Reportaże i beletrystyka, które mogę zmienić życie
Reportaże i beletrystyka, które mogą zmienić życie

Cząstki elementarne
michael houellbecq
„Młody biolog, przesiadujący w nieskończoność nad swoją pracą, i jego przyrodni brat, pogrążający się w kryzysie psychicznym nałogowy konsument pornografii, uosabiają zdaniem autora dwa skrajne sposoby życia we współczesnej cywilizacji. Kiedy obsesje seksualne przywodzą jednego z braci na skraj obłędu, drugi pracuje nad genetycznym modelem nieśmiertelnej i bezpłciowej istoty ludzkiej. Książka łącząca elementy powieści obyczajowej, eseju i science fiction wywołała we Francji istną burzę, a nieprzyznanie jej autorowi nagrody Goncourtów porównywano z odrzuceniem przez jury „Podróży do kresu nocy” Céline’a”.

Głód
Martín Caparrós
„Argentyński dziennikarz i pisarz Martín Caparrós zjeździł świat, próbując zrozumieć, dlaczego nawet dzisiaj dla dużej liczby z nas największym wyzwaniem pozostaje znalezienie odrobiny jedzenia. Przemierza Niger, Sudan Południowy, Madagaskar, Bangladesz, Indie, Stany Zjednoczone, Argentynę. Pisze o Chinach i Barcelonie, w której, w momencie kiedy pisarz kończy pracę nad książką, przybywa ludzi szukających resztek jedzenia w śmietnikach. Caparrós w porywający sposób przedstawia historię zmagań człowieka z głodem na przestrzeni wieków i udowadnia, że to właśnie głód był jednym z, a może nawet najważniejszym czynnikiem, kształtującym naszą cywilizację. Filozofia, sztuka, ekonomia, rolnictwo, gospodarka – u ich źródeł zawsze znajdziemy jedno słowo. Głód”.

Źródło
AYN RAND
„Historia nieprzeciętnie uzdolnionego architekta, Howarda Roarka. Nie podporządkowuje się on powszechnie panującym poglądom i gustom. Pomimo wiążącej się z tym samotności i cierpienia podąża drogą, którą wskazują mu serce i rozum. Jest to opowieść o ambicji, władzy, pieniądzach i miłości – miłości tak niezłomnej, że niczym masywne kamienne wieże wznoszone przez bohatera zatriumfowała nad oszustwem, rozłąką, zazdrością i okrutnymi atakami tych, którzy pragnęli ją zniszczyć”.

Małe życie
HANYA YANAGIHARA
„Zachwycająca powieść o przyjaźni poddanej ogromnej próbie. Oto historia życia czterech przyjaciół – o ich niełatwym dojrzewaniu, ogromnych sukcesach, bolesnych wyborach i tyranii pamięci, od której nie sposób czasem się uwolnić…
To również opowieść o jednym z najbardziej fascynujących miast świata – Nowym Jorku – który jest piątym, równorzędnym bohaterem tej olśniewającej książki”.

Sąsiedzi
Jan Tomasz GROSS
„Tragedia tysiąca sześciuset Żydów z Jedwabnego zamordowanych 10 lipca 1941 roku przez swoich sąsiadów, choć znalazła epilog w łomżyńskim sądzie w maju 1949 roku, nie weszła do historiografii drugiej wojny światowej. Książka wypełnia tę lukę w oparciu o relacje niedoszłych ofiar, świadków i uczestników pogromu. Autor zapytuje, czy w świetle dramatu w Jedwabnem nie należałoby zrewidować rozmaitych ustaleń dotyczących historii Polski drugiej połowy dwudziestego wieku”.

Vernon Subutex
Virginie Despentes
„”Vernon Subutex” – poza tytułem książki – jest dobiegającym piątej dekady życia zwyczajnym francuzem, któremu jednak nie do końca się w życiu ułożyło. Przez ponad dwadzieścia lat sprzedawał płyty w swoim sklepi muzycznym. Niestety, pojawienie się wszędobylskiego Internetu w znacznej mierze zmusiło Vernona do zwinięcia interesu. Dodając do tego fakt, iż nie był on skory do podjęcia innej pracy, wszystko potoczyło się bardzo szybko.
W książce znajdziemy wszystko co może spotkać każdego z nas. Od wielkich pieniędzy i życia „na bogato” z wieloma „przyjaciółmi”, po bezdomność i samotność. Życie człowieka może zmienić się o 180 stopni niemalże w jednej chwili.
Despentes daje czytelnikowi pod rozwagę to, jak kształtuje się nasz obecny świat (nie tylko w Paryżu), ukazuje jak nieprzyjaznym miejscem do życia staje się rzeczywistość”.

Intryga małżeńska
JEFFREY EUGENIDES
„Amerykańska rewolucja seksualna właśnie dobiegła końca. Podobnie jak czas nauki w college’u dla Madeleine, Leonarda i Mitchella. Ona jest piękną buntowniczką, która odcina się od rodziny i poszukuje spełnienia w miłości. Oni pragną spełnić się dla Madeleine. Leonard to uosobienie szaleństwa, niepokorny geniusz. Mitchella pociągają religie Indii i kultura Europy – wyjeżdża tam w poszukiwaniu sensu istnienia. Zaplątani w sieć wzajemnych relacji, w długich rozmowach i pasjonujących lekturach, między jedną a drugą imprezą próbują tworzyć siebie i określać swoje miejsce w życiu. Nie znają swoich motywacji i nie wiedzą, dokąd dotrą, ale podejmują decyzje, które zaważą na całej ich przyszłości”.

Kwestia ceny
Zygmunt miłoszewski
„„Kwestia ceny” to zuchwały, niepozostawiający nikogo obojętnym thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, genie ryzyka, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości. Która być może właśnie dobiega końca”.

Normalni ludzie
Sally rooney
„Normalni ludzie” to historia dwóch nastolatków Conella i Marianne. Chłopak pochodzi z biednej rodziny, ale ma w szkole wielu przyjaciół. Jego matka jest sprzątaczką w domu Marianne. Dziewczyna pochodzi z bogatej rodziny ale jest wyobcowana i nie ma znajomych. Ich losy się łączą ale para nie potrafi ze sobą rozmawiać. W szkole udają, że się nie znają, a swoje relacje utrzymują w tajemnicy. Książka pisana jest prostym językiem, jednak porusza trudne tematy i problemy nastolatków. Depresje, wyobcowanie, chęć przypodobania się innym, potrzeby akceptacji wśród rówieśników”.

Białystok, Biała siła, czarna pamięć Marcin
Marcin Kącki
„Białystok. Według rankingu „Guardiana” żyje się tam lepiej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście, lepiej nawet niż Wiedniu czy Barcelonie. To na Podlasiu mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. To tu narodził się język esperanto i tutaj przyszło na świat pierwsze polskie dziecko z in vitro. Jak doszło do tego, że w medialnym przekazie dominują płonące mieszkania, swastyki na murach, antysemityzm, rasizm i kibolskie porachunki?
Marcin Kącki szuka śladów wymordowanych sąsiadów, przygląda się krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie. Rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków, z młodymi neofaszystami”.

Świat się chwieje
Grzegorz Sroczyński
„Zestaw 20 wywiadów prowadzonych przez Grzegorza Sroczyńskiego. Rozmówcami są wybitni Polscy politycy, ekonomiści, działacze społeczni. Dużym walorem książki jest dociekliwość autora w prowadzonych rozmowach, nie pozostaje on na powierzchni udzielonych odpowiedzi ale pyta dalej tak by dojść do esencji zagadnienia. Dzięki lekkości i płynności książkę czyta się szybko, może nawet za szybko. Rozmówcy stawiają różne diagnozy związane z funkcjonowaniem III RP, wiele z nich jest na tyle przenikliwych, że mogę tylko żałować że przeszedłem nad nimi do porządku dziennego. Nie zawsze się zgadzałem ze stawianymi tezami, a może często ale nie mogę odmówić logiczność sądów i innej wizji naszej Polski”.

Oskarżam Auschwitz
miKOŁAJ gRYNBERG
FAQ
Frequently Asked Questions - Najczęściej zadawane pytania. Zobacz najczęściej zadawane pytania, być może tam znajduje się Twoja odpowiedź.
Blog psychoterapeutyczny
W wolnych chwilach piszę bloga psychoterapeutycznego, na którym znajdziecie wiele inspirujących porad, które pozwolą Wam rozwinąć skrzydła i efektywniej korzystać z życia.