Teoria i praktyka terapii Gestalt Jerzy Mellibruda

Co znajduje się w artykule?

Wprowadzenie do teorii i praktyki terapii Gestalt

Choć mam w sobie pewną wątpliwość, czy nazwanie tej pozycji –  książką nie jest „delikatnym” nadużyciem z mej strony? Nie dlatego, że treści poruszane w niej, nie są warte miana zapisów książkowych, a głównie ze względu na jej drobne wymiary. Pomimo wiedzy ogólnej i świadomości osobistej, że nie rozmiar czyni dzieło wielkim.

Jednak w przypadku tej konkretnej pozycji wydawniczej, decyduję użyć słowa publikacja. Jak już wcześniej wspomniałam publikacja jest niewielkich rozmiarów – format bodajże A5 – w miękkiej granatowej okładce. A z okładki zerka na czytelnika dość smutne drzewo, w kształcie dębu, które przysłania słońce mieniące się kolorami zachodu.


Czego dowiesz się z książki „Teoria i praktyka terapii Gestalt”?

Do brzegu: Na dziewięćdziesięciu pięciu stronach tej niewielkiej publikacji „Teoria i praktyka terapii Gestalt” znajdziesz informację o:

  • Twórcy Terapii Gestalt-Fritzu Perlsie
  • Teorii Gestalt
  • Koncepcjach zaburzeń
  • O pacjencie
  • Zadaniach jakie stoją przed terapeutą Gestalt
  • Procedurach technicznych
  • Ograniczeniach i problemach terapii Gestalt

A wszystko to w telegraficznym skrócie.

Ten telegraficzny skrót o Gestalcie, zadziałał na mnie jak Teleexpress. W czasach, kiedy Marek Sierocki przygotowywał codziennie pięciosekundową zajawkę teledysku, podawał nazwę zespołu lub wokalistę, album, rok i producenta.

Tym samym podsycał i rozpalał moją determinację, aby spędzić w pełnej gotowości przy radiu kolejne dni lub godziny.  Z przygotowaną czystą kasetą i mikrofonem przyklejonym  do głośnika radia, aby po pierwszych dźwiękach utworu, w końcu nacisnąć jednocześnie dwa przyciski „nagraj” i „start”.

Teoria i praktyka terapii Gestalt
Teoria i praktyka terapii Gestalt

Osobiste wrażenia z książki „Teoria i praktyka terapii Gestalt”

Właśnie taka jest dla mnie ta publikacja –  nakreśliła teorię Gestalt na poziomie ogółu, nazwała i wymieniła podstawowe techniki, jakimi według oceny autora posługują się gestaltyści. I pozostawiła niedosyt, miejsce na dalsze indywidualne poszukiwania i własne odpowiedzi.


Kilka słów o autorze „Teoria i praktyka terapii Gestalt”

Autor -Jerzy Mellibruda na koniec, dzieli się z nami informacjami o własnych doświadczeniach gestaltowskich oraz ujawnia spostrzeżenia, na temat współczesnego myśleniu gestaltystów.

Publikację wydał Instytut Psychologii Zdrowia i Polskie Towarzystwo Psychologiczne w 2009 roku, przynajmniej tę, którą ja posiadam.


Teoria i praktyka terapii Gestalt

Tak, jak Markowi Sierockiemu udawało się w ciągu trzech sekund wzbudzić determinację do polowania na nowy zapis muzyczny, tak, Jerzemu Mellibrudzie udało się, na niespełna stu stronach wzbudzić determinację do poszukiwań kolejnych publikacji, książek i artykułów, w których teoria i praktyka terapii Gestalt zagra w pełni i da przyjemne poczucie, zakończenia utworu czy po gestaltowsku domknięcia figury.

Polecam!

Zobacz więcej książek dla psychoterapeutów

Dodaj komentarz