Czym jest męskość w dzisiejszych czasach?

Co znajduje się w artykule?

Czym jest męskość?

Na blogu pojawił się artykuł Czym jest kobiecość w dzisiejszych czasach, a teraz odpowiemy na pytanie Czym jest męskość?

 

Jeszcze do niedawna na pytanie: Czym jest męskość, było to definiowane hasłowo. “Chłopaki nie płaczą”, “Mężczyzna musi być silny”, “Mężczyzna musi zarabiać więcej niż kobieta”, i tak dalej. Do tego dochodzi cała mitologia “samca alfa”, dominującego, agresywnego i bezwzględnego; nota bene – całkowicie oderwana od rzeczywistości roli alfy w wilczej watasze.Jaki powinien być ten idealny mężczyzna według społeczeństwa?

 

Na ten cały – wielowiekowy – bagaż wymagań nakłada się współczesny model mężczyzny wrażliwego, empatycznego, zostającego w domu żeby umożliwić robienie kariery partnerce. Coraz częściej widzimy trend idący dalej – mężczyźni stosujący makijaż, noszący biżuterię, obcisłe ubrania czy torebki. 

 

idealny-mezczyznaIdealny mężczyzna?Idealny i zagubiony mężczyzna

 

Nic dziwnego, że przeciętny mężczyzna może czuć się zagubiony. Czego tak naprawdę się od niego wymaga? Jaki jest ten ideał, archetyp do którego ma dążyć? Przecież te wymagania się wzajemnie wykluczają – jak być jednocześnie bezwzględnym wojownikiem i wzruszyć się do łez nad pięknem krajobrazu?

 

Wielu mężczyzn nie traktuje przedstawionego powyżej szerokiego spektrum jako wachlarza równoważnych modeli męskości, z których można sobie przyswoić najbliższy własnej naturze odcień, ale raczej jako zestawu cech które należy traktować całościowo i we wszystkich punktować jak najwyżej. To przytłaczające i szkodliwe odczytywanie rzeczywistości. Mężczyzna a kobieta

 

Do tego, dane (badania prof. Zimbardo w USA) pokazują, że chłopcy są coraz mniej konsekwentni i ambitni w swoich przedsięwzięciach szkolnych i akademickich, w porównaniu do dziewczyn. Być może brzemię sprzecznych oczekiwań ciąży zbyt mocno już w młodym wieku. Dla przykładu, chłopcy 30% częściej od dziewczyn przerywają szkołę.

 

Mężczyzna a kobietaCzym jest męskość? Nie trzeba być idealnym

 

Drodzy Panowie, nie musicie być najlepsi we wszystkim. Wybierzcie swój model męskości, który jest Wam najbliższy i odpuśćcie pozostałe. Bądźcie dla siebie dobrzy i wyrozumiali. Jednocześnie zaakceptujcie fakt, że nie każdy wybrał taki sam model i gość który siedzi w aucie na pasie obok ma pełne prawo wybrać dla siebie zupełnie inny odcień. I to jest ok.

Sprawdź książki o mężczyznach

Dodaj komentarz