. Jeśli czujesz się źle, gdy Twój partner albo partnerka zajmują się innymi sprawami, a nie Tobą. Moda i wygląd zewnętrzny zajmuje większą część Twojego życia i starań. Nie potrafisz długo zostać w jednym związku lub pomimo tego, że to Ci przeszkadza,  zdradzasz swoich partnerów/partnerki. Może czas:

DSM 5

Paranoidalne zaburzenie osobowości

Jeśli czujesz, że inni ludzie, nawet Twoi najbliżsi dążą, do tego, aby Cię skrzywdzić, albo zranić. Twoje relacje są pełne komplikacji, trudno Ci obdarzyć zaufaniem, innych ludzi, czujesz się samotny, inni niż wszyscy i niespełniony, a szef nieustannie rzuca Ci kłody pod nogi. Do tego życie towarzyskie i spotkania z innymi nie dają Ci satysfakcji, nie dodają energii, czy skrzydeł, a bardziej Cię męczą. Jeśli pomimo zapewnień partnera/ partnerki, że jest Ci wierna/ wierny wciąż męczy Cię myśl o zdradzie, masz trudności w wybaczaniu innym ich błędów. Może czas:

Jeśli jesteś osobą do przesady nieśmiałą, niechętnie nawiązujesz nowe znajomości, nie chętnie podejmujesz nowe wyzwania, które wykraczają poza Twoje rutynowe zwykłe czynności.

A dodatkowo, masz poczucie, że z boku obserwujesz toczące się życie, masz poczucie, że jesteś beznadziejny, niegodny miłości, a w dodatku nie potrafisz tego zmienić i nigdy nie zmienisz. Jesteś osobą nadwrażliwą na negatywną oceną (krytykę), przez co unikasz grup, zajęć i kontaktów międzyludzkich, bo wiąże się to z lękiem przed odrzuceniem. Bardzo nie lubisz zawierać nowych znajomości, bojąc się kompromitacji. Może czas:

.

Bierno-agresywne zaburzenie osobowości

Jeśli masz problem z mówieniem prosto w oczy “nie”. Przyjmujesz na siebie obowiązki, których później nie wykonujesz. W konsekwencji, czego doznajesz głębokiego uczucia niesprawiedliwości. Masz problemy w pracy, nie po raz pierwszy, często zapominasz, albo przekładasz  obowiązki zadania do wykonania. Twoje życie wewnętrzne pozbawione jest radości, lekkości i ma gorzki smak. Czujesz, że jesteś w pułapce powinności, a ludzie ciągle mają do Ciebie pretensje i żale, przez co wywołują w Tobie gniew. Może czas:

Jeśli Ty lub osoba Tobie bliska często wpada w gniew i przejawia agresję, nie cierpi planować, i nie jest w stanie trzymać się żadnego ustalonego planu działania, dodatkowo często zmienia pracę, albo nie jest w stanie tej pracy utrzymać. Nie dotrzymuje zobowiązań finansowych, wpada w długi, chętnie podejmuje ryzykowne działanie w życiu. Wpada w  długotrwałe lub krótkotrwałe “tarapaty”, jak areszt, więzienie poza tym nie czuje, z tego powodu wyrzutów sumienia. Może czas:

Jeśli odczuwasz silny lęk w sytuacjach społecznych, w związku z czym nie potrafisz nawiązywać kontaktów i relacji międzyludzkich. Podejrzewasz, że większość ludzi robi Tobie na złość. Jesteś osobą wysoce nieśmiałą i wycofaną, przeżywasz siebie jako osobę bezcielesną, często czujesz się zagubiony. Masz poczucie, że możesz przewidzieć przyszłość, jeśli boisz się, że masz w sobie pokłady ogromnej złości, którą jak uwolnisz, to skrzywdzisz najbliższych. I uważasz, że cały świat jest przeciwko Tobie. Może czas:

Jeśli obojętne jest Tobie towarzystwo innych ludzi, a wręcz towarzystwo innych męczy Ciebie śmiertelnie. W związku z czym izolujesz się i w tej izolacji czujesz się najbezpieczniej. To, czego najczęściej doświadczasz, to obojętność. Trudno Ci jest zaangażować się w związek, przyjaźń, pracę. Nie interesuje Cię krytyka ani pochwały ważnych lub spokrewnionych z Tobą ludzi. Jeśli osoby, z Twojego otoczenia zwracają Ci uwagę, że jesteś chłodny emocjonalnie i nie mogą poczuć z Tobą więzi emocjonalnej, a Ty chorobliwie unikasz bliskości. Może czas:

Jeśli Twoimi głównymi uczuciami, jakie doświadczasz, jest rozpacz, gniew, wściekłość i nienawiść do samego siebie. Doznajesz burzliwych uczuć, a Twój nastrój może się zmienić i zmienia się z minuty na minutę. Masz poczucie wielości i różnorodności własnych talentów i umiejętności, które posiadasz, jednak z żadnego z nich nie potrafisz zrobić użytku. Dodatkowo panicznie boisz się samotności, a mimo to Twoje związki są krótkotrwałe i przelotne, jak Twoje nastroje. Może czas:

Jeśli unikasz przyjemności i przyjemnych doświadczeń,  sabotujesz swoją osobę, swoje osiągnięcia i chęć kariery. Wchodzisz w związki z osobami, które lekceważą Twoje zdanie i Twój czas, często cierpisz w bliskich relacjach, a mimo to decydujesz się w nich trwać. Twoimi głównymi uczuciami, jakie odczuwasz w życiu, jest poczucie winy, smutek i ból. Ponosisz niepowodzenia przy realizacji najważniejszych celów osobistych, pomimo posiadania odpowiednich kwalifikacji i sytuacja ta się powtarza. Może czas:

Jeśli w Twoim bliskim otoczeniu osoba, jest okrutna, agresywna i lubi upokarzać innych. Chce za wszelką cenę dominować. Osoby od niej zależne np. dzieci, uczniów, więźniów czy pacjentów poddaje niezwykle twardej dyscyplinie… Jeśli masz podejrzenie, że kłamię, aby zadawać innym ból, zastrasza ludzi, aby wykonywali jej polecenia. Ogranicza autonomię ludzi, z którymi mieszka, dodatkowo fascynuje się bronią, walką widokiem krwi i torturami. Może czas:

Jeśli Twoim dominującym uczuciem płynącym z wnętrza jest poczucie winy i/lub wyrzuty sumienia. Ciągle rozpamiętujesz swoje błędy i klęski, nieustannie bez chwili odpoczynku oskarżasz  siebie i tylko siebie, za wszystko, co się przydarza na świecie. Czujesz różnego rodzaju zahamowania lub blokady, masz mało energii , doznajesz ciągłych niepowodzeń, bardzo nisko się cenisz i jak ognia unikasz ryzyka. Od dawna czujesz, że utraciłaś/utraciłeś możliwość przeżywania przyjemności, radości i lekkości w życiu. Może czas: