Czy psychoterapia jest na NFZ

Co znajduje się w artykule?

Czy mam podpisaną umowę z NFZ?

Nie mam podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nie pracuję również ze mną w zespole żadna osoba, która przeszła proces podpisywania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jednak przygotowałam dla Ciebie listę miejsc, gdzie ją znajdziesz! W tym szczegółowy opis systemu pomocy psychiatrycznej w Polsce.

Jako Ośrodek Psychoterapii ruszyliśmy również z programem psychoterapii niskopłatnej prowadzonej przez psychoterapeutów w trakcie szkolenia – z myślą o osobach z ograniczonych budżetem. Przeczytać więcej i umówić się na pierwszą wizytę możesz tutaj

nfz poznań psychoterapia


Psychoterapia NFZ w Poznaniu. Lista miejsc przygotowana dla Ciebie

Jeżeli skorzystałeś z zebranych informacji i byłeś w którymś z polecanych miejsc, podziel się wiedzą. Daj “feedback”, informację zwrotną w komentarzu, w e-mailu (gabinet@karinaszczesna.pl), Facebooku, bądź Instagramie.

Każda informacja będzie cenna – dla mnie, ale też dla osób, które być może takich miejsc poszukują. Może korzystałeś z innych miejsc, ośrodków czy psychoterapeutów godnych poleceni? Jeżeli tak, również podziel się tą wiedzą z innymi.



Czy psychoterapia jest na NFZ

Tak, psychoterapia jest na NFZ, jak najbardziej, możesz z niej skorzystać, zapisać się i uczestniczyć w indywidualnej oraz grupowej

Chcę jednak zwrócić uwagę, że każda psychoterapia jest płatna! Może być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia bądź nierefundowana. Jednak każda jest płatna. 

Albo płacimy bezpośrednio po sesji w gabinecie, albo płacimy za nią w składkach zdrowotnych czy abonamentach medycznych. Nadal jednak jest to ten sam portfel – nasz prywatny. 

  1. Psychoterapia nierefundowana odbywa się w prywatnym gabinecie psychoterapeutycznym. Nie wymaga skierowania ani diagnozy. 
  2. Psychoterapia refundowana wymaga skierowania od lekarza oraz wstępnej diagnozy.
Jak znaleźć dobrą psychoterapię na NFZ
Jak znaleźć dobrą psychoterapię na NFZ

Skierowanie może wystawić lekarz każdej specjalizacji. Z takim skierowaniem możesz zgłosić się do każdej przychodni, gdzie jest prowadzona psychoterapia. Nie kierujemy się tutaj rejonami, bo  tym przypadku one nie obowiązują.

Skąd to wyjaśnianie na początku? Z potrzeby uporządkowania wiedzy i wyprowadzenia z błędnego myślenia. Często potocznie mówimy o tym, że korzystamy z psychoterapii  bezpłatnie, jednak myślę, że to przekonanie jest błędne i szkodliwe. Z jakiego powodu jest ono szkodliwe? 

Ponieważ może przyczyniać się do poczucia gorszości osób korzystających z  psychoterapii prowadzonej przez psychoterapeutów, którzy pracują w miejscach, posiadających umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

A ja znam osobiście wielu bardzo dobrych, a nawet  wybitnych psychoterapeutów, którzy pracują w tak zwanych “placówkach”. I z pewnością psychoterapia, którą prowadzą jakościowo, niczym nie różni się od psychoterapii w gabinecie prywatnym.



Czym się różni płatna psychoterapia od psychoterapii na NFZ?

Różnicami, przeszkodami czy wadami  podjęcia psychoterapii na NFZ mogą być: 

  • czas oczekiwania 
  • wybór psychoterapeuty – nie zawsze Ty możesz decydować z kim chcesz pracować oraz zazwyczaj nie masz wybór co do nurtu, w jakim psychoterapeuta pracuje i był wyszkolony
  • częstotliwość spotkań –  ponieważ “placówki” mające podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia mogą mieć fundusze na jedno bądź dwa spotkania indywidualne z pacjentami i nie częściej.  W gabinetach prywatnych w większości obowiązującą praktyką są sesje raz w tygodniu. Podkreślam – najczęstszą praktyką, ponieważ oczywiście zdarzają się w ośrodkach prywatnych inne reguły, na przykład sesji raz na dwa tygodnie, dwa razy w tygodniu itd…
  • podejście samego klienta/pacjenta cytuję “Ja od 4 lat jestem na terapii z NFZ. Nie czekałam długo, bo miałam skierowanie z dziennego oddziału leczenia nerwic. Akurat trafiłam na terapeutkę, która bardzo mi odpowiada i nurt wg którego pracujemy również. Spotkania dwa razy w tyg. Porównując – w terapii prywatnej więcej dajesz od siebie”

Rozumiem, że  w myśl zasady: łatwo przyszło, łatwo poszło lub: jeżeli nie zapłacisz, to nie szanujesz? A przecież płacisz Ty i Twoi bliscy. 

Uważam, że dość wybijającym się naszym “społecznym problemem” jest niebranie odpowiedzialności za system, w którym funkcjonujemy. Czyli „składki”. Jeśli nie płacimy – to nie sobie, aby zadbać, zabezpieczyć się w razie choroby, abym mogła/mógł skorzystać ze szpitala, przychodni, pogotowia etc., tylko opłacam Narodowy Fundusz Zdrowia. Twór nikomu do niczego nie potrzebny, bliżej nieznany i pożerający ciężko zarobione pieniądze. Ale o niebraniu odpowiedzialności mogłabym pisać godzinami, więc wrócę do głównego wątku i celu tego wpisu.

Każdy, kto płaci składkę i posiada ubezpieczenie zdrowotne, płaci za możliwość podjęcia psychoterapii refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

W Poznaniu możesz skorzystać z takiej usługi czy leczenia (jak kto woli) w niżej podanych miejscach. Lista jest subiektywna i z pewnością niepełna.



Na co zwrócić uwagę, poszukując psychoterapii na NFZ?

Zwróć uwagę i dowiedz się: 

  • Czy przyjmują certyfikowani psychoterapeuci, psychologowie kliniczni, czy pedagodzy? Dobrze wiedzieć, w czyje ręce oddaje się własną duszę.
  • Jeżeli psychoterapeuci, to w jakim nurcie? To taka specjalność psychoterapeutyczna, o której poczytasz szerzej TUTAJ
  • Jakie są terminy, czyli co jaki czas możesz mieć sesję, spotkanie?
  • Czy osoba, do której Cię skierowano, odpowiada Tobie osobowościowo? Czy dobrze i bezpiecznie czujesz się w jej towarzystwie?
  • Daj sobie czas. Przyjmij, że pierwsze spotkania to spotkania eksperymentalne, sprawdzające Twoją gotowość do psychoterapii oraz osobę psychoterapeuty
  • Możesz dopytać, czy osoba, która będzie prowadzić psychoterapię, sama przeszła własną psychoterapię indywidualną i ile godzin? Jeżeli ma to dla Ciebie znaczenie. Ja lubię wiedzieć, że ktoś, kto siedzi naprzeciwko, wie mniej więcej, jak mogę się czuć
  • Kup przygotowany przewodnik po opiece psychiatrycznej w Polsce, gdzie znajdziesz zebraną przeze mnie wiedzę na temat systemu opieki psychiatrycznej i psychologicznej. Po kolei krok po kroku objaśniam w nim, do kogo i gdzie najlepiej się udać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia
Jak znaleźć dobrą psychoterapię na NFZ
Jak znaleźć dobrą psychoterapię na NFZ


Poszukiwania w internecie psychoterapii na NFZ

W poszukiwaniach osób, oraz ustaleniu,terminów może pomóc, albo z założenia ma pomagać Informator o terminach leczenia Narodowego Funduszu Zdrowia. Może Ty znajdziesz jakąś wskazówkę.

Przyznam szczerze, że narzędzie jest bardzo fajne – to dobry pomysł. Wchodząc na stronę, zrobiłam w duchu: wow… Jednak wymaga dopracowania. Po wpisaniu słowa psychoterapia w wyszukiwarkę, niestety, żaden rekord się nie wyświetlił. 

Zdecydowałam się obejść system i pokombinować. Wpisałam słowo “terapia” i pojawiła się lista między innymi terapii zdrowia psychicznego, jednak wskazań było niewiele. Kolejnym moim wyborem było “psycho”. Wynik, jaki otrzymałam, nie był w pełni satysfakcjonujący. Pięć miejsc odnalezionych w Poznaniu, ale pozostaję przy nadziei, że będzie to narzędzie ulepszane i wzbogacane o wartościowe miejsca na mapach miast i miasteczek.

Oby tak było, bo robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. To ogromna pomoc dla poszukujących. Być może, gdy będziesz czytać ten wpis, Informator będzie hulać jak wiatr po górach. 🙂 Nigdy nie wiadomo.

Jeżeli należysz do grona osób, które jednak nie ufa “placówkom”, a koszt psychoterapii w gabinetach prywatnych Cię odrzuca albo z jakichś względów nie możesz sobie na taką psychoterapię pozwolić, chcę zwrócić Twoją uwagę na rozwiązanie, które Ci proponuję. Jest to psychoterapia u stażystów lub psychoterapeutów w szkoleniu.

Zwykle są to osoby zaawansowane w szkoleniu, które uzyskały już pozwolenie od superwizora na prowadzenie własnej praktyki. W związku, z czym psychoterapia prowadzona przez psychoterapeutów w szkoleniu najczęściej jest o połowę tańsza. Stażyści, nie mają wprawdzie wieloletniego doświadczenia, ale z pewnością posiadają chęci i zaangażowanie. 

Psychoterapeuta na stażu
Psychoterapeuta na stażu. Dlaczego warto?

Zadzwoń pod numer +48 509 405 556 i dowiedz się, kiedy możesz się umówić i skorzystać z takiego rozwiązania.



Jak przygotować się do psychoterapii?

Obojętnie czy wybierzesz psychoterapię na NFZ, czy też w gabinecie prywatnym. Dobrze się do niej przygotować. Pamiętaj o pytaniach do samego psychoterapeuty, które zamieściłam powyżej.

Miej świadomość, że psychoterapia nie działa jak pogotowie ratunkowe. Nie jest też pigułką, po której w cudowny sposób otrzymasz olśnienie, dobre samopoczucie i wzrost jakości swojego życia. Na takie efekty trochę trzeba popracować.

Jeżeli chcesz podjąć psychoterapię, to podejdź do niej poważnie. Daj sobie czas. Przemyśl wszystkie za i przeciw. To w końcu ogromny koszt nie tylko finansowy, ale emocjonalny i czasowy. 

Zdecyduj czy na Narodowy Fundusz Zdrowia, czy prywatnie. Nie zakładaj, że w ciągu trzech miesięcy przepracujesz wszystkie swoje dotychczasowe problemy w relacjach, ze sobą, w rodzinie. To niemożliwe.

Zapisz swoje cele, oczekiwania wobec psychoterapii, przemyśl, jak sobie wyobrażasz efekty. 



Pomoc w sytuacjach kryzysowych na NFZ

Zakładam jednak, że zdarzają się sytuację w życiu, których nie jesteś w stanie ani przewidzieć, ani się do nich w żaden sposób przygotować czy zabezpieczyć. Zdarza się! To żaden wstyd! W miarę upływu czasu i mojego doświadczenia życiowego, ale również psychoterapeutycznego coraz bardziej przekonuje się, że każdy – naprawdę każdy z nas może czasem takiego wsparcia potrzebować. 

W takich chwilach szukaj pomocy NIE w Ośrodkach, Poradniach Zdrowia Psychicznego czy gabinetach. Skieruj swoje kroki do szpitali na oddziały psychiatryczne.

Kolejnym rozwiązaniem, również refundowanym przez NFZ, albo stowarzyszenia czy fundacje, które może szybko ulżyć w cierpieniu, albo/i dać nadzieję i wiedzę co zrobić dalej,  są porady telefoniczne, błękitne linie, telefony zaufania. Jest to rozwiązanie szybkie i doraźne. 


W dużym kryzysie, w chwili, w którym wydaje Ci się, że nie ma wyjścia z sytuacji, że Twoje położenie jest tak beznadziejne, jak nikogo na świecie, zadzwoń pod wskazane numery telefonow. Wymieniam i charakteryzuje je wstępnie w tym miejscu. Może znajdziesz światełko w tunelu, może będzie to pierwszy krok do zmiany.

  • Chcesz podjąć pierwsze kroki w celu poprawy swojego samopoczucia albo już od dawna interesujesz się psychoterapią i chcesz poszerzyć swoją wiedzę? Zapisz się na Newsletter
  • Zapraszam Cię także do zapisania się na konsultacje stacjonarne w Poznaniu i online internetowo. Kliknij tutaj lub zadzwoń +48 509 405 556

Ten post ma 6 komentarzy

  1. Krzysiek

    Dziękuję za artykuł.

    Dla mnie bardzo pomocny, super opisany temat.

    Powodzenia życzę i pozdrawiam!

    1. Ktoselk

      Czy przypadku par jest potrzebne skierowanie dla jeden osoby z pary czy skierowanie dla dwóch osób z pary ??

  2. Kamila

    Artykuł jakiego szukałam i jakiego potrzebowałam. Wszystko po kolei opisane i wyjaśnione.
    Dziękuję!

  3. Iza

    Tylko ze te tzw niskoplatne sesje sa mimo wszystko nadsl drogie. Trzeba przeciez przeznaczyc na to wiele miesiecy, lat. Skad na to brac?

  4. Elżbieta

    Można było sobie darować własne opinie na temat NFZ i po prostu dać listę placówek. Nie rozumiem po co ten wywód na temat niepotrzebności NFZ.

Dodaj komentarz