Recenzja książki „Uratuj mnie” Rachel Railand

Co znajduje się w artykule?

“Przewodnik dla osób cierpiących na pograniczne zaburzenie osobowości. Prawdziwy dar niebios dla ich najbliższych”Uratuj mnie, czyli opowieść o dobrym i złym psychoterapeucie

 

To autobiograficzna opowieść Rachel Railand, wydana pierwszy raz w 2006 roku wznowiona w naszym kraju w 2010, pozycja która w moim przekonaniu powinna być lekturą obowiązkową, każdego psychoterapeuty, studenta psychoterapii czy psychologii, oraz oczywiście lektura obowiązkowa osób zmagających się z chorobą i ich bliskich.

 

O czym jest książka „Uratuj mnie” i jak może to pomóc osobom z Borderline?

 

Autorka, zmaga się z zaburzeniem osobowości z pogranicza Borderline. Towarzyszymy jej w zmaganiach w chorobie, jednak to co wydaje się najcenniejsze. towarzyszymy jej w procesie psychoterapii, jest to pamiętnik poruszający i na długo zapadający w pamięć.

 

Bohaterka ze szczerością i odwagą przeprowadza nas przez huśtawkę zalewających uczuć, impulsów i emocji. Możemy śledzić jej myśli, ale i zachowania, których sama nie rozumie i których niejednokrotnie się boi. Gorączkowo poszukuje odpowiedzi na dręczące ją pytania; kim jestem? co robię na świecie? 

 

Pomimo posiadania rodziny (wychowuje dzieci) i miłości męża, wciąż nie potrafi wypełnić swojej wewnętrznej pustki, wartościami i treściami, które dałyby choć na chwilę ukojenie i poczucie spokoju.

 

O czym jest książka „Uratuj mnie” i jak może to pomóc osobom z Borderline?Jakich uczuć doświadcza Rachel w książce „Uratuj mnie”?

 

Przeważające uczucia, jakich doświadcza Rachel, to rozpacz, gniew, wściekłość nienawiść do samej siebie, co w konsekwencji popycha ją do  zachowań autodestrukcyjnych. Cierpi ona z powodu swoich wewnętrznych stanów, ale również ze względu na to, że jej choroba, coraz bardziej wpływa na samopoczucie jej bliskich. A tego sobie nie może wybaczyć.

 

Sprawdź: Czym charakteryzuje się osoba z pogranicza borderline?Światełko w tunelu

 

Po wielu latach  trwania w koszmarze, na swojej drodze spotyka psychiatrę doktora Padgetta, który jest jednocześnie psychoterapeutą. Decyduje się leczyć Rachel i przejść z nią przez proces leczenia, który wie, że będzie długi i bolesny. Dla obu stron 🙂 raczej 🙂

 

Wykazuje się anielską cierpliwością, zrozumieniem i  akceptujący przy jednoczesnym żelaznym trzymaniu zasad i dyscypliny spotkań.  Opieka, miłość i troska jaką otacza ją ten nietuzinkowy lekarz jest imponująca; 

 

Wspólnie szukają źródeł i podstaw zachowań pacjentki; słowa i diagnozy, które zapadają w pamięć to między innymi:

 

” – Przetrwałaś, bo starałaś się wykorzystać wszystko, w czym była choćby odrobina miłości. …….. Dorastając, szukałaś miłości w wszystkich, którzy mogli ją dać – czy to była nauczycielka, trener, przyjaciółka cz jej rodzice. Szukałaś tego uczucia i karmiłaś się nim. Dzięki temu przetrwałaś.

 

Było to dla mnie coś zupełnie nowego. Przestałam szlochać i po prostu słuchałam.

 

– Przez wszystkie te lata myślałaś, że ci się udaje, bo jesteś taka twarda, by stawić czoło znęcaniu się, nienawiści i ciosom, których nie szczędziło ci życie. Ale tak naprawdę przetrwałaś, bo miłość, jest tak potężna, że nawet niewielka jej ilość pozwala znosić najgorsze.  (….)

 

W rzeczywistości pomogło ci to, że nigdy nie poddawałaś się w szukaniu miłości. Robiłaś wszystko, by trwała jak najdłużej i pomagała ci żyć. Dzięki temu przetrwałaś.

 

Terapia trwa cztery lata, jest oczywiście zmienna jak w zaburzeniu borderline, biała i czarna, tylko taka rzeczywistość. Od idealizacji do nienawiści. Od awantury do uległości, od ataku do lęku przed porzuceniem. Od furii złości do wyznawania miłości, to absolutny roller coster.

 

Czytaj: Macierzyństwo a borderlineDla kogo jest książka „Uratuj mnie” Rachel Railad?

 

  • Jest to książka ze wszech miar przydatna dla osób, które zajmują się zawodowo pracą z osobami zaburzonymi, jak również cenna i bogata lektura do osób z diagnozą zaburzeń osobowości z pogranicza.
  • Dla osób, chorujących jako nadzieja i dowód na to, że długotrwałą, dobra psychoterapią, a konkretnie ciężką wewnętrzną pracą, jesteś w stanie zapanować nad zalewającymi emocjami i niekontrolowanymi impulsami. Motywuje do zmiany.
  • Dla osób najbliższych, które żyją z osobą, która ma zdiagnozowane zaburzenia osobowości z pogranicza borderline, aby mogły, w jakiś sposób zobaczyć kontekst i świat osoby chorującej, aby choć w części zrozumieć, jak trudny i pełen cierpienia jest to świat. Jak bardzo czasem te osoby, się starają, żeby nie krzywdzić najbliższych. A jak bardzo im nie wychodzi.

 

Dla kogo jest książka „Uratuj mnie” Rachel Railad?Dlaczego warto przeczytać książkę „Uratuj mnie”?

 

“Książka Rachel Reiland Uratuj mnie pokazuje, że można pokonać nawet dotkliwą chorobę psychiczną. Podobnie jak autorka musimy zrozumieć, że mimo rozczarowań, mogących nas spotykać ze strony tych, na których liczymy (rodziny, przyjaciół, szpitali, firm ubezpieczeniowych), przetrwanie głównie od odwagi i wytrwałości chorego w badaniu własnej psychiki. Dopiero wówczas można skorzystać z oferowanej pomocy. Należy bowiem pamiętać, że – jak powiedział doktor Padgett – “Miłość jest znacznie potężniejsze niż nienawiść”.

 

I tym cytatem, zakończę polecanie tej książki, brak w niej spisu treści kończy się na 365 stronie. Niezapomniana przygoda. Więcej książek o borderline znajdziesz tutaj.Jeśli chcesz, aby polecenia książek, recenzje i informację o nowych artykułach przychodziły na Twoją skrzynkę e-mail zapisz się na newsletter.

 

Jeśli znasz i polecasz inne książki, miejsca w sieci, fora dotyczące zaburzenia osobowości z pogranicza Borderline daj znać w komentarzu, albo napisz do mnie. 

 

Książkę możesz kupić tutaj (link afiliacyjny)Dodaj komentarz