Reportaże i beletrystyka, które mogę zmienić życie

Reportaże i beletrystyka, które mogą zmienić życie

Cząstki elementarne

Cząstki elementarne

michael houellbecq

„Młody biolog, przesiadujący w nieskończoność nad swoją pracą, i jego przyrodni brat, pogrążający się w kryzysie psychicznym nałogowy konsument pornografii, uosabiają zdaniem autora dwa skrajne sposoby życia we współczesnej cywilizacji. Kiedy obsesje seksualne przywodzą jednego z braci na skraj obłędu, drugi pracuje nad genetycznym modelem nieśmiertelnej i bezpłciowej istoty ludzkiej. Książka łącząca elementy powieści obyczajowej, eseju i science fiction wywołała we Francji istną burzę, a nieprzyznanie jej autorowi nagrody Goncourtów porównywano z odrzuceniem przez jury „Podróży do kresu nocy” Céline’a”.

Głód

Głód

Martín Caparrós

„Argentyński dziennikarz i pisarz Martín Caparrós zjeździł świat, próbując zrozumieć, dlaczego nawet dzisiaj dla dużej liczby z nas największym wyzwaniem pozostaje znalezienie odrobiny jedzenia. Przemierza Niger, Sudan Południowy, Madagaskar, Bangladesz, Indie, Stany Zjednoczone, Argentynę. Pisze o Chinach i Barcelonie, w której, w momencie kiedy pisarz kończy pracę nad książką, przybywa ludzi szukających resztek jedzenia w śmietnikach. Caparrós w porywający sposób przedstawia historię zmagań człowieka z głodem na przestrzeni wieków i udowadnia, że to właśnie głód był jednym z, a może nawet najważniejszym czynnikiem, kształtującym naszą cywilizację. Filozofia, sztuka, ekonomia, rolnictwo, gospodarka – u ich źródeł zawsze znajdziemy jedno słowo. Głód”.

Źródło

Źródło

AYN RAND

„Historia nieprzeciętnie uzdolnionego architekta, Howarda Roarka. Nie podporządkowuje się on powszechnie panującym poglądom i gustom. Pomimo wiążącej się z tym samotności i cierpienia podąża drogą, którą wskazują mu serce i rozum. Jest to opowieść o ambicji, władzy, pieniądzach i miłości – miłości tak niezłomnej, że niczym masywne kamienne wieże wznoszone przez bohatera zatriumfowała nad oszustwem, rozłąką, zazdrością i okrutnymi atakami tych, którzy pragnęli ją zniszczyć”.

Małe życie

Małe życie

HANYA YANAGIHARA

„Zachwycająca powieść o przyjaźni poddanej ogromnej próbie. Oto historia życia czterech przyjaciół – o ich niełatwym dojrzewaniu, ogromnych sukcesach, bolesnych wyborach i tyranii pamięci, od której nie sposób czasem się uwolnić…

To również opowieść o jednym z najbardziej fascynujących miast świata – Nowym Jorku – który jest piątym, równorzędnym bohaterem tej olśniewającej książki”.

Sąsiedzi

Sąsiedzi

Jan Tomasz GROSS

„Tragedia tysiąca sześciuset Żydów z Jedwabnego zamordowanych 10 lipca 1941 roku przez swoich sąsiadów, choć znalazła epilog w łomżyńskim sądzie w maju 1949 roku, nie weszła do historiografii drugiej wojny światowej. Książka wypełnia tę lukę w oparciu o relacje niedoszłych ofiar, świadków i uczestników pogromu. Autor zapytuje, czy w świetle dramatu w Jedwabnem nie należałoby zrewidować rozmaitych ustaleń dotyczących historii Polski drugiej połowy dwudziestego wieku”.

vernon subutex

Vernon Subutex

Virginie Despentes

„”Vernon Subutex” – poza tytułem książki – jest dobiegającym piątej dekady życia zwyczajnym francuzem, któremu jednak nie do końca się w życiu ułożyło. Przez ponad dwadzieścia lat sprzedawał płyty w swoim sklepi muzycznym. Niestety, pojawienie się wszędobylskiego Internetu w znacznej mierze zmusiło Vernona do zwinięcia interesu. Dodając do tego fakt, iż nie był on skory do podjęcia innej pracy, wszystko potoczyło się bardzo szybko.

W książce znajdziemy wszystko co może spotkać każdego z nas. Od wielkich pieniędzy i życia „na bogato” z wieloma „przyjaciółmi”, po bezdomność i samotność. Życie człowieka może zmienić się o 180 stopni niemalże w jednej chwili.

Despentes daje czytelnikowi pod rozwagę to, jak kształtuje się nasz obecny świat (nie tylko w Paryżu), ukazuje jak nieprzyjaznym miejscem do życia staje się rzeczywistość”.

Intryga małżeńska

Intryga małżeńska

JEFFREY EUGENIDES

„Amerykańska rewolucja seksualna właśnie dobiegła końca. Podobnie jak czas nauki w college’u dla Madeleine, Leonarda i Mitchella. Ona jest piękną buntowniczką, która odcina się od rodziny i poszukuje spełnienia w miłości. Oni pragną spełnić się dla Madeleine. Leonard to uosobienie szaleństwa, niepokorny geniusz. Mitchella pociągają religie Indii i kultura Europy – wyjeżdża tam w poszukiwaniu sensu istnienia. Zaplątani w sieć wzajemnych relacji, w długich rozmowach i pasjonujących lekturach, między jedną a drugą imprezą próbują tworzyć siebie i określać swoje miejsce w życiu. Nie znają swoich motywacji i nie wiedzą, dokąd dotrą, ale podejmują decyzje, które zaważą na całej ich przyszłości”.

Kwestia ceny

Kwestia ceny

Zygmunt miłoszewski

„„Kwestia ceny” to zuchwały, niepozostawiający nikogo obojętnym thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, genie ryzyka, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości. Która być może właśnie dobiega końca”.

Normalni ludzie

Normalni ludzie

Sally rooney

„Normalni ludzie” to historia dwóch nastolatków Conella i Marianne. Chłopak pochodzi z biednej rodziny, ale ma w szkole wielu przyjaciół. Jego matka jest sprzątaczką w domu Marianne. Dziewczyna pochodzi z bogatej rodziny ale jest wyobcowana i nie ma znajomych. Ich losy się łączą ale para nie potrafi ze sobą rozmawiać. W szkole udają, że się nie znają, a swoje relacje utrzymują w tajemnicy. Książka pisana jest prostym językiem, jednak porusza trudne tematy i problemy nastolatków. Depresje, wyobcowanie, chęć przypodobania się innym, potrzeby akceptacji wśród rówieśników”.

Białystok, Biała siła, czarna pamięć Marcin

Białystok, Biała siła, czarna pamięć Marcin

Marcin Kącki

Białystok. Według rankingu „Guardiana” żyje się tam lepiej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście, lepiej nawet niż Wiedniu czy Barcelonie. To na Podlasiu mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. To tu narodził się język esperanto i tutaj przyszło na świat pierwsze polskie dziecko z in vitro. Jak doszło do tego, że w medialnym przekazie dominują płonące mieszkania, swastyki na murach, antysemityzm, rasizm i kibolskie porachunki?

Marcin Kącki szuka śladów wymordowanych sąsiadów, przygląda się krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie. Rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków, z młodymi neofaszystami”.

Zrzut ekranu 2020-10-28 o 09.47.12

Świat się chwieje

Grzegorz Sroczyński

„Zestaw 20 wywiadów prowadzonych przez Grzegorza Sroczyńskiego. Rozmówcami są wybitni Polscy politycy, ekonomiści, działacze społeczni. Dużym walorem książki jest dociekliwość autora w prowadzonych rozmowach, nie pozostaje on na powierzchni udzielonych odpowiedzi ale pyta dalej tak by dojść do esencji zagadnienia. Dzięki lekkości i płynności książkę czyta się szybko, może nawet za szybko. Rozmówcy stawiają różne diagnozy związane z funkcjonowaniem III RP, wiele z nich jest na tyle przenikliwych, że mogę tylko żałować że przeszedłem nad nimi do porządku dziennego. Nie zawsze się zgadzałem ze stawianymi tezami, a może często ale nie mogę odmówić logiczność sądów i innej wizji naszej Polski”.

Oskarżam Auschwitz

Oskarżam Auschwitz

miKOŁAJ gRYNBERG

„Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne to wybór dwudziestu kilku rozmów, które autor przeprowadził z dziećmi ocalałych z Holokaustu. Dają one przenikliwy, poruszający obraz przeżyć rozmówców, dotykając tematów często przemilczanych: odkrywania historii rodzinnych, życia w cieniu cierpienia rodziców, bólu z powodu utraty najbliższych, a przede wszystkim potrzeby bycia zrozumianym i poszukiwania bliskości. Głosy te tworzą chór, którego sile trudno się oprzeć, a jednocześnie są zaproszeniem do dialogu na tematy dotąd rzadko poruszane poza wąskim gronem”.

FAQ

Frequently Asked Questions - Najczęściej zadawane pytania. Zobacz najczęściej zadawane pytania, być może tam znajduje się Twoja odpowiedź.

Blog psychoterapeutyczny

W wolnych chwilach piszę bloga psychoterapeutycznego, na którym znajdziecie wiele inspirujących porad, które pozwolą Wam rozwinąć skrzydła i efektywniej korzystać z życia.