ZŁA dobra matka Ayelet Waldman – recenzja książki

Co znajduje się w artykule?

Książka „Zła dobra matka – kronika matczynych wykroczeń, drobnych katastrof i rzadkich momentów chwały” Ayelet Waldman to niesamowita przygoda 🙂  cóż to za autorka, 🙂 cóż to za odwaga,:) cóż to za kobieta! Po przeczytaniu tej pozycji mogłam tylko piać z zachwytu. Była dla mnie odkryciem i pierwszą autorką – matką, która z nieprawdopodobną odwagą dzieliła się własnymi doświadczeniami macierzyństwa.Osobista strategia jako czytelnika


Przyznam się do czegoś przed Wami i przed sobą 🙂


Od jakiegoś czasu, kupuję i czytam książki nałogowo i żarłocznie, jakkolwiek to zabrzmi z ust psychoterapeuty, który pracuje z osobami objadającymi się! Być może sama w ten sposób unikam „żarłocznego pochłaniania” pokarmu.


Wracając do książek; obecnie zaczynam czytać wiele tytułów w opozycji do mojej wcześniejszej „strategii”, która była „nieludzka” z perspektywy czasu tak, to oceniam. A polegała ona na tym, że nie zaczynałam nowej książki dopóki nie zakończyłam starej. Co zazwyczaj prowadziło do tego, że starej nie kończyłam, a nowej nie rozpoczynałam. A zatem tkwiłam w zawieszeniu.


Stara strategia miała dla mnie same wady, ponieważ zatrzymywała mnie w martwym punkcie i pozbawiała ruchu. Obecnie, jeśli książka lub tytuł mnie zainteresuje zaczynam czytać, jeśli mnie „wciągnie”, idę dalej, jeśli natomiast po pierwszych 100- 150 stronach zaczynam się męczyć, po prostu z niej rezygnuje.


Takim właśnie sposobem, mogę czytać i polecać Tobie sprawdzone i wartościowe lektury.Jak znaleźć czas na czytanie?


Mam w zwyczaju zaczynać w jednym tygodniu trzy lub cztery tytuły. Każdy jest pociągający i niezbędny. Każdy przemierza ze mną i moją torebką kilometry do poczekalni, do szkoły i na zajęcia muzyki, towarzyszą mi w gabinecie i biurze, a nawet na treningach. Podczas mojej psychoterapii i superwizji, w pociągach i tramwajach, a nawet na wypadach rowerowych, na wypadek gdyby znalazła się chwila. Czyli każdą wolną chwilę, jeśli tylko mogę przeznaczam na czytanie. Spróbuj tej metody, być może da Ci to czego obecnie potrzebujesz. Jeśli szukasz inspiracji, albo nie wiesz od czego zacząć zobacz listę, którą Ci polecam.


Zła dobra matka Ayet Waldman
Jak znaleźć czas na czytanie


Jakim czytelnikiem jesteś?


Być może jesteś podobnym czytelnikiem, do mnie, który kocha zmiany i nowości, intrygują Ciebie okładki i chwytliwe tytuły, nie zatrzymuj się i nie ograniczaj, tak, jak ja wcześniej do jednego tytułu, po prostu szukaj swoich autorów, autorek i książek, które wniosą coś do Twojego życia.Wracając do książki Zła dobra matka Ayelet Waldman


Tę lekturę zaczęłam czytać w przededniu bardzo ważnego dnia, dnia matki w 2011 i podsumowuje ją tak:


Zła dobra matka – To najlepszy prezent, jaki mogłam sobie sprawić na dzień matki!


Tak, jak napisałam powyżej znalazłam w niej szczerość i nigdy wcześniej nie spotkaną odwagę w nazywaniu, tego czego doświadcza matka, albo może doświadczać matka w pierwszych dniach, czy miesiącach życia dziecka.

Zła dobra matka Ayet Waldman

Ayelet Waldman w swoim przekazie „Zła dobra matka” daje otuchę, w bardzo dowcipny i lekki sposób odsłania wiele „tajemnic macierzyństwa. W późniejszych latach odkrywałam wiele innych wartościowych pozycji, o podobnej tematyce, którymi również się z Tobą dzielę. Jednak Zła/ Dobra Matka, Ayet Waldman była dla mnie tą pierwszą lekturą, otwierającą i inspirującą do dalszych poszukiwań. Czytałam ją z wypiekami na twarzy i nieustającym uśmiechem.Zła dobra matka jako pomoc dla tysięcy kobiet


Elizabeth Glibert, autorka „Jedz módl się i kochaj” tak napisała o tej książce


To nie tylko rewelacyjna lektura, to także pomoc dla tysięcy kobiet. Wzmocni ona większość znanych mi matek (szczególnie tych szczerych, zmęczonych i zagubionych) Odnajdą tutaj siebie, dostaną wsparcie


I właśnie o to wsparcie szczególnie mi chodzi. To wzmocnienie, Ciebie jako mamy, która nie jest i nie będzie doskonała, która nie ma szans spełnić wszystkich oczekiwań, jakie się na Ciebie dziś nakłada. Przeczytaj pozycję, którą polecam, a docenisz siebie, zdystansujesz się do nakazów, zakazów i „dobrych rad” świata wokół Ciebie.


Gdy Ayelet Waldman wyznała, że bardziej kocha męża niż swoje dzieci „dobre matki” chciały ją pobić w programie Oprah Winfrey Show. Domagały się, aby dzieci jej odebrać ! Incydent wywołał ogólnonarodową dyskusję a Woldman napisała książkę, która się stała bestsellerem.

Waldman szczerze i otwarcie mówi o tym, że niełatwo jest żyć w cieniu matki czy teściowej. Trudno jest rzucić pracę, a jeszcze trudniej zostawić maluchy pod czyjąś opieką. Do tego dochodzi zazdrość o synów, brak wsparcia ze strony męża i powszechne przekonanie, że kobieta musi radzić sobie ze wszystkim.


Ze swej strony mogę tylko wspomnieć, że poczułam niesamowity żal, że wydawnictwo Znak nie opublikowało jej w 2003, albo 2004, kiedy to po raz pierwszy zostawałam mamą. Wydali ją 8 lat później w 2011, wcześniej nie miałam pojęcia o jej istnieniu.


Polecam każdej mamie i każdemu ojcu, każdej partnerce i partnerowi. Naprawdę warto!O autorce Zła dobra matka Ayelet Waldman


Autorka książki jest z zawodu prawniczką, z zamiłowania pisarką, prywatnie żoną laureata Nagrody Pulitzera Michaela Chabona, o którym dużo opowiada w książce. Wraz z mężem i czwórką dzieci mieszka w Berkeley w Kalifornii. Publikuje m.in. w Elle, Vogue, New York Times. Jest autorką kilku powieści.


Dodaj komentarz