Psychoterapia NFZ Poznań – jak i gdzie szukać pomocy

Co znajduje się w artykule?

Wpis „Psychoterapia NFZ Poznań”  powstał na blogu dość dawno. W sumie jest od początku istnienia bloga. I cieszy się nieustannie Waszym zainteresowaniem. Wnioskuje zatem, że potrzeby wsparcia i psychoterapii są bardzo duże, jednak budżet domowy nie zawsze pozwala na skorzystanie z płatnej psychoterapii. Postanowiłam więc rozszerzyć wpis i dodać trochę więcej informacji na temat psychoterapii na NFZ, a także odpowiedzieć na pytania

Jeśli jednak interesuje Cię szczegółowy opis systemu psychiatrycznego w Polsce – zachęcam do zapoznania się z przygotowanym przeze mnie przewodnikiem.

Informacja zwrotna

Mam do Ciebie, taką osobistą prośbę. Jeśli skorzystasz, skorzystałeś z zamieszczonej tutaj listy miejsc, albo znasz takie miejsca, masz doświadczenia Ty, albo ktoś z Twoich bliskich, podziel się taką informacją i wiedzą . Napisz do mnie o swoich doświadczeniach na adres: gabinet@karinaszczesna.pl lub napisz w komentarzu.

Daj informację zwrotną. Chętnie poczytam o Twoich lub bliskich doświadczeniach nie tylko z Poznania, ale i całej Polski. Zbudujmy razem listę wartościowych i polecanych miejsc!

Ruszylismy też z nowym programem, gdzie psychoterapia będzie niskopłatna z myślą o tych, którzy jej potrzebują, a mają ograniczony budżet. Więcej na jej temat możesz przeczytać tutaj

Psychoterapia NFZ Poznań – gdzie szukać?

Lista psychoterapia na NFZ w Poznaniu

Poradnia Zdrowia Psychicznego  „Promyk” NZOZ
ul. Opolska 58, 61-433 Poznań
tel. (61) 832 29 6

Aby zapisać się do specjalisty należy mieć skierowanie na psychoterapię od lekarza rodzinnego lub psychiatry.

Sesje trwają 45 minut. Przyjmują psychiatrzy, psycholodzy kliniczni i psychoterapeuci z certyfikatami. Czas oczekiwania do pół roku. Można jednak wpisać się na listę rezerwową i oczekiwać na termin. 

Wojskowa Specjalistyczna Poradnia Lekarska  – Poradnia Zdrowia Psychicznego
ul. Szylinga 1, 61-782 Poznań
tel. 26 157 42 97 (rejestracja)
26 157 42 23 (bezpośredni do psychologa)

Aby zapisać się na psychoterapię  należy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego lub psychiatry.

Czas trwania sesji ustalany indywidualnie. Przyjmują psychologowie kliniczni. Czas oczekiwania od 4 do 5 miesięcy.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Psychicznego Katharsis
ul. Kórnicka 24, 61-141 Poznań
tel.
881 551 771

Aby zapisać się na psychoterapię  wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub psychiatry.

Poradnia ta prowadzi terapię indywidualną, grupową jak również prowadzi oddział dzienny leczenia uzależnień. Czas trwania sesji ustalany jest indywidualnie. Pierwsze spotkania są najczęściej konsultacjami. Gdzie postawiona zostaje diagnoza i plan działania dla pacjenta/klienta indywidualnie według potrzeb.

Przyjmują psychiatrzy i psycholodzy. Czas oczekiwania od 1,5 do 2 lat na psychoterapię indywidualną.Czas oczekiwania na psychoterapię grupową 2- 3 miesięcy
Oddział dzienny leczenia uzależnień od ręki po konsultacji z psychologiem jeżeli jest skierowanie. Zajęcia odbywają się w trybie dziennym od 8.00 do 13.00 i trwają 8 tygodni.

Pozostałe adresy

Poradnia Zdrowia Psychicznego NZOZ
ul. 28 Czerwca 1956r. 149
61-525 Poznań
tel. (61) 835 43 08

Aby zapisać się na psychoterapię
, należy mieć aktualne skierowanie od lekarza rodzinnego lub psychiatry
Czas trwania sesji ustalany indywidualnie. Przyjmują psychologowie kliniczni. Czas oczekiwania na terapię indywidualną do 2 miesięcy.

Poradnia  Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Poznaniu „Monar”
ul. Michała Sobieskiego 2
60-579 Poznań
tel. 61 868 72 27
tel. 61 867 98 04
tel. 61 867 98 03

Aby zapisać się na psychoterapię, w tym miejscu skierowanie nie jest wymagane. 

Czas trwania sesji ustalany indywidualnie. Przyjmują certyfikowani psychoterapeuci, psychologowie. Czas oczekiwania na terapię indywidualną do 2 miesięcy.

Poradnia Zdrowia Psychicznego CENTRUM
ul. Rybaki 1A,
60-101 Poznań
tel. (61) 852 54 38 

Specjalistyczny Ośrodek Terapii i Promocji Zdrowia Psychicznego NZOZ
os. Pod Lipami 103
61-638 Poznań
tel. (61) 8268470


ul. Śniadeckich 42
60-774 Poznań
tel. (61) 865 87 94

Pod podanym linkiem znajdziesz dobrze czytelną tabelką wraz z zasadami. Podane są godziny rejestracji i dokładne miejsca przyjęć.
http://www.zdrowiepsychiczne.com.pl/

Poznański Ośrodek Zdrowia Psychicznego
ul. Os. Kosmonautów 110
61-642 Poznań
tel. (61) 820 33 23
tel. (61) 828 96 54
tel. (61) 827 73 70
tel. (61) 827 73 76

Medicor Poradnia Zdrowia Psychicznego
ul. Powstańców Wielkopolskich
4
61-895 Poznań
tel. (61) 855 28 33

Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży
ul. Piastowskie 81
61-159 Poznań
tel. (61) 877-39-61
tel. 693440615

Zobacz jakie masz prawa, jako pacjent TUTAJ!

Lista jest uzupełniana, modyfikowana i w miarę możliwości aktualizowana.

Każda z tych placówek rządzi się swoimi wewnętrznymi procedurami i zasadami. Pracują w niej specjaliści z różnym doświadczeniem, w różnych nurtach psychoterapeutycznych. W wyniku czego , każda jest inna i w swój specyficzny sposób podchodzi do klientów/pacjentów. Ale jeśli Ty potrzebujesz pomocy, szukaj jej proszę! Są miejsca, gdzie ją znajdziesz. 

Nie poddawaj się lękom, obawom, marazmowi!

Jeśli teraz przeżywasz kryzys

Jeśli przeżywasz kryzys sytuacyjny, rodzinny, egzystencjalny i szukasz pomocy na NFZ, ale terminy są dla Ciebie nie do przyjęcia. Za długie, nie w tymi miejscu, za późno, skorzystaj z przygotowanego dla Ciebie rozwiązania, pomocy w kryzysie. Kliknij w link przeniesie Ciebie do miejsca, gdzie znajdziesz telefony, numery telefonów zaufania, namiary na błękitne linie

Pomoc w kryzysie

Ten post ma 22 komentarzy

 1. Zahert antonina

  Potrzebuje pilnej pomocy od psychologa i psychiatry błagam pomozcie

  1. skorzystałyśmy z adresu, który Pani podała. Wysłałyśmy wszystkie informację

 2. Anna

  Czy osoba, która szuka pomocy psychologicznej na NFZ, musi przechodzić kwalifikację?

  1. Karina Szczęsna

   Pani Anno, nie, chyba, że ma Pani na myśli, skierowanie. W większości placówek skierowanie jest potrzebne. Skierowanie może być od lekarza rodzinnego lub psychiatry

   1. Aleksandra

    Czy do Pani tez można zapisać się na terapię na NFZ?

    1. Karina Szczęsna

     Nie, nie mam podpisanej umowy z NFZ, w ośrodku Livart oferujemy psychoterapię niskopłatną. Polecam i serdecznie zapraszam

     1. Ana

      Dzień dobry, demencja w młodym wieku, skierowanie od neurologa. Dokąd się udać? Testy w kierunku demencji, zaburzeń pamięci.

     2. Karina Szczęsna

      Na początek skierowałabym swoje kroki do psychiatry, a on pokieruje dalej

 3. Agnieszka

  Bardzo dziękuje. Proszę nigdy nie usuwać

  1. Karina Szczęsna

   Pani Agnieszko,
   Nigdy nie usuniemy, wręcz odwrotnie będziemy o to dbać i poszerzać informację na ten temat i materiał wzbogacać. O nową wiedzę naszą, ale i innych użytkowników

 4. Paweł

  Do której placówki najlepiej się udać jeśli problem dotyczy uzależnienia behawioralnego?
  I drugie pytanie; czy jak odczekam już przykładowo te 5 miesięcy to czy mogę liczyć na regularne spotkania np. co tydzień .(bez większych opóźnień)?

  1. Kaja

   Prawdopodobnie pomoże zarówno psychoterapeuta „ogólny” jak i zajmujący się uzależnieniami, a więc np. w Monar. Zaletą Monaru jest to, że nie trzeba mieć skierowania.

   1. Asia

    Może i bez skierowania, ale jak byłam zorientować się w maju to zalecili dzwonić regularnie i pytać czy zwolniło się jakieś miejsce, nie obowiązuje nawet lista rezerwowa/kolejkowa, w moim odczuciu takie czekanie na łut szczęścia że akurat wbije się w kolejkę było przytłaczające.. ja jestem przed zwróceniem się o skierowanie od swojego lekarza rodzinnego, ale podobno nie mają problemu z wystawieniem a i nie wypytują zanadto czy zasadne czy nie.. słyszałam o placówce na osiedlu piastowskim 81 jeśli w grę wchodzi terapia uzależnień czy dda

 5. Małgosia

  poszukuję dziennego oddziału pomocy/rehabilitacji psychiatrycznej dla syna/lat 27/ Poznań Jeżyce/ lub w poblizu

  1. Martyna

   Jeżeli chodzi o oddział dzienny to miałam konsultacje w Medicor na Powstańców Wielkopolskich. Ostatecznie nie wybrałam się z uwagi na lockdown w zeszłym roku a później nie było już konieczności.
   Jednak złapałam bardzo dobry kontakt z psychologami.

 6. Ewa

  Gdzie mogę udać sie na terapię na nfz z fobiami i czy jest szansa pokonania ich po 50-ce?

  1. Kaja

   Z fobią powinien być w stanie pracować każdy psychoterapeuta, ale badania pokazują, że najlepiej sprawdza się praca w nurcie poznawczo-behawioralnym lub integrującym m.in. jego elementy. Proszę szukać wśród wszystkich psychologów na NFZ, czytając ich opisy (czasem trzeba wyszukać je osobno, np. na znanylekarz.pl). W opisie warto wyłapać informację, czy to psycholog czy psychoterapeuta (ten drugi ma dodatkowe kilka lat studiów za sobą i więcej metod pracy) oraz o nurcie psychoterapii. Szansa na poprawę z pewnością jest!

 7. Wojtek

  Pilnie szukam wolnego terminu na terapię psychologiczną. Najlepiej po zachodniej stronie Poznania od Przeźmierowa…

 8. Załamana

  Mój mąż chyba ma osobowość borderline, potrzebuję bezpłatnej pomocy (bez skierowania) dla niego i dla siebie.

 9. Hanna

  Gdzie można zrobić testy osobowości na NFZ w Poznaniu? Niestety prywatnie mnie nie stać, a podejrzewam u siebie zaburzenia osobowości. Chodzi o MMPI 2 czy SCID. Jestem już bardzo zmęczona swoim życiem 🙁

 10. Anna

  Jestem Anna Krawiec, uczciwa i bogobojna kobieta, członkini Kościoła Katolickiego Chrystusa, wdowa i chcę przekazać darowiznę w wysokości 2,5 miliona dolarów na pomoc sierotom i wdowom oraz dobroczynny dom w waszym kraju i założyłem, że będziecie mogli otrzymać ten fundusz i wykorzystać go na spełnienie moich życzeń dla potrzebujących w waszym kraju, a ja jestem poważnie chory, proszę, zawsze wstawiajcie mnie w waszą codzienną modlitwę, bo nie wiem, gdzie to się ze mną skończy.

  Niech cię Bóg błogosławi, proszę, odpowiedz, jeśli spełnisz moje pragnienie.

  mój email poniżej (annakrawiec1977@aol.com)

  Anna

 11. Ewa

  Czy możliwa w Poznaniu jest terapia dla par małżeńska na NFZ?

Dodaj komentarz