Co to jest psychoterapia Gestalt? 6 filarów, Podstaw

Co znajduje się w artykule?

Ogólna definicja psychoterapii


Zacznę od początku, początkiem będzie wyjaśnienie co to jest psychoterapia gestalt – tak radził Steven Pinker, w swojej książce  -„Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI wieku”) – zacznij od wyjaśnienia, swojego pomysłu pisał. Głównego celu wypowiedzi. No to zaczynamy, w tym artykule, chcę odpowiedzieć Tobie na pytanie co to jest psychoterapia Gestalt i podać Tobie jej 6 podstaw.

Jednak za wszelką cenę chcę uniknąć i chronić Ciebie i przy okazji siebie Drogi Czytelniku, przed „klątwą wiedzy”, napuszonych frazesów, zawiłych porównań i „defleksyjnych teorii.” Czy mi się uda nie wiem? Odpowiedź jest po Twojej stronie.

Jednak zanim do odpowiedzi co to jest psychoterapia Gestalt, wyjaśnię co to jest psychoterapia w ogóle – i tak;


Psychoterapia to dziedzina nauki, która nie jest tożsama z psychologią czy psychiatrią. Stąd podział na psychoterapeutę, psychologa i psychiatrę. więcej informacji znajdziesz tutaj

Dziedzina nauki jaką jest psychoterapia dzieli się na rodzaje i nurty.  –nurtów jest wiele, mają one różne założenia teoretyczne. (Chcesz pogłębić wiedzę kliknij)


Co to jest psychoterapia Gestalt?


Gestalt psychoterapia, którą się zajmuje to jeden z nurtów współczesnej rodziny psychoterapeutycznej, który ma swoich zwolenników i przeciwników.

Oczywiście należę do jej zwolenników. I pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie cytatem, definicją, która wydaje się najbardziej adekwatna i oddająca to co, w sercu na ten moment mam. Mój stosunek do tego podejścia psychoterapeutycznego, nie zmienia się od lat, (choć oczywiście jestem otwarta na inne nurty, studiuje ich podejścia, stosuje niektóry metody w pracy) jednak zachęcam, do psychoterapii Gestalt, bo to metody i techniki, które holistycznie wzbogacić mogą Twoje życie, uzdrowić duszę, oraz zmienić Twój styl działania.

Ponieważ Gestalt psychoterapia jest czymś więcej niż metodą „leczenia”, ona proponuje nowy pogląd na świat i na relacje. Proponuje harmonijny rozwój osobistych zasobów, otwarty, twórczy i współdziałający styl życia, nową sztukę życia we wzbogaconym kontakcie.[ref]

 

A zatem dla kogo jest psychoterapia Gestalt?


Czy każdy może skorzystać z tego nurtu, czy on jest formą pracy dla każdego?

Gestalt psychoterapia kieruje swoje propozycje do osób z trudnościami – chorych lub neurotycznych (lękowych, fobijnych, obsesyjnych, depresyjnych, mających myśli samobójcze, histerycznych itd.) nawet do poważniej chorych umysłowo (zaburzenia borderline ), ale okazuje się też szeroko przydatnych dla osób dobrze funkcjonujących, stających wobec zwyczajnych problemów egzystencji takich jak rozstanie, żałoba, konflikt, bezrobocie, zmęczenie, niepokój czy roztargnienie, emigracja, samotność, kryzys duchowy itp.

Jak to robi, jak możliwe jest wypracowanie harmonijnego rozwoju osobistego czy twórczy styl życia?


 • Poprzez relacje

czym dla Gestaltysty jest relacja; jest spotkaniem, dwóch osób. W relacji według założeń teoretycznych dzieje się zmiana, dzieje się magia. To w relacji możesz przeżyć korekcyjne doświadczenie. Jestem ja, Ty i to co wspólnie tworzymy, to tutaj możesz się dowiedzieć jak Twoje słowa i zachowania wpływają na innych. Jak zmieniasz świat (drugą osobę) poprzez swoje bycie.Czym jest dla nas kontakt; to taki moment w relacji, w życiu, kiedy jesteś w kontakcie ze sobą i drugim człowiekiem. Kiedy masz dostęp do swoich myśli, uczuć, emocji, wiesz dokładnie co się z Tobą dzieje, w danym momencie potrafisz określić swoje uczucia wewnętrzne, ale też uczucia wobec osoby, z którą jesteś w kontakcie. Zauważasz te myśli, uczucia i emocje, i TY decydujesz co z nimi zrobić. Czy chcesz ujawnić własne myśli, uczucia, czy zachować je dla siebie.

Od urodzenia jesteśmy w kontakcie z otoczeniem. Ten kontakt, rozumiany jako zdolność do przepływu i wymiany między człowiekiem a jego środowiskiem, pozwala na zaspokajanie potrzeb i rozwój.


 • Poprzez dialog

Dialogujemy; dialogujemy ze sobą nawzajem, ale również ujawniamy dialog, który odbywa się w Twoim wnętrzu. Bo każdy z nas prowadzi swoje wewnętrzne monologi. Chcemy wiedzieć, co tak naprawdę myślisz i czujesz wobec określonej sytuacji w określonych warunkach. Skupiamy się, aby ten Twój dialog ujrzał światło dzienne, bez oceny i cenzury.

Poprzez dialog szukamy rozwiązań, wypracowania nowych schematów, nowych strategii radzenia sobie w Twoim życiu.

Oczywiście możesz takich rozwiązań szukać sam, lub z przyjacielem. Pułapka jest taka, że ” Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem istnieją tylko dwie możliwości;  albo nie wiemy, co robić?, albo wiemy i robimy to.”[ref] 

A zatem w rozmowie z przyjacielem lub własnym monologu wewnętrznym zostaniesz obłaskawiony tysiącem rad i rozwiązań. Usłyszysz jak Twój przyjaciel to robią, jak jej siostra czy brat to robią, a nawet jak to robi Królowa Elżbieta obecnie panująca.  I w związku z tym jak Ty powinieneś to robić, rozwiązać, aby sobie w życiu poradzić. ”

Jednak psychoterapeuta zna jeszcze trzecią możliwość – gdy ktoś wie, co powinien zrobić i jednocześnie jest do tego niezdolny. To jest właśnie przyczyna, dla której tak wiele w psychoterapii poświęca się poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego klient nie może uczynić tego, co uważa za słuszne”.[ref] I dlatego właśnie;


 • Gestalt szuka przyczyn

Dlaczego nie możesz czegoś robić, pomimo, że wiesz jak to zrobić ?

Nie chudniesz (choć znasz diety począwszy od kapuścianej kończywszy na Dukanie)Z jakiego powodu, czujesz się się źle, cierpisz, odczuwasz lęki, masz ataki niekontrolowanej złości (choć wszystko jest w najlepszym porządku)?

Czujesz się osamotniony,  choć 7,5 miliarda ludzi obok Ciebie, dostępnych ? Z jakiego powodu pozostajesz w krzywdzących relacjach, nie potrafisz przestać myśleć o partnerze, nie potrafisz zadbać o swoje granice ( choć jesteś przedsiębiorczy i zazwyczaj wiesz, czego chcesz)?

Nie idziesz po podwyżkę, i nie upominasz się o swoje prawa?

Z jakiego powodu i gdzie uciekła Twoja kreatywność? Czujesz się osobą kreatywną, oceniasz ją nawet na 10, ale tylko w głowie, ponieważ jak masz ją przekuć na życie spada z prędkościom światła do -10 ?

A może nie zabierasz głosu kiedy jest więcej niż jedna osoba w Twoim otoczeniu ? itd..itd..


 • Gestalt kierunkuje na działanie

Człowiek ma naturalną zdolność do tworzenia nowych sposobów radzenia sobie w nieznanej sytuacji. 

Doświadczasz, eksperymentujesz na sesjach, uważamy, że rzeczy dzieją się w działaniu. Według zasady motywacja rodzi się w działaniu. Dlatego lubimy doświadczać, eksperymentować na sesjach i poza nimi. Pracujemy doświadczeniowo, czyli jeśli boisz się rozmowy, z szefem, psychoterapeuta Gestalt podegra Ci szefa. A ty będziesz mógł przećwiczyć sytuację w bezpiecznych, laboratoryjnych warunkach w gabinecie.


 • Kierunkuje na odczuwanie, uwrażliwienie

Dlatego często pytamy o Twoje uczucia. Co czujesz w tym momencie. Choć jest znienawidzone pytanie klientów psychoterapii na początku procesu. Często wywołuje bunt, niezgodę, frustrację i irytację.

Co czuję ? Co czuję ? Nic nie czuję… Ciągle zadajesz mi to pytanie, dajże spokój z tym czuciem, ja Ci opowiadam tutaj historię, mojego życia, a Ty te swoje co czujesz 🙂

A ja pytam i będę pytać, aby Ciebie zatrzymać i uwrażliwić na siebie, abyś mógł poznać sam siebie i odpowiedzieć na pytanie; kim jesteś ? czego potrzebujesz? kiedy poczujesz, że jesteś na właściwym miejscu? kiedy poczujesz satysfakcję ze swoich działań i zachowań.


Źródła psychoterapii Gestalt


Filozofia psychoterapii Gestalt jest bardzo prosta, zakłada, że każdy człowiek Ty i Ja mamy w sobie naturalną tendencję do samoregulacji. Dążymy nieświadomie do homeostazy, do domykania figur. Stąd psychologia postaci Gestalt. Organizm, czyli Ja i Ty w naturalny sposób dąży do równowagi.

Jednak w trakcie wychowywania (socjalizacji) wyrobiliśmy w sobie różnorakie mechanizmy unikania kontaktu z naszymi potrzebami. Poprzez lata budujemy w sobie blokady, tamy, które uniemożliwiają w prosty sposób realizować nasze potrzeby. Hamuje nas wstyd, lęk, lęk przed oceną, nadmierna życzliwość, dbałość o szczegóły.

Psychoterapia Gestalt łączy elementy egzystencjalizmu, fenomenologii, psychoanalizy, terapii ciała i filozofii wschodnich. Ważne jest w nim całościowe, holistyczne widzenie człowieka jako jedności psycho-fizyczno-duchowej. Najważniejsze jest, abyś uświadomił sobie, w jaki sposób chcesz przeżyć życie, a za swoje wybory brał pełną odpowiedzialność. Wtedy poczujesz się jak autor swojego życia, a nie ofiara odpowiadająca na bodźce z otoczenia. A to będzie możliwe dzięki zbudowaniu silnej tożsamości oraz mocnego poczucia wartości.

I to nie ma nic wspólnego z egoizmem. Ponieważ często spotykam się z lękiem i obiegową krytyką oraz zarzutem jakoby Gestalt to system psychoterapii, który sprzyja postawie narcystycznej i egocentrycznej. I ten lęk przynoszą klienci do gabinetów, chcę tutaj jasno podkreślić i z całą odpowiedzialnościom powiedzieć, że silna osobowość, stawianie jasnych granic, oraz wysokie poczucie wartości sprzyja trosce o innych, postawie opiekuńczej, oraz zwrócenie się do otoczenia, a nie odwrotnie.


Jak zostać psychoterapeutą Gestalt? Jak pracuje taki psychoterapeuta?


Przede wszystkim osoba pracująca w tym nurcie jest elastyczna i otwarta na nowości, szybko reaguje i dostosowuje się do otoczenia. Swoje przekonania potrafi wziąć w nawias (epoche).

interesuje się każdym człowiekiem w kontekście jego otoczenia, zwracając jednocześnie uwagę no to, by go sztucznie nie izolować (jest wszak częścią „pola”), ale też by go nie „wtopić” w ogólną sytuację (on jest bytem szczególnym).


Pięknie to się pokazało w czasach pandemii, kiedy gestaltyście reagowali z dużą elastycznością, choć oczywiście nie wszyscy na pracę zdalną, on-line. Szybko dostosowali się do nowych warunków, ponieważ człowiek żyje w określonym otoczeniu, w określonych warunkach, a twórcze przystosowanie, to jedno z głównych założeń psychoterapii Gestalt.

Podejście Gestalt to paradygmat kreatywny. Duże znaczenie ma tutaj twórcze przystosowanie, a zatem jesli jesteś kreatywny, elastyczny, otwarty na drugiego człowieka, na inne nurty, i podejścia teoretyczne. Jeśli się nie zamykasz na jedno słuszne rozwiązanie. Jesteś osobą otwartą, odważną, nie boisz się eksperymentować, lubisz się uczyć, albo dużo uczyć, lubisz się rozwijać i wciąż rozwijać.

Co to jest psychoterapia Gestalt ? 6 filarów i podstaw
Psychoterapia Gestalt paradygmat kreatywny

I jesteś głębiej zainteresowany tematem ; Co to jest psychoterapia Gestalt ? Zajrzyj do książek, które w czytelni Gestalt, Gestalt sztuka kontaktu i inne

Więcej informacji znajdziesz w Polskim Towarzystwie Psychoterapii Gestalt w skrócie PTPG

Jeśli chodzi Tobie po głowie pomysł, aby zostać certyfikowanym psychoterapeutą tego nurtu. Przygotowuję materiały, przewodniki i drogę krok po kroku do tego zawodu. Ogłaszam również staże dla początkujących psychoterapeutów, w ośrodku psychoterapii Livart w Poznaniu, między innymi dla stażystów Gestalt. Materiały pojawią się na blogu, oraz Social Mediach oraz przygotowuje na kanał na YouTube.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. M

  Borderline nie jest chorobą psychiczną tylko zaburzeniem, proszę o poprawienie błędu

  1. Karina Szczęsna

   Dziękuje za komentarz i zwrócenie uwagi. Nie mogę znaleźć błędu. W którym artykule jest błąd, proszę o podpowiedź

Dodaj komentarz