BIBLIOTERAPIA

BIBLIOTERAPIA to książki, które wspomagają Twój rozwój, poszerzają świadomość

Czy wiesz, że biblioterapia to działarteterapii” wykorzystującej użycie wyselekcjonowanych materiałów czytelniczych jako pomocy terapeutycznej w medycynie i psychiatrii, a także w poradnictwie oraz w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie ?


Biblioterapia zakłada wykorzystanie książek i czasopism dla regulacji systemu nerwowego i psychiki człowieka
. Bada również możliwości profilaktycznego traktowania książki i czytelnictwa w szerszych zbiorowościach społecznych.


Termin biblioterapia 
po raz pierwszy został użyty w 1916 przez Samuela Mc Crothersa w „Atlantic Month”. W 1920 hasło znalazło się w oksfordzkim słowniku języka angielskiego.


Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia,
czyli terapia przez opowieści, zwane również bajkami-pomagajkami. Jak wykazały badania psychologów, czytając określone historie można dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych, takich jak np. irracjonalne lęki lub pierwsze dni w przedszkolu.


O książkach psychologicznych wspominam często podczas konsultacji i pracy z klientami. Każdy tytuł polecany w biblioterapii jest znany i przeczytany przeze mnie.


Tytuły książek, które tutaj znajdziesz, nie są przypadkowe. Znajdziesz je tutaj nie bez powodu. Polecam, ponieważ, uważam, że każda z nich może wpłynąć na samoświadomość i Twój rozwój.


Abyś mógł szybko się zorientować, czy dana pozycja będzie dla Ciebie na ten moment, najbardziej przydatna piszę do niektórych tytułów recenzję. Robię to jednak dość wolno i w swoim czasie, choć mam taki pomysł, aby zrecenzować i opisać każdą, która się tutaj pojawia, jednak na to drogi Czytelniku pewnie „chwilkę” poczekasz.


Wierzę, że czytanie książek jest najbardziej wspomagającym narzędziem w psychoterapii i rozwoju człowieka, czytaj na zdrowie sobie i swoim dzieciom.


W biblioterapii jak zobaczysz poniżej, książki podzieliłam  na tematy, z którymi borykają się moi kliencie, tematy, z którymi najczęściej przychodzą do psychoterapeutów, a zatem miłej lektury i dobrej pracy nad sobą !

FAQ

Frequently Asked Questions - Najczęściej zadawane pytania. Zobacz najczęściej zadawane pytania, być może tam znajduje się Twoja odpowiedź.

Blog psychoterapeutyczny

W wolnych chwilach piszę bloga psychoterapeutycznego, na którym znajdziecie wiele inspirujących porad, które pozwolą Wam rozwinąć skrzydła i efektywniej korzystać z życia.